ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Ci co sieją od dawna zmniejszają ale ciągle przybywa nowych 

Każdy ma nadzieję że zrobi pieniądz "ale to już było i nie wróci więcej"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz to na wszystkim są ... pieniądze, rzepak buraki wymagają więcej zaangażowania, zboże zawsze jakieś tam urośnie jak nie opryska jesienią to na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kazdy biznes dzis w rolnictwie wymaga duzego zaangazowania, wiedzy, starannosci aby przyniosl jakis dochod. Jak byle jak to lepiej wogole sie nie brac za to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie już widziałem posiany rzepak ale to ekologia. Tam szału nigdy nie było. A czy areał wzrośnie? Raczej tak, ciągle dochodzą nowi ale tak ostrożnie. Ja miałem też więcej siać ale będę wiedział dopiero po 25 bo mam ziemię do kupienia i tam miał być rzepak. Jednak sytuacja się nieco skomplikowała i cały misterny plan w...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mnie nie interesuje jakiś dochód z rzepaku ja chcę w tej cenie PIĘĆ ton 

Tego ci co dziś zaczynają raczej nie zobaczą ja wcale nakłady mocno wzrosły 

Kiedyś nawet się nie zastanawiałem czy się opłaci musiało być full-wypas 

Tutaj wczesny termin siewu nic nie zmieni boję się że może zaszkodzić 

Podobnie z małą ilością wysiewu jak je zaatakują patogeny 

Słowem cała filozofia legła w gruzach DZIĘKUJĘ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U Was rzepak od kilkunastu lat uprawiany. Ja w tym roku sieje wszystko rzepakiem na 4-6 klasie i ciagne na tym, ze w okolicy jestem pionierem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak tez ciagnalem ale jak rzepak przychodzi juz drugi raz na to samo pole , nawet po 4 latach to juz nie ma takich plonow, no chyba ze robia to fatalne lata jak dwa ubiegle, w jakiejs mierze na pewno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu pisal ze srednie plony 4,5t. Ale przez 3 ostatnie lata nawet ani razu nie dostal 4t, wiec plony za okres ostatnich 3 lat spadly sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poszło gdzieś 2,8 ha, tylko problem, że worek miał być na 4 ha, a nie wiem czy jeszcze 0,5 ha nim zasieje. 

Siane bezorkowo po życie i pszenicy. Po pszenicy w miarę ładnie się siało, ale po życie, mimo zebranej słomy, sporo się jej nie wyciągało przy redlicach stopkowych. Trzeba było szybciej jeździć żeby, w miarę jako tako to wyglądało.

@jarki pewnie by powiedział ze na odpierdol zrobione:)

btw na ile ustawiasz skrzynie w swojej d7?

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.10.2015 o 10:08, jarki napisał:

jeśli mówimy o kiepskich rzepakach to ku pokrzepieniu pokażę Wam mój ubiegłoroczny ten gorszy

zdjęcia kolejno 26,09 > 16,10 i wiosna 26,04

też namłóciłem 4+ ale z kombinacjami ;)

 

zdjecie.jpg

 

 

zdjecie.jpg

 

zdjecie.jpg

@barkas ja też kiedyś na odpierdol po jęczmieniu jarym późno żniwa i słoma do tego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nadal zastanawiam się ile posiać sztuk na metr w tym roku o ile posieje, trochę te opady we wtorek/środa straszą, kilkadziesiąt litrów może zaklepać na "żuławach"

Ryzykować 30 szt czy bezpiecznie 50 szt  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja D7 między 10 a 13 ustawienie @barkas tam pisze ile ton ;)

@barts jak czujesz w kościach deszcz to czekaj jak @lokizom planuje 40 i będzie ok

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tez ustawie 35-40 pewnie. Kusi mnie na jednym kawalku(ten piach po sasiedzie gdzie zyto sypalo tylko lekko ponad 4t) zasiac 15-20. Tam bedzie technologia uprawy na 3t, ma byc tanio, azot tylko z gnojowicy, raczej tebu. I ma nie wyjsc wiecej niz 2tys/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam takie technologie na siódmą klasę znajomy to robił na oborniku +N

Kiedyś się udawało rzepak żyto ale przestało więc podniósł nakłady i lipa 

Na nowych polach powinno się udać typowo pod poprawę struktury 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja odczytałem napis ze stodoły i nie sieję wcale rzepaku dopóki nie popada. Po jęczmieniu zaorane ale wilgoć poszła pod ziemię a wyorałem suche. Wszyscy liczą na tą środę ale zostaje już mało czasu księżycowego bo ten idzie do nowiu a to wybitnie niekorzystny czas na siew. Zostaje tylko jeden dzień na sianie praktycznie i to nie za dobry bo to czas na rośliny korzeniowe. Idealnie byłoby siać po nowiu tj. po 30.08. Pewnie część tak zrobię bo jeszcze nie mam planu gdzie siać. Cały następny tydzień to dobry czas na uprawę. W tym czasie coś się wyjaśni w sprawie lokalizacji i być może będzie ciekawy test.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty tam na dalekim wschodzie wierzysz w takie zabobony :D :P 

Tu ludziska sieją dzień i noc jak jest czas 

Pytanie czy to TEN czas 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W  w piatek i sobote posialem rzepak, a dzisiaj ladnie kolo 5 litrow spadlo, spokojnego deszczu:)

Zastanawiam sie czy jeszcze jutro jednego kawalka nie zasiac. 0,6 ha, tylko nasion nie wiem czy starczy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas jakbym mojego Ojca słyszał z tymi terminami. Ja jednak spróbuje rzepak od srody, dni sa pochmurne i az tak nie paruje wtedy a moze cos jeszcze skapnie do tego czasu ale mała szansa na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siejemy w suche mamy nadzieje że popada ,dzś miało ale spadło tylko 1,5 mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy macie jeszcze sporo czasu na sianie. Wydaje mi się że jest u mnie tyle wilgoci aby wzeszło ale to się pewnie okaże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Testowałem mój ulep do uprawy pasowej na głębokość ponad 30cm, jeszcze siewnik przykleić i przed niedzielą może się uda zasiać w rzędach co 45cm x 6cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki @lokizom żadne zabobony, sprawdźcie sami to się przekonacie. Chodzi głównie o jasność w nocy, to tak jakby wydłużył się dzień, patrz fotosynteza -  biologia 4 klasa szkoły podstawowej. Jeśli roślina ma dobry start to potem sobie lepiej radzi, jeśli od siewki bieduje nic dobrego z tego nie będzie. Testowane w ogrodzie i na polu (tu większy test z przyczyn niezależnych). W tamtym roku 1/3 rzepaku siana o jeden dzień za późno już w niekorzystnym terminie kwalifikowała się do zaorania.

P.S. Każdy może sobie zrobić takie doświadczenie w domu. Zrobić dwie komory ze sztucznym światłem, posiać dwie takie same rośliny i w jednej wydłużyć okres naświetlania. Ciekawe co się stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie zachmurzenie w dzień i w nocy??

Obejrzyjcie "Księżycowe drewno"

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się