210 postów w tym temacie

Dzięki za dyplom i atlas chorób, co do skracania roślin jarych należy podchodzić bardzo ostrożnie ja zazwyczaj dzielę na dwa czasami nawet trzy zabegi. Obserwuję przebieg pogody i wzrost łanu. Ze trzy lata temu pojechałem po całości w jęczmieniu jednym zabiegiem i przyszła susza to trudno było zebrać taki był niski. Wróble żeby spróbować ziarna musiały klękać.

Moze z innej półki ale mam pytanie ile procent siarki i azotu wyparowało i poleciało do morza jak był wysiany na rzepak 4 tygodnie temu

Siarka jako taka nie wyparowuje, jeśli już to mogą być straty formy amonowej azotu poprzez tzw przechodzenie w formę gazową i ulatnianie. Nie są to jednak duże straty, różni naukowacy różnie podają, zależy to też od temperatur i czasu jaki nawóz leży na polu zanim się rozpuści i wsiąknie w glebę. Domyślam, się, że został zastosowany siarczan amonu. Niestety straty będą głównie poprzez wypłukanie a raczej zmycie nawozu z górek, więcej będzie składnika w dołkach. Te straty niestety nie możliwe są do określenia. Na pewno jak tylko ruszy wegetacja trzeba dać szybko solidną dawkę azotu w zasadzie patrząc na kalendarz to chyba powinna to być reszta azotu jaki jest zaplanowany do nawożenia pogłownego.

Jest trochę czasu na podjecie decyzji o nawożeniu proszę o poradę jak podejść do tego tematu jeśli do tej pory był posiany siarczan amonu w ilości 150 kg ,czy jak to sugeruje ekspert zwiększyć pierwsza dawkę (fazy fenologiczne tez się spóźnią ) wiosna się przesunie

A ja posiałem na pszenicę saletrzak tydzień temu w ilości 300 kg na hektar. Granule ledwo się rozpuściły i przyszedł śnieg, nie taki jak u jarkiego bo zaledwie 10 cm i widać ziemię miejscami. Tym razem zima mnie oszczędziła ale znów pada i temperatura jest na plusie. Zapomnieć o tym nawozie?

co Wy tak zapominacie o tym nawozie :) na moje to straty będą jak zawsze

skoro ktoś siał rano na zamarznięte a następnie ziemia puściła to nawóz jest

w ziemi a skoro spadło trochę śniegu to co wielkiego jak popada deszcz to

przecież się cieszymy u mnie spadło też 10 cm na stery 10 cm to jak 2 wody

co prawda na fotce jest więcej ale tam nawiało bo były ''zawieje i zamiecie''

zawiało tylko nie zamiotło :lol:

osobiście posiałem tylko na rzepak a tu może spaść jeszcze więcej byle by ta

wiosna w końcu przyszła >:(

Moim zdaniem, wszystkie fazy rowojowe będą przebiegały tak jak zawsze jedna po drugiej tyle tylko, że znacznie szybciej. Moim zdaniem przyroda będzie starała się nadrobić. Jest dużo wody, plantacje są lub będą nawiezione azotem, ma być bardzo ciepło. Ja bym uważnie obserwował plantacje i postępował jak zawsze. Pierwsze zabiegi koniecznie w 31 lub 30, ważne aby nie spóźnić, polecamy 06,l Medax Top z 1 l CCC - 750 SL, jeśli będzie potrzeba to drugi zabieg w życie i pszenżycie w BBCH 37-39 Medax Top 0,3-0,5l. W zależności od odmiany i intensywności wzrostu.

mam pytanko do naszego eksperta a nawet dwa czy mozna mieszac Lancet plus 200g + 8-10g Grodyl??? A jeszcze jedno czy mozemy zmieszac tiofanat metylowy 0.2l + tebukonazol 0.5l + Prochloraz 0.5l na T1 w pszenicy ozimej?

To pytanie do Dow Agro, producenta Lancetu. Moim zdaniem jesli skutecznośc na przytulie jest nie wystarczająca lub przytulia jest w zbyt zaawansowanych stadiach rozwojowych to można dodać grodyl. Mieszanka tebuknazolu z prochlorazem i tiofanatem jest ok. Kwestia co kto chce osiągnąć.

witam

czym zwalczać chwasty dwuliścienne w grochach

a może bentazon co by dodać na samosiewy rzepaku i ewentualnie komosę?

Zapytam się może tak

Czy mieszanina 2 l basagran + 1 l butoxone +1,5 olbras będzie wystarczająco skuteczna, szczególnie chodzi o marunę, przytulę i komosę, i nie spowoduje uszkodzenia roślin?

Kolego z BASF czy mógłbyś napisać czy można popryskać środek Lintur, razem z CCC 720 (1 l./ha ) i Medax Top ( 0,8 l./ha )

(0,8

Lintur zawiera dicambę czyli de facto herbicyd będący regulatorem wzrostu. Generalnie zalecałbym ostrozność w łącznym stosowaniu preparatów opartych o dicambę z regulatorami. W praktyce jednak często takie mieszaniny się stosuje, tu jednak na odpowiedzialność stosującego. Druga równie ważna kwestia to faza rozwojowa w jakiej są rośliny na plantacji, Medax Top z CCC idealnie jest zastosować w pierwszym kolanku czyli BBCH 31, natomiast dicamba a co za tym idzie Lintur powinien być zastosowany najpóźniej do końca fazy krzewienia czyli BBCH 30.

Mam w planie opryskać pszenicę ta nową kombinacją Osiris 65 EC 1,5 l/ha + Corbel 750 EC 0,5 l/ha lub sam osiris o ile będzie padać. Na pierwszy szło capalo ile dni ochroni pszenice, slowem po jakim czasie jechac i czy koniecznie mieszaniną pierwszy raz wydaję tyle kasy więc chcialbym wydać mądrze ::)

Przy nie uciążliwej pogodzie bez deszczu capalo działac bedzie 3-4 tyg. A nielepiej zmieszać artea+ amistar?

Jeśli chodzi o stosowanie to jeśli Capalo było zastosowane w dawce 1,5 litra to powinno chronić od 4 do 6 tygodni, oczywiście w zależności od przebiegu pogody oraz intensywności uprawy (gęstość siewu, podatność odmiany na choroby, wysokość nawożenia). Osiris najlepiej zastosować solo od 1,5 do 2,5 litra (u nas w kraju optymalna jest 2,0) Corbel jest nie potrzebny, gdyż Capalo załatwiło mączniaka.

Dzięki, tak capalo poszlo 1,5l. Osiris wychodzi mi z opakowań 1,7l na hektar więc czego dodać zeby było super ochronione bo deszcze przyszły i presja chorob będzie spora.

a może by dodać strobiluryny i zrobić coś na styl artea+amistar tylko lepsze ?

Jakie srodki masz na mysli mowiac lepsze, jednoczesnie nie drozsze od Artea+amistar???

może expert nam doradzi bo ja myślałem o wspomnianym przez @rafi osirisie (ma też metkonazopl)

i dodać strobiluryny np. discus {ewentualnie coś od konkurencji} czy będzie taniej ?wątpię

ale też uważam że należy zrobić to w dwóch zabiegach ale konkretnie

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się