rafftti

Rasy mięsne i krzyżówki

29 postów w tym temacie

Zwracam się do wszystkich hodowców bydła mięsnego z prośbą o opisanie swoich doświadczeń w hodowli rasy limousine.

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bydlo miesne rasy limousine jest rasa dosyc latwa w hodowli/produkcji. Nie ma problemow z zacieleniami, jak i z porodami. Bydlo tej rasy jest bardzo dobrze umiesnoine, ma wysokie walory rzezne. Cieleta dosyc szybko przybieraja na wadze. Jesli chodzi o ich zywienie to glownie sianokiszonki, kiszonki z kukurydzy, GPSy, no i wypasanie na pastwisku.. Moim zdaniem hodowla bydla tej rasy jest dobra alternatywa dla posiadaczy ziemi klas 5,6 gdyz na tych ziemiach produkcja roslinna jest raczej nie oplacalna. A pozatym bydlo limousine pieknie prezentuje sie na polskich pastwiskach - walory krajobrazowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też bardzo mi się podoba ten kierunek produkcji zwierzęcej i zamierzam moje gospodarstwo w tym kierunku rozwijać. Masz Sylwia z limusinami do czynienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no, mozna tak powiedziec ze mam z nimi do czynienia :( Na cielaki tej rasy bardzo dobrze wplywa to jak nawet do 200, 250 kg pija mleko od matki, jak sa wypuszczane z zagrody na jakies pol godzinki do matki na mleko. Rosna wtedy jak na drozdzach. I krowy wtedy sa bardzo przywiazane do swoich cielat. Na pastwisku zawsze o mniej wiecej tej samej porze czekaja juz zeby isc do swoich cielaczkow...

 

Mam ponad 30 krow i jalowek, 20kilka cielakow (do 300 kg) no i byk reproduktor. Spora czesc z tego stada nie jest jeszcze czystorasowa, ale jest coraz lepiej.

 

A jak tam twoje plany z hodowla bydla miesnego? Robisz cos juz w tym kierunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak czekam na PROW ,a dokładnie to młodego rolnika. A może sprzedasz mi na wiosne ok. 10szt. jałówek? jeżeli masz 100% limousine. A tak poza czekaniem to przystosowałem dwa budynki (jeden dla mamusiek a drugi dla opasu) no i zbieram kapitał. Może miałaś do czynienia z PZHiPBM słyszałem ,że warto z nimi współpracować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to super! Oby tak dalej! PROW chyba wreszcie ruszy to bedziesz mogl realizowac dalsze plany, inwestycje. Jalowek raczej nie sprzedamy bo zostawiamy je do dlaszej hodowli. A jesli chodzi o PZHiPBM to..no coz, jakos nie widac z ich strony tej wspolpracy..Ze sprzedaniem cielakow czasem jest ciezko a oni w sumie nic nie robia...jest wprawdzie ta ocena bydla miesnego, przysylaja jakies tam biuletyny, ale raczej nic poza tym... Zycze powodzenia. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć Sylwia. Widzę ,że bardzo dużo osób tu zagląda , ale tak poza tym to nic się na tym forum nie dzieje! :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej  :( Wlasnie, wlasnie.. Niby sporo osob zaglada tutaj, ale jakos male chyba jest zainteresowanie hodowla bydla miesnego. I ze sprzedaza jest problem, bynajmniej ostatnio w mojej okolicy tak jest, ceny niesamowicie spadly, a zal sprzedawac "za pol darmo"...  Pozdrawiam  :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż.... dobrze, że chociaż wy jesteście :( :( :( Rozruszać forum to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Sylwia czy nie ma innej opcji handlu??? Nie wiem..., może spróbuj przez neta (o ile jeszcze tego nie zrobiłaś):( Heh…,  tak czy owak mam nadzieje, że już niedługo wróci koniunktura i wy też z niej będziecie mogli skorzystać!!!!

 

 

Pozdrawiam najwytrwalszych userów farmer.pl  :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie dość ,że cena spadła to jeszcze koszty produkcji wzrosły(cena zboża,paliwa) no ale cóż nikt nie powiedział ,że będzie lekko. Mam nadzieje, że to chwilowy spadek cen

 

Sylwia jak tam interesy :( Euro podskoczyło to nie jest chyba źle? Ja dokładnie rok temu zakupiłem 10 jałówek i bysia a teraz czekam na cielaczki bo jałówką  się termin zbliża  :( Czy Twoje renifery też są takie dzikie? Jak sobie koło moich chodzę to nie ma problemu, ale jak chciał bym którąś złapać to dostają szału i zwiewają gdzie się da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że limousine są mniej wymagające od charolais, lepiej znoszą przebywanie "pod chmurką"

