ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Sieję zwykłym rzędowym siewnikiem i mam pytanie, zawsze siałem w rozstawie co drugą redlicę to wychodzi ok 24 cm, i czy nie lepiej byłoby zasiać co każdą? Miał ktoś jakieś doświadczenia z rozstawem? czy 12 czy 24 cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większość sieję co każda redlica (ja co 13cm) chyba że problem z wysiewem małej ilości 

Są tacy którzy wolą co druga różnie to tłumaczą zwykle że więcej miejsca 

Z tym się nie zgadzam uważam że jest akurat odwrotnie czyli równomierniej 

 

Siejecie już bo mnie kusiło na jutro ale zapowiadają ulewy 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja zamierzam po niedzieli zasiać

no właśnie gdzieś czytałem, że w szerokich rzędach ma więcej miejsca, a porównywał ktoś u siebie siejąc tak i tak, który lepiej plonował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja każdą sieje co 12,5 cm ,zawsze zaczynałem 18 siać ale nie w tym roku ,dziś wszystkie inne prace zakończone,(tależowanie ,obornik ,polony,no i konieć młócki),oby nie było dziś  w nocy grożnie,bo na polach dołki trzeba będzie omijać ,a jak dopada to wogóle się nie wjedzie takiego mokrego roku nie pamiętam ,a troche żyje ,w 80 latach były takie żniwa,a wam cały sezon było za sucho ,a ja mówiłem że za dużo pada i miałem racje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj planuje zacząć siew a z pogodą już tak jest jednemu daje aż nadto drugiemu żałuje paru kropli . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, maslak88 napisał:

ja zamierzam po niedzieli zasiać

no właśnie gdzieś czytałem, że w szerokich rzędach ma więcej miejsca, a porównywał ktoś u siebie siejąc tak i tak, który lepiej plonował?

@maslak88 kolego wręcz odwrotnie sienie rzepaku co 40 cm w ogóle mija się z celem, roślina ma wręcz gorsze warunki  do rozwoju jest to nic innego jak wymysł firm nasiennych oraz producentów siewników już mówię dlaczego

-większa konkurencja o składniki pokarmowe korzenie rywalizują o pokarm( korzeń rzepaku rośnie pionowo w dól a nie na boki i jak masz roślinkę obok roślinki to się nie dodaję)

- niby łan ma większą cyrkulację powietrza ale bym z tym polemizował

- większa podatność na wyleganie spwodowane przez cieńsze łodygi 

- brak rozgałęzień bocznych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie siew punktowy w szerokie rzędy ma sens przy obsadzie a raczeu flancowanie po 15-20 roślin na metrze tak aby pomiędzy roślinami w rzędzie było co najmniej 10 cm odstępu

 

Chętnie siał bym Atorę 30 szt na metr ale niestety pole zajęte :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieję bezorkowo co 24 w zeszłym roku nawet 20roślin m2 dla porównania miałem orkowy w rozstawie 12 cm i obsadzie 50 -60 roślin na m2 i reszta agrotechniki taka sama przy tej samej agrotechnice i nawożeniu plon z orkowej wyższy o 10 %,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Plonu większego z siewu punktowego nie uzyskasz jedynie na nasionach zaoszczędzisz i wschody o wiele lepsze niż po agregatach uprawowo siewnych. Łodygi są grubsze, rośliny rozgałęzione i łan nie jest tak zbity jak po siewach 3,5-4kg na ha. Liście potężne ogólnie wygląda super ale nie plonuje wyżej i przed żniwami dużo chwastów zaczyna wychodzić na dole mają miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próbę może nie punktowo ale 1,5kg/ha zwykłym siewnikiem D7

Potwierdzam to co pisze  @damian9871 ładnie to wygląda ale chwasty się pokazują 

To jest tak jak było w ubiegłym roku po przemrożeniach problem z zachwaszczeniem wtórnym 

Z moich obserwacji paczka na cztery hektary to najlepsze rozwiązanie 37/m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no i znalazłem takie coś:

- w korzystniejszych warunkach i przy wyższej kulturze roli zaleca się stosować rozstawę ok 25 cm

- przy słabszych elementach agrotechnicznych - zbliżoną do 15 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zajob od rana ale udało się zasiać testowe i części rohana 

Teraz trochę trzeba poczekać bo wlało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak Copernicus już rośnie tylko informacji oficjalnych o nim brak 

Jeśli mowa o cenie to dostałem za free 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurka ma g..... wspólnego z rohanem pakuje go rapool a oni "załatwili sobie wyłączność" tu żadne inwigo tego nie tyka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki ma racje :) paczka na 4 ha jest idealna siew około 40 roślin na metr, nie wiecej !! po zimie zostanie 30-35 i obsada dla hybryd idealna

Od kilku lat sieje w przedziale 1,4-2 kg/ha (MTZ, zdolność kielkowania) i mam jedne z największych plonów na wiosce.

Wszystkie hybrydy siane w obsadzie 50-60 roślin (zalecenia firm nasiennych) później przed żniwami LEŻĄ......

Jutro jak dobrze pójdzie to rzepak zostanie posiany 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się wypogodzi będę jeszcze siał F1 około 25/m2 

Trzeba jakoś sobie radzić z tymi cenami po 900 za jednostkę :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał lepszy siewnik to bym zasial ok.20/m2

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbym siał to bym Poznaniaka jeszcze mniej ustawił..

Pszenżyto porośnięte więc z 350 zrobi się @barts Twoje 150szt

Termin siewu przed 15 września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć przez to że masz kiełkowanie na poziomie 40% z groszem ?

Do takiego siewu nie może być byle dziadostwo wysiewane a nasiona  najwyższej  jakości + nawóz + stymulant made in garaż , 

Od jakiegoś czasu chodzi za mną wysiew co drugą redlicę zboża, ale chyba w oziminach odpuszczę, za to w jarym jęczmieniu  próba na części i eksperyment z 75 szt

W sumie kiedyś kilka metrów Arkadii było co drugi ale wtedy byłą susza straszna i po burakach to wniosków nie było

 

Rzepak plan zasiać na 3 kg/ ha  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paczka  waży 14 kg :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal w blokach startowych dziś co chwilę mżawka 

Jutro zapowiadają wypogodzenie to myślę że zakończę siew rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mżawka przeleci , piwko z operatorem w tym czasie sie strzeli ,jak trochę mokro to on jeszcze papieroska na postoju i takim systemem z przerwami bo z przerwami ale siewy zakończone . Zobaczymy jak hamerykanskie technologie się na kujawach sprawdzą . Tak serio to mżawka nie tyle utrudniała siew przez mokrą glebę co przez to że dmuchawa ciągnie wodę z deszczu i się nasionka w przewodach przyklejałyby . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się