ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Wokół mnie jest wiele takich plantacji przez tą suszę struktura gleby zepsuta

Brak drobnych gruzalek które stwarzają warunki dla drobnych ustrojów 

Brak właściwości wodnych i powietrznych to tak jak w zamulonej glebie 

Gruzałki stwarzają gąbczaste kompleksy wchłaniają wodę i substancje odżywcze

To wszystko prócz suszy my psujemy nadmierną intensywnością uprawy 

Duża prędkość podczas orki uprawy na końcu siewu i mamy pył 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale pył, i jeszcze jakimś cudem chlomazon działa.

Pchało się przed agregatem?

Zdjęcie nr 1 od miedzy przejazd w tamtą stronę, powrót, w tamtą

Zdjęcie nr 2 przejazd w tą stronę, w prawym górnym rogu w tamtą

Zdjęcie nr 4 od lewej w tamtą stronę, tam gdzie ścieżka w tą, za ścieżką w tamtą, powrót, dalej nie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z agregatem nie bylo tak zle bywało duzo gorzej.a tam dalej juz nie jest tak zle z obsada sa placyki gole ale to takie male najgorsze to te długie pozniej bedzie badylsko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim rostawie rzędów siejecie rzepak ? Bo przerabiam trochę siewnik poznaniak i zastanawiam się nad wywaleniem dwóch lejków, i wtedy siejąc co drugą  wyszło by 26 cm między rzędami, nie będzie to za dużo? 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieję na 12, mógłbym na 24 tylko po co? Zakładam, że musisz siać co drugi bo poznaniak ma za gęsto lejki i inaczej nie wysieje 3 kg/ha. Nie wiem jak jest z dokładnością tego siewnika ale 26 cm to już szeroko i podejrzewam, że nasiona będą nierówno rozmieszczone w rzędzie, ani to oszczędność ani lepiej. Oczywiste jest to, że przerabiasz siewnik do jedynej słusznej szerokości, wywalając dwa lejki dodajesz jeszcze centymetr do standardowego rozstawu więc jeśli już musisz siać co drugi to zostaw te lejki i siej na 24. Jednak z drugiej strony jeśli poszerzysz szerokość roboczą o 30 cm i wywalisz te 2 lejki to istnieje prawdopodobieństwo, że uda Ci się go ustawić na rzepak w co każdą rurkę. Weź resztki rzepaku co siałeś, zamknij dwa otwory i sprawdź czy się da ustawić zakładając, że siewnik ma 3 metry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej siać w każdą lejkę , a jeśli chodzi czy dam radę wysiać to bez problemu zejdę nawet do 2 kg/ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podoba w normalnej rozstawione 

Moja logika też mówi że tak jest lepiej a mam co 13cm 

Co daje większy rozstaw skoro jeden przy drugim w rzędzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku bardzo ładnie widać różnice gdzie posiano tak jak zalecają 50 sztuk albo jak próbujemy mniej np. 30. Najlepszy rzepak jest tam gdzie jest ok. 10-20 roślin na metrze. 30 sztuk na ten rok to dużo za duzo

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może trochę przesadziłem ale tam gdzie 10-20 jest lepiej niż 30, tam juz nie wszystkie to okazy. A tam gdzie 10 to jest dopiero widok

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiosną się okaże który lepiej wygląda ,a w lipcu który lepiej sypał,jedno z drugim może nie mieć nic wspólnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom jasne że można celować w 20-25 sztuk ale zawsze może coś pójść nie tak

To taniec na cienkiej linię moim zdaniem koniecznie ponad 30 to taka rezerwa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem znajomego, który siał rzepak siewnikiem do buraków z podsiewaczem w rzędzie do mokrogranulatu. Obecnie sieje co 12,5cm, 1jednostka /7ha i twierdzi, że tak najlepiej się sprawdza. Po wschodach nie widać rzędów, wygląda to jak zasiane rzutowo.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejeżdżam często obok jego działek i widzę. W żniwa wygląda dobrze nie widać różnic kiedyś co 45cm, wcześniej czy u sąsiadów. Dobry nowy siewnik talerzowy z kółkiem dociskowym robi różnicę, a nie jakieś amazone. Wychodzi 20 szt mieszńca i 30 populacyjnego to już chyba minimum?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze a nawet bardzo dobrze pod warunkiem że chorób nie ma 

Przy bardzo mocno rozrzedzonym siewie patogeny i robactwo może załatwić wszystko

Kiedyś posiałem 1,5kg było cacy tylko po galerze w dołkach przytulia 

 

U nas jest taki co sieje około 1000 ha bardzo dobrym siewnikiem około 8kg/ha C2 

Po siewie z daleka wygląda zajebiście ale już jesienią ma duże ubytki zero triazoli 

Gdy się spojrzy na rżysko to z pozostałych max 10% zdrowych plony 2 to szczyt marzeń

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem siać 5 sierpnia tak jak termin agrotechniczny dla mojego województwa. 

 

Nie widzę żadnego sensu w hamowaniu. Znam swoje gleby i rejon i siejąc np 20 sierpnia rzepak nie wykształci grubej rozety

w ogóle widzę jakieś głupie tendencje. Opóźniać siew a potem płacz ze słabo rośnie i saletra na 3-4 liść. Zaraz potem skracanie 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się