 

 cielęta rodzą się nie za duże, tym bardziej jest to istotne w ekstensywnym typie hodowli, puszcasz buhaja i nic poza tym, roboty mało, koszty nieduże, buhaj nie zarwie krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas bylem przekonany że charolezy są większe lepiej umięśnione mniej się odtłuiszczają z wiekiem a kupcy wolą limuzeny. >:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

większe są to i ja wiem :o

 

witaj widzę że Ty tu jesteś dawno zalogowany  >:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co koledzy i koleżanki sądzicie o kryciu krowy jersey bykiem highland cattle? chodzi o mięsność i przyrosty, cielaka z tego skojarzenia (pewnie nie wielkie bo HC ekstens nie rośnie mocno ALE JAK JAKOŚCIOWO Z MIĘSEM i wycieleniem) chodzi o to czy ma to sens jeśli ktoś ma już takie zestawienie tzn krowa jersey, krowa Highland i byk highland

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam hodowców bydła Limousine! W przyszłości niedalekiej planuję rozpoczęcie hodowli bydła tej rasy. Na razie śledzę pilnie ceny w skupach. Również poprzez internet. Widzę, że w skupach nie ma klas S, E i U, jest natomiast R, O i P. Mimo to cena klasy R jest dość dobra. I teraz mam do Was pytanie: czy nie macie problemów z prawidłową oceną mięsa Waszych Limousine? Z tego co słyszałem to teoretycznie powinny mieć spokojnie klasę R. Nie wiem natomiast jak jest w praktyce. Jaką klasę uzyskujecie? Nie ma zbyt dużych przekrętów na rzecz odbiorców żywca? Za wszelkie praktyczne rady związane z efektem hodowli Limousine z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na portalu rozwinęła się ciekawa dyskusja

 

 

 

arszczecin

2012-10-01 12:08:01

@ alvaro meilem ci wyśle :) a tak poważnie to mam znajomych co 100% simental mają i maluchy sprzedają po 1200-1300 zł szt, byczki i Jalowki. jak do mnie z rawicza i lowicza po byki przyjeżdżają to ty chyba dalej nie masz :)

@ kmiec,50% hf x lm to ani mięsa ani mleka, zechciało mi się lata temu stada mięsnego i te ciężko zachodzące w ciążę bzykalem lm, trzeba było od razu sm walić , a tak d...a blada, małe toto mleka 6 l dziennie heh, chociaż 2 szt wyszły całkiem całkiem, jedną po potężnym hfie, matka ważyła 800 kg i dziś ma chyba 4 laktacja i doi się dobrze,i budowę ma bardzo hm jak szafa 4 drzwiowa,

a druga zaciazyla w wieku 12 miesięcy, cielila się co roku. w zeszłym roku wycielona luty i grudzień, poszła na początku roku na rzeź, rocznikowo miała 6 lat i 6 cielakow heh.

kmiec ukasz mówi ci dobrze, ja bym jeszcze dodał ze bb bzykal bym krowy niezapasione, tzw suchary :) nie wiem jak to inaczej opisać ładnie.

kiedyś inseminator się rypnal i bb pokrył mi hfa, wyszła jalowka, pokryta potem hfem, dała byka. sąsiad trzymał go bodajże 22 miesiące i na czysto miał 770 kg, ale karmił go ostro. bb w czystej rasie ponoć robi problem, w mixie raczej nie, ale wybierz wielorodki i byka z małym łebem.

 

 

 

ukasz

2012-10-01 11:15:04

ja miałem BB bez problemu porody tylko duże krowy zacielałem tą rasą teraz na styczen kolejny cielak przyjdzie na swiat po bb

 

 

 

kmieć

2012-10-01 10:17:10

Pierwsze krowy kupiłem w 2008 r., wcześniej miałem tylko świnie.

Zaczynałem od tego co chłopy mieli, a więc od HFów. Krzyżowałem je wypierająco simentalami z MCB.

Po tych 4 latach zauważyłem, że najlepsze efekty daje matka simental x buhaj limousine.

Kaliber jest na ogół duży, simentalowski, ale kościec delikatniejszy i lepsze umięśnienie tak jak u limousine.

Na HF polecam simentala, krzyżówki HF z lim wychodziły niezbyt rewelacyjnie.

Inseminował ktoś nasieniem Belgijskiej BB?

Podobno, że te opowieści o "cesarkach" są nieprawdziwe.

 

 

 

alvaro

2012-09-30 20:27:49

Przysyłasz kurierem?? :)

 

 

 

arszczecin

2012-09-30 20:15:34

a byka nie chcesz?

