ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

We wtorek dopiero planuje zacząć orać, sieją tylko PGR ale im też się nie spieszy. Od początku lipca ZERO deszczu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój wzeszedl ale jest jakiś niemrawy. Druga połowa rzepaku w poniedziałek będzie siana, gruber i z tylu od razu drugi ciagnik agregat z siewnikiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś zasieje płytko to napewno nie wzejdzie ,bo w ciągu doby ziemia ruszona wysycha do 1,5 cm,po dwóch dniach 2 cm,więc trzeba siać na 3 cm,już widze jaka będzie krytyka,a sianie bezorkowo ,to jeszcze gorzej ,bo ziemia jest na wierzchu mocno przesuszona,orka tą sucha utopi w brużdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam że moim zdaniem nie warto czekać bo pogody nie znamy

Jedno jest pewne coś wilgoci w ziemi jest ale z dziś na dzień ubywa 

Czekając możemy doprowadzić że będzie siany w pył a tego skutki mogą być opłakane

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja najbardziej boję się tego co napisał miwigos, ziemia ruszona co dziennie parę mm więcej przesycha, wilgoć na wschody jest tylko górki mają potencjał na skiełkowanie i przyschniecie,

Idealnie wstrzelić się przed deszczem którego nie widać :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wilgoci jeszcze trochę jest Panowie, nie przesadzajmy napadalo 15mm. Ale nie można zostawiać uprawki na kilka dni i potem siac bo sporo podeschnie. Najlepiej od razu po głębokiej siać. Wydawać by sie moglo ze orka lepsza od bezorkowej w tej kwestii ale myślę że to tylko pozory. Orka jest podeschnieta raz dwa a po gruberze gdzie są resztki pozniwne nie jest to tak szybki proces i te resztki też trzymają wilgoc.

Ja się boję jedynie o piaszczyste górki. Dlatego ustawie siewnik na poniedziałek na 45 roślin 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak popadało to OK ,u nas nie pada od lipca bo opady po 2-3 mm wysychają na bieżaco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prace idą w dobrym kierunku, choć mozolnie ale cały czas do przodu. Staram się zrobić to dobrze. Myślałem, że dzisiaj zacznę siać (księżyc idzie do pełni - trzeba się spieszyć) ale miałem takie miejsce, że skiby konkret to podczepiłem agregat talerzowy żeby je rozbić. Gdy skończyłem i podczepiłem agregat siewny zaczynało się ściemniać (jak zwykle co dzień) to przezbroiłem go tylko na rzepak i fajrant. Rozmawiam z kolegą, że ja już gotów i w poniedziałek ruszam. Pyta się mnie: rozsiałeś nawozy, kredę? Ja, że tak (NPK pod pług, kreda na górę), pyta dalej a mocznik też? Qrwa! zapomnialem o moczniku! W poniedziałek muszę zamówić a siew się opóźni. Dla mnie graniczny termin to 23, zdążę a może jeszcze jutro popada? Byłoby fajnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas w 2016 roku podczas siewów była susza, i nikt nie miał takich super wschodów jak ci co zasiali Strip Tillem, uważam, że na słabsze gleby w trakcie suszy nie ma lepszego rozwiązania, no chyba że ktoś ma 2 ciągniki i jeden orze a drugi zaraz za nim sieje, to to też jest dobre rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak ziarno bardzo drobne płytko siane to wschody szybkie 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak płytko siane to zdążyło skiełkować ,nie wyschła ziemia ?

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znow siewnik mnie zawiódł, zwiekszylem wysiew do 44 roslin/m, na próbie kręcone a wysial równe 30 roślin. Nie wiem czemu tak robi mi w tym roku na rzepaku, wcześniej zawsze bylo ok. Oby tylko wschody były dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszło więcej chyba przez ten mak 

 

@miwigos dziś ani jutro tam nie będę to nie wiem jak wygląda 

Wczoraj to był zbyt krótki czas aby stwierdzić co jest grane 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak głęboko siejesz,u mnie po 3 dniach zaczyna wschodzić ,po 5 prwie 100 % wzeszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie również siewnik oszukał ustawione na 35 roślin a wyszło 30 czyli tak jak w tamtym roku. Jutro mam nadzieję ze już będzie dobrze 

Jakie odmiany macie ?? ja oprócz 2 ha resztek nasion z poprzednich lat (mieszanka) cały areał Kuga, miał być Architect ale nie dam za jednostkę 1250 netto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A u mnie chyba ok, ustawione na 44 i tyle raczej wysiewa. Jak skończę to policzę dokładnie. Architect nie wart tej ceny, u mnie tradycyjnie Visby do tego Popular. Sieję wyłącznie z Rapoola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sobie siałem możliwie płytko różnie to na mozaikach wychodzi 

Siać można naprawdę dość głęboko gdzieś tu są zdjęcia 

 

Zauważyłem że sporo rolników w tym roku przerzuciło się na populację 

Tak jak w ubiegłym same marcepany w tym roku oszczędności 

 

Jeśli chodzi o Rapool to jestem za wiele razy to pisałem i Kuga zastąpi Rihanna

Znajomi sieją co im handlowiec wciśnie i raczej nie mają ulubionych hodowli 

Zresztą co tu się dziwić jak niedawno dowiedziałem się że Danko to odmiana :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiane w terminie optymalnym, trzy razy liczyłem i jestem zaskoczony precyzją siewnika. Ustawione na 44 szt i wyszło dokładnie 44,14 na metr. Byłoby pewnie w punkt gdybym pod koniec nie zwiększył o 0,5 na skali jak poczytałem Wasze komentarze wydawało mi się, że za szybko pola ubywa i za wolno wychodzi z siewnika.

P.S. Jeśli wysypujecie rzepak do reklamówki z próby kręconej pamiętajcie wytarować wagę z reklamówką!

Edytowano przez ikcomas
tara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czli macie elektroniczne wagi do ważenia ,ja nie wykręcam,co roku wychodzi podobnie,+5 lub - 5 szt na metr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy precyzyjnym siewie nie można sobie pozwolić na takie uchybienia jak 5 sztuk na metr to już jest spora cześć obsady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się