ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

19 godzin temu, lokizom napisał:

W tym roku finansowo najlepiej wyszedl groch u mnie. Zauwazylem ze jest tak zawsze kiedy sa suche lata. 

Polowe rzepaku mam zasiane. Dzisiaj po sciernisku i na piachu poszlo, moze jutro popoludniu czesc zasieje jeszcze bo mokre kawalki mi zostaly. W te dwa dni 40 mm napadalo, a jeszcze dzien do koszenia. Ciekawe czy do niedzieli jest szansa ze podeschnie. Jest zimno i pochmurnie.

Ja sieje co 30 cm i ustawilem od 15 roslin na najwiekszych piachach po 36 sztuk na troche lepszych stanowiskach. W tym roku wiekszosc rzepaku na V i VI klasie, IV klasa to moze na 15% powierzchni jest takze bedzie ciecie kosztow do minimum. 

Siewnik daje oszczednosc okolo 15l ropy na hektar (w porownaniu z gruber, agregat, walec) bo ciagnik spala jedynie 13-14l/ha. Plus na niektorych polach poszla talerzowka 8l/ha wiec nawet 23 l/ha. Jakby udalo sie zrobic rzepak za 1500-2000 zl to bylbym zadowolony

Odważnie ,ale na takich glebach nie gospodarze na całe szczęście ,koszty to koło 3500 teraz netto, Jak można być zadowolonym z niespełna 3 ton grochu w stosunku do rzepaku/pszenicy  przy takich cenach ,pszenica droższa jak groch i sypała prawi 3 razy więcej ,koszty na grochu o 1 tysiąc mniejsze w stosunki do pszenicy, u ciebie groch i zboże sypało jednakowo więc inna kalkulacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze rzepaku moge dostac tone mniej niz Ty a wyjdziemy finansowo podobnie. A mialem raczej zblizone plony.

Co do grochu to dostalem go srednio ponad 3t. Koszt 1000 zl mniejszy niz zboza i okolo 700 zl doplaty. Wiec porownalbym go do okolo 6 ton pszenicy. Kupowalem pszenice po 800 a grochu po tyle nie kupilbym. I nie dostalbym 6t pszenicy w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te opóźnienia w rzepaku raczej nic dobrego nie dadza. U mnie sianie w takim terminie to juz jest lekkie opóźnienie. 

Nikt nie wie jaka bedzie jesien. Nieraz bywala chlodna, Rohan mial 6 lisci tylko a dawal plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz to śmietka w centrum uwagi, zeszły sezon mimo crusera bardzo duże uszkodzenia zrobiła, teraz zanosi się podobnie, teraz chłodno  zaprawa podziała z 3 tygodnie a jak się ociepli i będzie nalot to pozamiatane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myślę że miały 6-7 liści (0.7 tebu) był plon 

O śmietce też myślę żeby odwiedziła sąsiadów ;) 

Ostatnio jeszcze w grudniu rosną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrzta go będzie śmietkę na sąsiadów napuszczał :P

Ten grudzień jakby był zimny i przymrozki już od października to by to robactwo trochę  wyhamowało 

Powoli czas zacząć myśleć o siewie pszenicy, może by od 5 września  zacząć

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom 6 ton pszenicy to obecnie 6180 zł , a dobre 3 tony grochu + dopłata 700 i mniejszy koszt 1000 = 5 tyś, czyli 5 tyś, nie wiadomo czy będzie 700 dopłaty i koszenie poległego to tragedia, nie mówiąc i w dup.. dostaje kombajn i kombajnista który musi wygarniać ziemie z hederu jak chce dobrze skosić

Co do cięcia kosztów w rzepaku gdzie je chcesz ciąć chemia musisz dać ,Ty możesz nie siać NPK bo masz gnojówkę ,żadnych specjalnych specyfików nie stosuje, u mnie nie sprawdzają się żadne cuda typu aminokwasy ,algi

Co do pszenicy sianej 5 września to zwiększanie kosztów zabieg na mszyce dwukrotny +  na choroby jesienią, tak wcześnie siana wyrasta do nieba jesienią

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie o rzepaku proszę !

