ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Dziś tylko po sąsiedzku 8ha w ściernisko "pasowym" wrzucone.

Facet jest konsekwentny:buraki, pszenica,rzepak, pszenica,znów buraki.Wszystko w stripp-tillu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A na co czekać jest wilgoć i pogoda to się sieje po 20 może przyjść tydzień deszczu i problem bo późno i mokro, wyhamować go łatwiej niż przyspieszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj popoludniu zasialem ok. 5 ha, potem znow zaczelo padac i dalej pada. Jutro pewnie nie pojdzie siac.

Poki co ustawilem 36 roslin/m ale troche zmniejsze jeszcze. W tym roku jakos ostroznie bo nie mam doswiadczenia z siewnikiem

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W bezorke nie odważył bym się tak rzadko, za dużo słomy i wszystko nie powschodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na to jak to wyglada po zasianiu to wydaje sie ze wschody powinny byc idealne. Sialem rzadziej a tak dobrze to nie wygladalo. 

1/3 powierzchni sprobuje bezposrednio w sciernisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ilość siewu powinna być uzależniona od wielu czynników 

Tu bezorka nie ma wielkiego wpływu chyba że jest ona niechlujna 

Niechlujstwo zemści się tak samo przy oraniu a często nawet dużo bardziej 

W przypadku Kolegi na pewno możemy to pominąć skupić się na prowadzeniu plantacji 

@lokizom jest zwolennikiem rzadkich siewów co wiele razy tu mam przedstawiał 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na piaszczystej glebie bezorka OK ,na mocnej za dużo słomy i grudki gleby , nie ma szans na dobre wschody, wymieszasz suchą ziemie i trochę wilgnej wyciągniesz i jest ani sucho ,ani wilgno, u nas nie pada tyle co u Ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam że jest wręcz przeciwnie 

Już to kiedyś opisałem co robi płytka uprawa z ciężka glebą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieje orkowo i bezorkowo , więc moje doświadczenie jest odmienne ,po orce zawsze lepiej wschodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze taki i taki sposób uprawy czy robisz dobrze sam musisz wiedzieć 

Strona 17 

Edytowano przez jarki
Strona 17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak będzie siany u mnie w tym roku później z powodu awarii sprzętu. W ubiegłym roku te siane później  koniec sierpnia nie były gorsze, a łatwiejsze do opanowania. 
Ilość szt/m2 zależy też od rozstawu rzędów, przy 45cm to 35szt/m2 robi się już za ciasno w rzędzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

15-20 lat temu wszyscy siali pod koniec sierpnia a zadowolenie było większe 

Dziś handlowcy nas podpuszczają i ODPOWIEDNIO zarabiają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz,jakie tu jest pospolite ruszenie na polach, bo 2,5tys.tona.Tylko pług trudno wbić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam dylematu nie mam.Dopóki jest burak to nie sieję.

Teraz widzę,że ex-pgr po kilku latach sieje-ale bezorkowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to lepsza uprawa niż groch.Choć znów 2,5t na koszta.

W buraku standardowe 35-40ton na koszta i tyle przy tej suszy się nazbiera.

Rezygnacja z uprawy rzepaku wynikała u mnie z braku terminowości zabiegów.Przy 2t to musiałem skomleć po wsi o transport,bo dopóki podchodziło do 4 to "łódkę" brałem.Przy buraku jeszcze mnie obsłużą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku finansowo najlepiej wyszedl groch u mnie. Zauwazylem ze jest tak zawsze kiedy sa suche lata. 

Polowe rzepaku mam zasiane. Dzisiaj po sciernisku i na piachu poszlo, moze jutro popoludniu czesc zasieje jeszcze bo mokre kawalki mi zostaly. W te dwa dni 40 mm napadalo, a jeszcze dzien do koszenia. Ciekawe czy do niedzieli jest szansa ze podeschnie. Jest zimno i pochmurnie.

Ja sieje co 30 cm i ustawilem od 15 roslin na najwiekszych piachach po 36 sztuk na troche lepszych stanowiskach. W tym roku wiekszosc rzepaku na V i VI klasie, IV klasa to moze na 15% powierzchni jest takze bedzie ciecie kosztow do minimum. 

Siewnik daje oszczednosc okolo 15l ropy na hektar (w porownaniu z gruber, agregat, walec) bo ciagnik spala jedynie 13-14l/ha. Plus na niektorych polach poszla talerzowka 8l/ha wiec nawet 23 l/ha. Jakby udalo sie zrobic rzepak za 1500-2000 zl to bylbym zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ledwo polony wymęczyłem w błoto niszcząc strukturę. Rzepak chyba jednak po niedzieli prosto w ściernisko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jarki napisał:

NIE siej w błoto niezależnie od technologii 

Ta co ja zrobię że Niemcy wymyślili, że poplony trzeba zasiać do 20 sierpnia bo inaczej dopłaty nie dostanę. 
O jeszcze dziś wał nie wysechł 

large.B053ED4E-3134-4581-8485-C213EB8C6C75.jpeg.ddd50e39688b12c98cd295af6667b92b.jpeg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się