ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Tylko dni nowiu,I i III kwadry i pełni są wykreślone dla siewu- @ikcomas dlaczego?

Pszenżyto to lepiej do 21 września-mniejsze ryzyko.(pszenicy nie sieję,rzepaku też NIE.

Zostaje burak i groch ozimy JAMES.

 

Edytowano przez Pałuczanin81
i pełni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak ten co powschodził męczy sie i nie rośnie bo za sucho ,chyba nic z niego nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom widzę że czas był mało ważny tu się liczyła odpowiednia uprawa 

Pięknie to wygląda i będzie pięknie rósł pod warunkiem że patogeny opanujesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Zasialem w te najlepsze dni do siewu, przed tymi upalami i jeszcze tyle wilgoci bylo do dobrych wschodow, a gdyby bylo 3 dni pozniej siane to ta gorna warstwa calkowicie bylaby wyschla a to byl idealny czas. No i pomoglo najpierw te 5 mm a teraz dostal 15mm i bedzie pedzil. 

A ten po grochu, no to jest ziemia pulchna, cos fantastycznego. Nie rzucam zadnego NPK w kulce, a na gnojowicy tez tak nie spie, jak tutaj co niektorzy mysla. Bede robil badania na jesieni teraz do PRSK bo to 4 rok i zobacze jak to funkcjonuje w makroskladniki czy ich ubylo po juz kilku latach niestosowania kulki a bazujac na plodozmianie, resztkach pozniwnych i rozsadnie gospodarowanej gnojowicy (ok.20m3/rok)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też znajomym siałem 20-23 i jest OK wzeszły w 80 % na resztkach wilgoci

Później to wszyscy wiemy co było 30+ przez ponad tydzień 

 

@lokizom WIEM co to znaczy stanowisko po grochu :) 

Edytowano przez jarki
Po grochu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom przecież 21.08 to dobry dzień do siewu. Od 23 do 30 był zły, im bliżej 30 tym gorzej.

@Pałuczanin81 dni zmiany kwadry zawsze są wykreślone, należy unikać wtedy jakichkolwiek prac, nie wiem dlaczego ale tak jest. Ja kończyłem sianie w tamtym roku właśnie przy zmianie kwadry i 1/3 rzepaku cudem uniknęło pługa, sypał też gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dwoch polach mam sporo samosiewow rzepaku na pozostalych kawalkach widac ze malo co ale wiecej go w sciezkach gdzie co roku przychodza one praktycznie w tych samych miejscach, pewnie dlatego ze desykowany i wiecej osypane. Teraz jak pisze to juz domyslilem sie dlaczego akurat na tych dwoch polach na calosci wiecej samosiewow, mianowicie nie mialem skoszone tych pol jeszcze jak byla ta nawalnica sierpniowa w 2017 i osypalo sie wiecej. Bedzie cos z niego jak 1/4 tych pol to jest 50-70 roslin/m2 , a 10% powierzchni nawet na oko bym powiedzial 100 roslin/m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom nie będę Ci wytykał błędów jakie zrobiłeś bo sam wiesz i kto ich nie robi 

Teraz już nic się nie da zrobić pozostaje mieć nadzieję że ten z wyboru zdominuje sytuację 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwóch znajomych przesialo. Dzień po siewie przyszła ulewa i ziemia się zaskorupila. Mój wschodzil chyba ponad trzy tygodnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chce orac tylko się bilem z myślami jak znajomi drugi raz siali rzepak bo jeszcze mieli czas a ja dwa tygodnie po siewie i połowa pola pusta a to co wschodzilo zaraz coś zzeralo. Naprawdę to wyglądało tragicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tragicznie to na Pałukach jest z rzepakiem.BBCH 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nic nie zrobiłem. Zostawiłem ten rzepak nie przesiewalem go. Tylko od robaka opryskalem. Dlatego mówię że mnie zadziwia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Jacus09352 napisał:

 to co wschodzilo zaraz coś zzeralo. 

O tym myślałem, gdybyś je utrzymał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejeżdżając przez pola z zazdrością patrzyłem na rzepak sąsiada piękny zielony zdrowy może trochę za duży, ale... Od jakiegoś czasu zaczął żółknąć i zostały tylko rządeczki jakiegoś badziewia. Okazało się że to odmiana clearfield, a ten ładny to samosiewy były

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale to była ciężka decyzja czy w niego inwestować czy przesiewac. Powiem tak że nawet teraz jeszcze gdzie są wolne place to jeszcze wychodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie co myslicie o zasianiu rzepaku co 70 cm punktowo, mam dostep do bardzo taniej usługi siania, ale nie wiem czy to nie za szeroko jednak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się