210 postów w tym temacie

Szanowni Państwo,

W tym miejscu czekam na wszelkiego rodzaju pytania związane z produkcją roślinną a w szczgólności z ochroną roślin preparatami BASF. Zachęcam do dyskusji:-)

Witam to proszę mi wytłumaczyć dlaczego w tym roku jest taki wielki problem ze słodyszkiem, wcześniej nie widziałam tego aż na taką skalę. czy tak jak piszą na farmer.pl z powodu przesiewów i mniejszej powierzchni uprawy

problem jest ogromny :o

a lobby pszczelarskie zamierza walczyć o następną grupę

po fosforoorganicznych teraz walczą z neonikotynoidami

czym rolnik w takich czasach ma walczyć z plagą wszelkiej maści robactwa ?

Problem jest ogromny i bardzo złożony. Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czynników jest kilka. Po pierwsze zima- do końca grudnia mieliśmy wysokie jak na zimę temperatury, co pozwoliło słodyszkowi mnożyć się bez granic. Późniejsze mrozy, nie co ograniczyły populację ale wnioskuję, że nie wystarczająco. Po drugie rzepaku jest mniej a głodnych robaczków więcej, w związku z tym są silniejsze, przelatują w poszukiwaniu pożywienia, i rozmnażania większe odległości. Często jest tak, że słodyszek występuje na obrzezach pola a w głębi wogule go nie ma więc trzeba dobrze obserwować plantacje. Napewno najbardziej niebezpieczny jest w fazie zielonego pąka i właśnie do tego czasu trzeba strzec plantacji najbardziej. Najlepiej stosować w tym czasie preparaty o przedłużonym działaniu. Taka jest moja teoria...

To w takim razie czy problem będzie też dotyczył zbóż, ozime zostały często zastąpione jarymi więc powierzchnia uprawy ogólnie zbóż się nie tak bardzo zmieni, zwiększy się za to udział kukurydzy a wraz z nią - omacnica już może na terenie całego kraju

Szkodniki zbóż ozimych i jarych są zwykle podobne, tyle że w odmiennym czasie stanowią zagrożenie. W związku z tym nie spodziawałby sie podobnego efektu w zbożu, przynajmniej nie z tego powodu. Nie sądze aby powiększenie areału uprawy kukurydzy spowodowało masową ekspansje omacnicy, przynajmniej nie w tym roku.

skoro mowa o jarych to w związku z przesiewami mam pytanie

jak powinna wyglądać ochrona pszenicy jarej w opcji intensywnej

i w razie słabszych rokowań oszczędnej według BASF

Pamiętajmy o tym, że sposób ochrony trzeba uzależnić od wielu czynników. Jeśli rok jest sprzyjający rozwojowi chorób to proponuję T1 Capalo 1,4l/ha T2 Duett Ultra 0,5-0,6 l/ha.

Jeśli nie ma warunków do rozwoju chorób, ograniczyłbym się do Capalo

dzięki :)

a ten medax można stosować w jarych ?

i ci na owsika w jęczmieniu z peluszką lub grochem :-\

W takim razie co ekspert BASF może zaproponować na pierwszy i drugi zabieg w oziminach???

Niestety Medax nie ma rejestracji w jarych

czyli mam rozumieć że nie prowadzą żadnych testów :o

czy jak to zwykle bywa niema rejestracji ale można np. w niższej dawce :-\

Koledzy jak dokrzewić pszenicę jarą ,która została posiana po pszenicy oz. Ze względu na cene materiału siewnego posiałem jej 220 kg./ha Po wschodach sypnołem 60kg.N/ha. Czy można dokrzewić ją CCC750 i jaką dawkę dać

ja posiałem 195 kg/ha {około 400 szt/m2} i powiem Ci że nie martwię się że rzadka

daj jej azotu , będzie zdrowsza i łatwiej ją utrzymać w pionie ;D

Tak mozna ja dokrzewić tak jak mowi jarki granulkami ale przy takich tepm sypanie nawozu nie ma sensu odżywka typu basfoliar zboze total extra i 0.5 litra antywylegaczu efekt do 3 dni widoczny gołym okiem. Mozesz zamiast odżywek sam mocznik dac ale nie przeginaj z mocznikiem w susze ja dawałem do 7.5 kg na ha z antywylegaczem.

W takim razie co ekspert BASF może zaproponować na pierwszy i drugi zabieg w oziminach???

jw http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/uprawy/zboza/duett/Duett.html- na podanej stronie zilustrowana ochrona 2 zabiegowa-opcja 1

http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/uprawy/zboza/capalo/Capalo_1.html 2 zabiegowa- opcja 2

http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/uprawy/zboza/opera/Opera.html 2 zabiegowa- opcja 3

czyli mam rozumieć że nie prowadzą żadnych testów :o

czy jak to zwykle bywa niema rejestracji ale można np. w niższej dawce :-\

W innych krajach Madax ma rejestracje w zbożach jarych. Proszę podać o jakie zboże jare chodzi?

Oczywiście w innych krajach Madax ma rejestracje w zbożach jarych. Proszę podać o jakie zboże jare chodzi?

Zboża jare :

- pszenica jara,

- pszenżyto jare,

- jęczmień jary,

- owie

Wystarczy odpisać a nie zadawać głupowate pytania o jakie zboża jare chodzi !!!!!

Jeśli jest to "głupowate" pytanie to proszę sobie samemu poszukać jak jest zarejestrowany w innych krajach bo wcale nie jest to łatwe :-)

Narazie udało mi się znaleźć zalecenia dla jęczmienia jarego Medax w dawce 0,6+1l CCC w fazie 31-39 Przypominam, że nie są to polskie zalecenia rejestracyjne

Byłbym wdzięczny za informacje w sprawie pszenicy jarej

w tym jęczmieniu trochę to dziwne chlorek mepikwatu + chlorek chloromekwatu :-\

{czym się różnią te substancje} ???

Niestety nie znalazałem informacji o pszenicy jarej ale podejżewam, że będzie podobnie jak z jęczmieniem. Substancje aktywne nie tylko z nazwy są podobne. Można powiedzieć, że wzajemnie się uzupełniają poszerzając zakres temperatury dzialania oraz przedłużając czas działania niezależnie od nasłonecznienia.

mam jeszcze pytanie czy ten INTIZAM różni się czymś od DUETTU ULTRA oprócz ceny ?

Jest to produkt zarejestrowany w tzw imporcie równoległym. Producentem sprowadzającnym i oferującym produkt do dystrybucji jest BASF. Produkty niczym się nie różnią.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się