210 postów w tym temacie

Tez mam pytanko jakim srodkiem popryskac pszeniczke ozima jesienia bende robił to pierwszy raz i chce zeby było dosyc tanio i skutecznie. prosze o szybka porade pszenica jest w fazie szpilkowania a nawet miejscami ma 4 liscie.

Mam pytanie do naszego eksperta: jakie zastosować fungicydy i kiedy to zrobić w rzepaku ozimym jeżeli jest on nierówny a mianowicie w jednym miejscu ma 6-8 liści a na górkach z powodu suszy wrześniowej ma dopiero pierwszą parę. Proszę o pomoc bo zima za pasem.

Jeśli większość roślin na polu ma juz 6-8 liści zalecany jest aby wykonać zabieg Caryxem ale w nieco obniżonej dawce np 0,8l/ha

Tez mam pytanko jakim srodkiem popryskac pszeniczke ozima jesienia bende robił to pierwszy raz i chce zeby było dosyc tanio i skutecznie. prosze o szybka porade pszenica jest w fazie szpilkowania a nawet miejscami ma 4 liscie.

To już ostatnia chwila żeby zastosować Maraton w dawce 4l/ha. O temperatury nie musi się Pan martwić byle nie byłom chłodniej niż -2C

SZANOWNY PANIE CHCIAÅBYM NADMIENIĆ IŻ NA MOIM POLU JEST WIĘCEJ RZEPAKU CO MA 4 MAÅE LIŚCIE I BOJE SIĘ ŻEBY GO NIE PRZYCHAMOWAÅO PRZY TAKIM OPRYSKU DLATEGO PROSZĘ JESZCZE RAZ O POMOC

miałem kiedyś taką sytuację szkoda mi było tych małych roślin wyhamowywać i zastanawiałem się

tak długo że zrobiło się za późno efekt był taki że wszystkie duże rzepaki w zimie wymarzły >:D

tylko to były wspaniałe lata dla rzepaku i z tych małych wyrósł taki co dał ponad 3t

jeśli ma to być fungicyd z BASFu to o ile zdołasz jeszcze kupić daj sam metkonazol {caramba}

a jeśli nie to zwykły tebukonazol , tak bym zrobił ja na pewno odpuściłbym sobie CARYX

SZANOWNY PANIE CHCIAÅBYM NADMIENIĆ IŻ NA MOIM POLU JEST WIĘCEJ RZEPAKU CO MA 4 MAÅE LIŚCIE I BOJE SIĘ ŻEBY GO NIE PRZYCHAMOWAÅO PRZY TAKIM OPRYSKU DLATEGO PROSZĘ JESZCZE RAZ O POMOC

Wielkość liści nie ma tutaj znaczenia, dlatego potwierdzam, że optymalną dawką Caryxu w tym wypadku będzie 0,8l/ha

Zbyt wczesne wykonanie zabiegu regulacji wzrostu może hamować rozwój roślin. Najlepiej stsować taki środek, gdy rzepak jest w fazie 6–8 liści właściwych w pełni rozwiniętych. Bo słabo rozwinięte rośliny, potraktowane regulatorem wzrostu, mogą mieć później problemy z przetrwaniem zimy w dobrym stanie.

6,8 liści może być już za późno sam widzę u siebie ze lepiej wcześniej a mniejszą dawką

Z doświadczenia - stosujemy w fazie 4 liści - przy czym 3 duże , czwarty mniej rozwinięty - u nas optymalne rozwiązanie . Później już trochę za późno;)

Jeśli kiedykowiek miałeś wątpliwości jak stosować regulatory wzrostu, teraz napewno sobie poradzisz!

Już dziś na stronie:

dostępny jest praktyczny poradnik poświęcony regulatorom wzrostu zbóż.

Znajdziesz tam nie tylko wskazówki jak prawidłowo "skracać" zboża, ale również możesz sprawdzić swoją wiedzę i otrzymać

:)Dyplom "Fachmistrza Skróciciela"!

smile.png

Mam pytanko do Experta,może krótkie,ale ważne bo powierzchnia uprawy jest spora.

Chodzi o drugi zabieg skracania pszenicy ozimej.

Mam takie wyobrażenie,że drugi zabieg stosuje się po wykształceniu drugiego kolanka żeby ograniczyć długość kolejnych międzywieźli.

Na Waszej nowej stronie jest napisane żeby drugi zabieg wykonać w fazie liścia flagowego.

Czy to nie jest zbyt późno i roślina na drugim i trzecim międzywięźlu zbyt daleko nie ucieknie?

Zdaje sobie sprawę z tego,że Wasza publikacja została potwierdzona wieloma doświadczeniami i mój tok rozumowania może być błędny.

Proszę o szersze rozwinięcie tematu skaracania w drugim terminie

Jeśli pierwszy zabieg został wykonany prawidłowo czyli w pierwszym/drugim kolanku ma on wpływ na skrócenie również następnych międzywęźli. Potem najbardziej wrażliwą częścią rośliny jest dokłosie, gdż rozwijający się kłos staje się coraz cięższy, dlatego rekomendowany jest zabieg w fazie liscia flagowego, ponieważ w tym terminie będzie najkorzystniej wpływał na jego skrócenie.