 

 

 

alvaro

2012-09-30 19:28:37

Ja biore z Konrada i tam jest własnie fleckwiech Austriacki bo takim zapładniałem:) a po niemiecku nie szprecham:)

 

 

 

arszczecin

2012-09-29 22:34:45

@ alwaro, sory ty o rybce ja o p..ce.

NAsienie hehe, Wiem że Małopolskie Centrum Biotechniki ma niemieckiego fleckvieh.

pierdyknij inseminatora to ci sciągnie

shiuz bydgoszcz też ma. także to nie problem.

ja na twoim miejscu szukałbym de

 

 

 

arszczecin

2012-09-29 22:14:28

@alwaro, na mięso to raczej nie ma różnicy czyj on będzie, ale na mleko wybrałbym niemieckie Fleckvieh, natomiast całkowicie ZAPOMNIJ o czeskim.

firma konrad z łomży sciągnie ci z Niemiec to co chcesz, biorą z tego samego źródła co ja, także nie narzekałbyś.

jak chcesz mogę dać ci namiary na gościa przez którego bierze Konrad, coś taniej będzie. tylko będziesz musiał po niemiecku lub angielsku szprechać.

z konradem możesz pojechać do de, powożą cię po oborach po całych niemczech coś wybierzesz.

dużo potrzebujesz??

 

 

 

alvaro

2012-09-29 20:47:00

Ale u nas nie ma niemieckich tylko Austriackie i Szwajcarskie oraz Czeskie i nie wiem którego wybrac, przymierzam sie do Szwajcara bo jednak to kolebka:)

 

 

 

arszczecin

2012-09-28 22:27:00

niemieckie fleckvieh, simental , nie chce żadnego innego.

 

alvaro "BZYKAJ" simentalem ile wlezie, :)

jeśli masz HFa, to nie polecałbym bzykania jałówek, duże sztuki się rodzą, ale wieloródki bez problemu. przyrosty byczków mieszańcowych są ok, zapaleń wymienia nie ma, żywotność duża, mam sztuke w 4 laktacji i wygląda ok, a większość hfów już się szykuje na brakowanie.

szukaj niemieckich simentali

http://fleckvieh.de/

@ kmieć nie wiem czemu ale jest w poprzednim znak zapytania, zignoruj go, pogratulowac hehe a matka ( 50% ho i limuze) maleńka nie?

 

 

 

alvaro

2012-09-28 20:14:36

arszczecin masz simentala Austriackiego lub Szwajcarskiego? bo ciekawi mnie czy warto tym zapładniac?

 

 

 

arszczecin

2012-09-28 19:42:27

1,1 kg dziennego? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z powodu niskiej oplacalnosci i ciezkiej roboty zostali w tym fachu już tylko id...ci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla hodowców bydła znacznie ważniejsza jest krzyżówka jeża ze żmiją. W ten sposób uzyskuje się drut kolczasty do grodzenia pastwisk...:-)

A tak na serio, to to pewnie skrzyżować można, ale za bardzo sensu nie widzę, chyba ze czysto eksperymentalny - co z tego wyjdzie...?

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@baca56, heh, drut kolczasty. mi dziś nawet drut kolczasty nie pomógł, pierwszy dzień wypasu, płuca na lewej stronie :) cholerna młodzież, ale tak to jest jak się z łańcucha puszcza na luz :)

 

sensu to chyba nie ma, mała szt z bardzo mała sztuka, znajomemu uciekła parka highlandów i Jalowka limusine, po roku wróciło 5 szt. ten mix był taki sobie ni to mięsa ni to sierści :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@baca dobre z tym drutem :lol:

 

wróciły po roku :o

u mnie dawno by były przerobione na kiszki ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tzn wróciły do zagrody, one cały czas się kręciły blisko tylko złapać nie mogli, karmili pod płotem, lecą łapać, podjeżdża pracownik traktorem, a highland sruu rogiem w przednie koło :) i po kole. nie wiem czy usypiali czy też zostawili otwarte budynki ale wróciły.

 

kilka lat temu w grudniu handlarzowi z auta uciekł bysiu, sasiady moje popgrowskie podkarmiali, próbowali z dzidami:) tylko za słaba brzoza wybrali, bo jak się jeden za brzoozka schował to bysiu je połamał :) a miały być święta na bogato :)

ogólnie byk turysta, 20 km przeszedł, siedział zimę blisko mnie, potem wrócił skąd wyszedł i tam go złapali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, chce się dowiedzieć jaki charakter mają byki limousine, myśle nad zakupem kilku i jestem ciekaw jakie one są, dodam że, będą one wiązane, z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się