jarki

Bor

242 postów w tym temacie

Dawali u was takie dawi w jaki sposób

 

W moim przypadku to była boroetanoloamina

 

Bor w dużych ilościach to ryzyko oczywiście

Dlatego nikt nie próbuje sypać pojedynczo

Choć opryskiwaczem można by się skusić jak piszesz

Ale nie w zbożu oczywiście

 

Trzeba to przenieść do tematu bor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@damian9871

Mówisz o oprysku doglebowym? Czym najlepiej? boroletamina się nadaje? Samymi dolistnymi nie zbuduje zawartości a to może być czynnik ograniczajacy plonowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kombinujecie panowie, kupcie sobie kurzaka i problem rozwiązany, reszta mikro przy okazji również załatwiona no i dobrze zrobicie ziemi jak nie macie czym gnoić, kurników teraz pełno więc raczej nie trudno dostać towar

A gdzie go kupie i ile zapłace za transport ,u mnie w okolicy niema drobiu,chyba troche przesadzacie z tym borem ,dodać do oprysku i musi wystarczyć z zapasem w stosunku do tego co rośliny potrzebują,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odżywki na glebę czy to wyjdzie opłacalnie ?

Trzeba by to wymieszać porządnie z glebą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostają nam wieloskładniki z borem i saletrzaki z borem

A superfosfat borowany produkują gdzieś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Daj nawet 400kg takich nawozów, to przy zawartości 0,1%B dajesz 400g boru na ha. Przyswajalnosc 5% to jest 20g. Śmieszna ilosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kopane w podmoklym terenie? Bo tam to często spotyka się wydłużone korzenie palowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mogłem miarkę położyć ale 3,5 cm ma spokojnie. Tu akurat na piachu, sam się zdziwiłem, że taki długi.

Piszecie, że dziury, że krótkie korzenie, byłem ciekaw jak u mnie. Wybrałem taką nie najmniejszą roślinę, bo zaraz byście mówili, a wyrwij tego dużego, tam to będą dziury.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój w początku kwitnienia kiedyś dawałem małą dawkę ale teraz już więcej szkody niż pożytku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie wszyscy doskonale wiemy że nasze ziemie są bardzo ubogie w bor 

Sypanie boru na glebę może przynieść więcej szkody niż pożytku 

Ale już dolistne prawie każdy stosuje najczęściej boroetanoloamine i ciągle problem 

Od dłuższego czasu znaczy paru lat chodzi mi po łbie kwas borowy 

Oczywiście też z opryskiwacza i w małych dawkach bo to trucizna dla mikro organizmów 

Próbował ktoś jak to się stosuje może Ty @R-w znasz się przecież na chemii rolnej jak mało kto

Trudno coś sensownego w necie znaleźć bo to jest DUŻA oszczędność $$$ i nie na rękę sprzedawcom 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 @jarkiByłoby na rękę, gdyby się dało ;)

Niestety nie ma możliwości zastosowania kwasu borowego (w bezpiecznym wydaniu). Z tym sypaniem boru doglebowo może jest i sens ale to trudny temat, raczej w uregulowanym pH nie ma to uzasadnienia. Jednak zgadza się, że stosowanie rzadkich siewów skutkuje często niemożnością zaspokojenia rzepaków względem boru. Jak to rozwiązać? Podać bor 3krotnie po 100-150 gramów (więcej na raz uważam nie ma sensu), raczej nie stosować w arcyskomplikowanych mieszaninach. Zwracać szczególna uwagę w przypadku gleb świeżo wapnowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wilgotność powietrza nie ma tu znaczenia? Ponoć rzepak łatwiej wciąga jak jest wilgotny. No i z tymi mieszaninami może być problem nie pobierania boru, ja nie dodaję np siarczanu magnezu. Patrzcie zdjęcie powyżej, bor podany 3-krotnie i to nie w jakichś kosmicznych dawkach. Taaaak, w tym roku też idzie smar do łożysk tocznych tecnokel amino B, kombinować nie zamierzam bo jestem zadowolony świetny produkt. Koszt na hektar to 18,50 (chociaż ja dawałem więcej co dało zawrotną sumę 27,75 zł/ha), k... zaraz dostanę bana za reklamę @R-w a z tym o co chodzi?

Dnia 8.10.2014 o 18:34, ikcomas napisał:

Na opakowaniu Insolu B związkiem chemicznym jest 10% kwasu borowego a na stronie INS Puławy "Bor występuje w nawozie w postaci połączeń organicznych boroetanoloaminy"(...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat siarczan magnezu z borem można łączyć, nawet są gotowe takie produkty na rynku ;) Generalnie są przypadki stosowania kwasu borowego, tylko ciężko tak naprawdę określić dawkę, mnie na ten temat mało wiadomo z grubsza mówiąc. A sam bor w glebie znajduje się równiez w postaci kwasu borowego. Boroetanoloamina jest lepiej wchłaniana niż kwas borowy, czasem chcąc to rekompensować można podnosić dawkę kwasu borowego i tym samym działać szkodliwie na mikroorganizmy (dlatego uważam że bezpieczne to to nie jest).

Zbytnie mieszanie może niekorzystnie wpłynąć na możliwości pobrania poszczególnych składników. Problemem nie jest raczej samo źródło boru a w jaki sposób go podajemy  

@ikcomas też w rzepaku nie obserwuję niedoborów B, stosując technikę odwrotną (siarczan magnezu z małą ilością boru) kilkakrotnie, do tego jeden strzał mocno borowy na 4-5 liść, wiosną tylko mieszanka mgso4 i Bor. Różne techniki - ważne żeby odzywić roślinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Zaleca się kilkakrotny oprysk, bardzo małymi dawkami, na wszystkie rośliny jednorazowo do 50 g/ha B, a na wymagające szczególnie dużo tego mikroskładnika (jednorazowo do 100 g/ha B. Można stosować sole techniczne – kwas borowy – 17,5% B i boraks – 11,3% B – które są również stosunkowo tanim źródłem tego mikroskładnika. Bardziej polecany jest kwas borowy, bo lepiej rozpuszcza się w zimnej wodzie"

źródło:http://www.agrotechnika.suwalki.pl/zasady37.htm

http://sklep-galvet.pl/inkabor-kwas-borowy-granulat-25kg-p-3745.html

a na allegro 25kg za powiedzmy 100zł

 

Ja szczerze mówiąc z chemii jestem słaby ale ciągle za mną to wraca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się