Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
sadki91

Vat za i przeciw

26 postów w tym temacie

Witam

Jestem młodym rolnikiem, posiadam ok 30 ha pola, dostałem dofinansowanie od uni (75 tys. zł), zamierzam zakupić kombajn do zbioru malin/porzeczki/agrestu/ cena kombajnu to ok 100 tys. Zastanawiam się teraz nad przejściem na Vat, aby jeszcze przy zakupie kombajnu odliczyć go sobie od podatku.

Prosiłbym o jakieś rady/ostrzeżenia, od starszych bardziej zorientowanych kolegów po fachu, tak ogólnie na co należy uważać i czy wogóle przy moim areale się takie coś opłaca, czy nie będzie więcej papierkowej roboty niż zysków.

Z góry dziękuje

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jaką decyzje podjołeś bo mineło już 2,5 roku. bo mi na 100 ha to się ołaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy warto przejść na VAT? To zależy od tego jaki profil ma gospodarstwo i czy inwestuje. Jeśli uprawia się tylko rośliny i do tego ciągle coś kupuje to VAT przynosi bardzo duże oszczędności. Ja mam ok. 60 ha i mi się bardzo opłaca. jeśli jednak nie ma inwestycji to trzeba sobie to spokojnie policzyć - ile się kupuje, jakie stawki VAT są na sprzedawane i kupowane towary itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wielu znajomych rolników na vacie którzy bardzo sobie chwalą

Ale jednocześnie ciągle inwestują w nowy sprzęt to taka gonitwa

Mój folwark jest za mały i ja za stary żeby się przestawiać

Ostatnie 10 lat bardzo dużo zainwestowałem w używany zachodni sprzęt

Moim zdaniem jest to bezpieczniejsza droga dla tych którzy się wahają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogoda za oknem sprawia, że ogarnęło mnie dumanie. Leżą sobie dwie faktury jedna za rzepak druga za nawóz, VAT za rzepak to 7% a za nawóz 8%. Rolnik ryczałtowy nie wychodzi na zero, VAT powinien być jeden do jednego ale tak nie jest. Idąc dalej myślę sobie co się dzieje z rzepakiem, przecież sprzedałem go jako certyfikowany tj. może być przeznaczony do produkcji biopaliw a w cenie biodiesla jest już 23% VAT-u. To w końcu sprzedaję to jako produkt rolniczy czy przemysłowy? wiem, wiem półprodukt może zmienić status jak np słoma ale dlaczego muszę płacić VAT 23% jako rolnik na paliwo do produkcji za 7% albo na maszyny też 23% jeśli służą tylko i wyłącznie do pracy na polu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze można po 5 latach przejść ponownie na ryczałt, osobiście ja tak planuje: modernizacja jedna, druga a później wracam na stare chyba że w przyszłości każdy rolnik będzie miał obowiązek rachunkowości więc nie będzie wyjścia i zostanie VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno a w U.S, wyliczą,że jest się na + to nie wypuszczą na ryczałt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

We wsi zmieniają już trzeci komplet maszyn NA SIŁĘ,bo im się nie kalkuluje..

nie mam szwagra na ryczałcie to nie ma co być VATOWCEM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cytat

"Do rozliczania ryczałtowego można wrócić po trzech latach, pod warunkiem zawiadomienia o tym US. W przypadku środków trwałych ruchomych należy jednak zwrócić wtedy 1/5 kwoty podatku VAT odliczonego za każdy rok do upływu 5 lat, a nieruchomości - 1/10 VAT do 10 lat"

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i policz mi kalkulacje wyjśćia na plus ,nigdy w życiu ,chyba że ktoś przeszedł na vat bo kupił traktor za 150 tyś , i na tym koniec zakupów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Znam ten" ból "z vatem od 2009 roku-ale gdybym był vatowcem to

bym do dziś popłynął

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto w imieniu rolników wytłumaczy ministerstwu finansów że program do rozliczania firm e-mikrofirma jest niekompletny i nie pozwala na wystawienie faktury VATRR, jak również wpisanie jej w koszty zakupu gdzie pod zakładką vat nie występuje ryczałt 7%.Cz rolnicy to są przestępcy i idioci że lepiej im nie umożliwiać na korzystanie w pełni z przysługujących im praw podatkowych $

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy ktoś z was jest ba vat? I czy przy sprzedaży kwota Cat idzie wam na to konto vatowskie? Bo mi ostatnia fakturę za pszenice tak zaksiegowali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Jacus09352 napisał:

Mam takie pytanie czy ktoś z was jest ba vat? I czy przy sprzedaży kwota Cat idzie wam na to konto vatowskie? Bo mi ostatnia fakturę za pszenice tak zaksiegowali

Mogą tak płacić ,ale nie muszą coraz więcej firm tak płaci -na wszelki wypadek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ani razu nie dostałem pieniędzy na tzw subkonto Vat, mówiłem firmom z którymi handluję.. Konto znajduję się na białej liście, jest zarejestrowane w systemie MF/KAS i tam proszę przelewać pieniądze. Do tej pory nie było problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cukrownia infornowała że musi być subkonto inaczej nie przeleja kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sieje buraków, to nie wiedziałem że były takie przypadki "od górnie" zwłaszcza że produkty rolne nie występują w załączniku nr 15 dotyczące podzielonej płatności 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale zapewne wszyscy tak będą płacić ,bo wtedy niema solidarnej odpowiedzialności vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tydzień temu było normalnie za jęczmień pieniądze na konto normalne. A teraz ta sama firma i taki psikus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opiszę sytuacje i proszę o radę.

We wrześniu 2018 roku kupiłem maszynę za 22 000 netto. Odliczyłem VAT. Teraz chce ją sprzedać za taką samą kwotę bądź większą. Faktura VAT, w dalszym ciągu jestem czynnym podatnikiem. Jak wygląda teraz sprawa z Vatem dotyczącym maszyn przed upływem 5 letniego okresu posiadania maszyn w gospodarstwie ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie ma zadnego znaczenia ile lat. Teraz poprostu bedziesz musial oddac Vat, ale to oczywiste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne czy kupiłeś rok ,pięć czy dwadzieścia  lat temu, nawet jak kupiłeś przd wejściem na vat to według prawa na fakturę vat sprzedajesz, niektórzy nierejstrowene omijają , ale to nie zgodne z prawem, najlepiej żeby kupił vatowiec wtedy nie ma problemu, jak nie vatoviec to, płatność przelewem 

Dobre czasy nic nie straciła na wartości , jak samochody za komuny, stare droższe od nowych

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0