tereska

Las

177 postów w tym temacie

Mam trochę bardzo lekkiej ziemi i myślałam kiedyś o posadzeniu lasu , pole w dodatku jest daleko ale zauważyłam że po początkowym entuzjazmie większość rezygnuje z lasów i dalej obrabia próbując wyciągnąć max dopłat

Jakie jest wasze zdanie na temat zalesiania czy to się opłaci ?

http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/wystarczy-pieniedzy-na-zalesianie,42123.html

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam, że się wtrącam - mam pytanie do was bo wszyscy z was mają grunty rolne a niektórzy mogą mieć las. Mam możliwość kupna ziemi, 10 ha to grunty orne a 2 ha to las.Właściciel chce sprzedać jedno i drugie i nie ma dyskusji za las żąda 30000 zł/ha.Jeśli nie kupie lasu to nie sprzeda pozostałej części.Powiedzcie jakie korzyści można mieć mając las (oprócz świeżego powietrza) a może są jakieś problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ładne drzewa to wystąpisz o zgode na wyrąb i możesz sprzedać,zwróci się zakup a grunt zostanie darmo,potem zasadzisz nowy las za dotacje na zalesianie i bedzie ok,troche drzewa na opał też nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

napisz jaki to las bo jakby to był las pod zrąb to przypuszczam że cena była chyba inna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chyba zależy ile lat ma i w jakim stanie jest ten las (zwykle przecinka pod nadzorem)

żeby dostać pozwolenie na zrąb to musi przyjechać leśnik i to określić

ale i tak będziesz musiał nasadzić nowy tylko w takim przypadku czy dostaniesz dofinansowanie

''Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne''

 

http://www.arimr.gov...-niz-rolne.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

''przecinka pod nadzorem''

Rozmawiałam z jednym co ma 4ha. lasu i dostał pozwolenie na wycinke 80m2/10lat/4ha czyli DWA metry rocznie z hektara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ,posiadam 20ha. 12ha grunt rolny i 8ha łaki i pastwiska (dane z ewidencji gruntów) . Na gruncie rolnym jest zasiana mieszanka zbożowa. Na łące i pastwisku trwa wypas bydła.

Czy w związku z nowymi przepisami będę mógł całość zalesić ?

Czy w/g nowych przepisów przed przyjazdem leśniczego grunt ma być zaorany ?

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Las to żaden biznes,kupę szmalu trzeba wyłożyć a zyska dopiero wnuk. Chyba że jako lokata kapitału ale nie słychać by w to inwestowali bogacze. Mój pomysł na zalesienie upad w zarodku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co powiększać lesistości. Las nie jest dobrą inwestycją, szkoda pieniędzy i zachodu lepiej zainwestowac w mieszkanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do ochrony przed takim wiatrem, to na pewno nie idź w kierunku lasu. U siebie do tej pory widzę efekty tamtej nocy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki-dokładnie jak to wygląda-

dachy pewnie całe a gałązki połamane.

U mnie zagajnik topolowy wyłapał-i sąsiad to dziś wyciał

@jarki-nie wiedziałem gdzie to wpisać-

może znacie jakieś mniej egzotyczne rośliny-

ma być osłonowo.rośnie kilka lip i dębów-tylko wolno

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Daj coś iglastego, sosnę, świerk... Inne drzewa na zimę gubią liście i zostają same badyle, przez które wiatr śmiga. A czasem zasłona od tego właśnie mroźnego wiatru będzie bardziej doceniona, niż urok. Bo sosna rośnie szybko, ale jako takiego piękna to nie ma. Za to ciągle jest gęsta. Podobnie świerk, ale przyrosty trochę krótsze i krój ładniejszy.      No i zależy, w jakim miejscu to chcesz. Na widoku dałbym świerka, od "zaplecza" np świerk, drugi rząd sosna, jeśli tyle miejsca masz. Bo dasz sosnę, to przy okazji za parę lat chociaż maślaka znajdziesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też planuję świerki jako osłonę przed wiatrem i niechcianym widokiem 

Teren podobny sosna by rosła ale świerk chyba lepiej na takie warunki i ładniejszy

Myślę też o drugim rzędzie z brzozy szybciej się bujda później wytnę 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wąski pas 12m wokół gminnego zbiornika retencyjnego-5arów się nazbiera

może wierzba energetyczna

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, jarki napisał:

Też planuję świerki jako osłonę przed wiatrem i niechcianym widokiem 

Teren podobny sosna by rosła ale świerk chyba lepiej na takie warunki i ładniejszy

Myślę też o drugim rzędzie z brzozy szybciej się bujda później wytnę 

 

Sąsiednia szkółka wywaliła w zeszłym roku masę sadzonek swierka, miejsce potrzebne było a chętnych zabrakło.  :( U mnie będzie płot z tego.
@Pałuczanin81 daj sobie spokój z oxy. Sąsiad zasadził 2 lata temu, nie widać tego ...

http://www.lubartow.lublin.lasy.gov.pl/documents/10683/0/Cennik+jesień+2017/c26b2658-0b1f-19bb-4391-7babebcce910

 

http://www.szczecinek.szczecinek.lasy.gov.pl/documents/20628726/0/Cennik+detaliczny+na+sadzonki+2017+r./1876c2f4-4072-43f2-91cf-179ee3915734

Edytowano przez arszczecin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@arszczecin-Znaczy nie rosną te oxy-drzewa?tak jak reklamują

Podobno ma być dopłata do nasadzeń drzew miododajnych

@jarki-brzoza na bagienku się mi trzyma,ale modrzewie chorują-

(nawet igły gubią :D)

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moich bagnach można powiedzieć że wszystkie drzewa zwierzyna zniszczyła

Mnóstwo roboty pieniędzy zachodu i rosną tylko krzakory było ogrodzić 

Posadziłem olsze, brzozy, dęby błotne nawet wierzby szlag trafił 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu drzewa wokól gospodarstwa ,a świerk pierwszy lepszy wiatr złamie i problem jak na budynki poleci,mieszkacie w gęstej zabudowie że chcecie się ogrodzić lasem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mnie nie dziwi, że Kolega ma całkiem inne zdanie i wie najlepiej... 

Niektórzy po prostu lubią mieszkać wśród drzew, a nie w łysym polu, lubią słuchać szumu liści, czy igieł, a nie czystego świstu wiatru, lubią posiedzieć w cieniu lipy, a nie dachu domu... Mieszkam sam, na górce, do sąsiada mam 200m, ale jest w dole i mnie nie widzi, więc drzewa nie z jego powodu rosną. Świerk to u mnie ok 1/4 wszystkich drzew, które sadził ojciec, potem ja, razem ok 1,5ha naokoło domu . Potrzeba naprawdę wichury, żeby poleciały, a w sierpniu świerki wytrzymały najlepiej. To był trzeci wiatr, prawdziwy wiatr, który pamiętam i dopiero teraz cztery świerki poszły. Ale złamały się w połowie, jak inne drzewa, bo na ten wiatr nie było mocnych (wpisz w Google "Rytel", mieszkam 11km od niego, byłem w linii wiatru). Jeśli o budynki chodzi, to chyba logiczne, że przy budynkach drzewa się trzyma w odpowiedniej wielkości, lub sadzi niskie, a na wysokie lepiej znaleźć inne miejsce. W każdym razie mając swoje zdanie nie narzucaj innym swojego, ok? Ja Ci nie mówię, że masz sadzić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie bym zamieszkał na starość w prawdziwym lesie

Najlepiej na skraju lasu i łąki (może kiedyś) :)

Puki co mam trochę 70 i 30 letniego lasu interes z tego żaden 

ale JEST 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się