A to nie jest tak, że długość dokłosia wpływa na długość kłosa w pszenicy? Czyli im krótsze dokłosie tym kłos jest krótszy i mniejsza obsada ziaren w kłosie? Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Jeżeli plantacja wymaga dwóch zabiegów regulatorem wzrostu, drugi zabieg powinien być wykonany w fazie liścia flagowego. Kłos jest już w tym czasie całkowicie wykształcony. Ilość pięterek , a co za tym idzie ziaren w kłosie, jest już zdeterminowana w fazie 31-32. Tak więc zabieg w fazie liścia flagowego, ma wpływ na skrócenie tej części która będzie się rozwiła czyli dokłosia, dlatego właściwie wykonany zabieg nie wpływa na skrócenie kłosa.

Szukając oszczędności w kosztach (spory areał) zastanawia mnie kwestia zastosowania w pierwszej dawce większej ilości ccc,przyjmuje ok 1,5-1,7l i rezygnacji z medaxu.

Jak się Pan odniesie do takiego sposobu skracania? W drugim zabiegu medax w zalecanej ilości 0,5l

Zdaję sobie sprawę z tego,że dla firmy liczy się sprzedaż produktu i nie mam tego za złe,ale moja rola polega na analizowaniu tego co jest potrzebne a z czego można zrezygnować.

Czy może Pan przedstawić racjonalne argumenty przekonujące nas rolników do zastosowania Waszego pełnego programu skracania?

Naturalnie koszty sa bardzo ważne, w sumie prowadzenie gospodarstwa tak naprawde to działaność gospodarcza i liczy się efekt końcowy czyli zarobione pieniądze. Na technologię produkcji nalezy patrzeć całościowo, każdy z elementów takich ochrona fungicydowa nawożenie czy skracanie są tylko pojedyńczymi jej składowymi. Sztuka polega na tym aby tak dobrac intensywność poszczególnych elementów aby uzsykać jak najlepszy efekt czyli mozliwie najwyższy plon inwestująć rozsądnie. Jak zawsze nie ma prostej odpowiedzi. Każde rozwiązanie z reguły ma swoje plusy i minusy. Z Pańskiego punktu widzenia wyższy koszt rozwiązania zastosowania Medaxu Top w pierwszym terminie skracania jest w porównaniu do samego CCC minusem. Ma tez swoje plusy, szerszy zakres temperatur, Medax top lepiej zadziała w trochę niższych temperaturach gdzie CCC będzie znacznie mniej efektywne, Medax top nie potrzebuje do swego aktynego działania takich ilości światła jak CCC, które sprawdzi się w słoneczne i ciepłe dni, natomiast jesli będzie chłodno i dodatkowo zachmurzone niebo skuteczność działania znacznie spadnie. Jeśli wykona Pan zabieg CCC we właściwej fazie i warunkach czyli trafi z zabiegiem i jednoczesnie zakłada, że będzie drugi zabieg skracający w fazie liścia flagowego Pańskie założenia są słuszne. Natomiast w przypadku chłodniejszej wiosny co z reguły związanie jest z mniejszą ilością słońca, może sie okazać, że samo CCC nie będzie dość efektywne i wtedy drugim zabiegiem już nie poprawi Pan braku działania CCC. Medax Top jest pewniejszym rozwiązaniem w porównaniu do CCC wiosną gdyż kluczowe jest jak najmocniejsze skrócenie i wzmocnienie pierwszego i drugiego między węźla. Drugi zabieg w fazie liścia flagowego wpłynie na wzmocnienie i skrócenie dokłosia. I wracajc do początku, jaką decyzję podjąć? Wszytko zależy od intensywności technologii czy ryzyka jakie chcemy podjąć.

Piszemy o tym, na naszej stronie www.medaxtop.pl Może tam Pan znajdzie więcej informacji, kótre ułatwią podjęcie najlepszej dla Pana decyzji.

Czy w analogiczny sposób ze skracaniem należałoby postąpić w przypadku skracania pszenicy jarej?

Faza pierwszego kolanka w przypadku pszenicy jarej czyli terminu kiedy nalezałoby wykonać zabieg wypada trochę później w stosunku do ozimin. Możemy spodziewać się wyższych temperatur i lepszej pogody. Otwarte pozostaje pytanie o intensywność technologii, zboża jare z reguły plonują niżej w porównaniu do ozimin, stąd bardzo często w praktyce rolnicy decydują o niższych nakładach. Powodzenie uprawy zbóż jarych bardzo uzależnione jest od ilości i rozkładów opadów. W okresach suszy, a więc na rośliny poddane silnemu stresowi braku wody a bardzo często w tym samym okresie nadmiarowu słońca nie zaleca się stosowania regulatorów wzrostu. Naturalnie nalezy rozważać i brać pod uwagę te same czynniki co w przypadku ozimin, z tą jednak uwagą, że możemy miec do czynienia z innymi warunkami pogodowymi, które warto brac pod uwagę przy ustalaniu właściwej dawki regulatora.

W temacie regulatorów wzrostu przypominam o nawj stronie w całości poświęconej regulatorom wzrostu. Ostatnio do treści strony dołączyła prezentacja na żywo!

wczoraj dostałem od Was dyplom ''Fachmistrza Skróciciela''

czy z tym dyplomem mogę odpłatnie udzielać porad :)

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się