Późniejszy termin siewu to mniejsze koszty na fungicydy jesienią i wiosną 

Nalot śmietki też może być nieco słabszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Główny koszt w rzepaku to nawozy więc bez tego ma starcie tylko chemie co w kilku stówkach się zmieści nawet z wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po różnych próbach i obserwacjach nie ma co kombinować za bardzo. Pszenica czy rzepak siew w terminie zalecanym w ilości zalecanej. Pszenica około 300szt. A rzepak około 40szt. Hybrydowe mniej, populacyjne więcej. Przy szerokich rzędach trzeba zmniejszyć. 
Od tego trzeba wziąć poprawkę opartą o własne doświadczenie w swoim gospodarstwie i na pogodę ;) . 

Więcej nawozu to większy plon i większe koszty, ryzyko, ochrona, ilość zabiegów..  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne w kilku słówkach 

Jesień np tebu zamiast karyxu 

Wiosną metkonazol od kurki zamiast toprexu 

To tylko fungicydy na dwa zabiegi które można zaoszczędzić 

Ja nie twierdzę że późniejszy termin siewu zwiększy plony ale możliwe CZTERY/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie to około 20 sierpnia wydaje się być optymalnym dla rzepaku,  ale czasem się nie da. Dla pszenicy koniec września. To taki kompromis pomiędzy zaletami późnego i wczesnego siewu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem sąsiadom i wierzcie mi nie widać zachwytów czy w połowie czy końcu miesiąca 

Różnica jest taka że te wczesne bardzo mocno wyrosną co niestety ale kosztuje 

Ostatnio rzeczywiście jest tendencja do przyśpieszania terminu czy słuszna? 

Mam szczere wątpliwości na pewno zyskują sprzedawcy środków 

A rzepaki niestety z roku na rok coraz gorzej plonują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten rok  to sucha zgnilizna zagrała pierwsze skrzypce, badyle zostały odcięte, druga sprawa kiepskie korzenie, mokra ubiegła jesień i masowe występowanie śmietki

z tym nie dało rady wygrać tylko zmniejszyć potencjalne straty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w oszczędnościach czyli bez popędzania 

Chłopy ja piszę poważnie bo coś trzeba robić żeby wyjść na plus 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak można nie wyjść na polus poprzedni i ten rok ,ceny rekordowe ,plony bardzo dobre lub dobre,

Co do rzepaku sypał koło czwórki x 2,5 a może 3,jedne poniżej ,inne powyżej, wcześnie posiany ma szanse na bardzo gruby korzeń ,wtedy śmietka go uszkodzi ,ale nie zeżre ,tak było u mnie ,prawie każdy korzeń był nażarty, nic nie pryskałem na nią tylko zaprawa ,w tym plan jest nieco inny ,zobaczymy czy się sprawdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem nietypowy większość nie może ujechać ,narzeka ,ja idę do przodu ,jest mi dobrze ,nie narzekam ,oby tak dalej

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No u ciebie na 50 ha pszenicy firmy robią ci cenniki na środki i zjeżdżają po 30 40 % z ceny a maszyny stoją za pare milionów. A to wszystko z 80 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale tak przecież jest że duże gospodarstwa taniej kupują środki do produkcji rolnej

Swoje produkty też sprzedają dużo drożej mało tego korzystają z funduszy unijnych 

Wracając do terminu coś mi się wydaje że jeszcze we wrześniu zobaczymy siewniki 

Raz że może wreszcie deszcz spadnie dwa przestanie piździć trzy cena rzepaku 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dwoch znajomych ktorzy pierwszy raz posiali rzepak. Okaze sie ze bedzie 1,15 mln hektarow posiane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania do siania rzepaku nawet nie zaczęte. Wlało 72 mm. Około 30 % procent osób które posiała do 22 sierpnia będzie mieć strasznie niską obsadę.

A tego to bym się nie zdziwił że będzie grubo ponad 1mln ha. Dodam od siebie że w tym roku warto będzie podpisywać kontraktu na rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się