k1212

Płodozmian

339 postów w tym temacie

Każdy sieje to,na co jest zbyt w danym regionie i by mógł odwieść to sam na oddalone o10km elewatory i by nie dorabiać pośredników.Od pszyszłego roku to się zmieni,bo limity znoszą a cukrownia woli 100 rolników co mają po 2ha buraka ale blisko niż 1 z 50ha ale oddalonego o 100km. Już w tym roku 70% kontraktów podpisali w okręgu 40km bo odchodzą im olbrzymie koszty transportu. W mojej okolicy dominująca uprawa to i tak truskawka,grochu nie znajdziesz bo co z nim robić,trody już nie ma krów też coraz mniej bo mleko po 60gr a obory na chłodnie poprzerabiane.Rolnik też już nauczył się liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka to cukrownia,bo daleko ta kontraktacja buraka- 40km,my jesteśmy "do odstrzału"w następnym roku-36 km to daleko od KSC Nakło...

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cukrownia Glinojeck,była jeszcze Mała wieś ale z niej to już mi tylko akcje Polskiego cukru zostały.

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co ty widzisz złego w plodozmianie rzepak-pszenica ,jak się daje wszystko co potrzeba i słoma zosaje na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę na płodozmianem rzepak+poplon facelia-kukurydza-jęczmień jary. Obecne ceny pszenicy mi nie odpowiadają. Wszystkie resztki pożniwne zostają w polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas qq niemal zginęło z pól po dwóch latach na minusie z rzędu

Mnie się bardzo podoba mój płodozmian groch-> rzepak-> pszenica

Tylko problemy ze zbytem grochu denerwują choć to groch sprzedałem

Im płodozmian dłuższy tym lepszy ale w tych czasach ???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiam się nad rezygnacją z pszenicy,jęczmień,pszenżyto qq i buraki sprzedam bez problemu.jak ceny nie będzie to chyba koniec z uprawą pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom

Płodozmian mam też ułożony pod uproszczoną uprawę

Groch jako przedplon dla rzepaku BEZCENNY

 

U mnie pszenżyto i jęczmień trudno sprzedać zwierząt brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dopiero wchodze na podobny plodozmian, też czesc rzepaku bede miał po grochu i pewnie golym okiem bedzie widac roznice tak jak w poprzednim roku na zbozu uprawianym po grochu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...na VI klasie to słabo :)

 

We wsi dominuje taki płodozmian(PSZENICA-RZEPAK...)ani grochu,mieszanek,czasem kuku,buraki u 10%-choć cukrownia 36 km-żadnych zwierząt i można UE doganiać..

A co masz do takiego płodozmianu,jak roslinki dostaną wszystko co potrzebują ,to jak dla mnie dobry płodozmian ,taki jest u mnie na 30 % powierzchni,reszte przełamują buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niedlugo bede tyle wlasnie sial tez, ale skarmiam to u siebie, chociaz slabo to sie oplaca bo wlasciwie nie jest wart tych 800 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co masz do takiego płodozmianu,jak roslinki dostaną wszystko co potrzebują ,to jak dla mnie dobry płodozmian ,taki jest u mnie na 30 % powierzchni,reszte przełamują buraki

Tylko żeby im dać to WSZYSTKO-u mnie też dominuje taki płodozmian(ułożony pod wystąpienie ASF)-ale już się z niego wycofuje,pszenica leży w silosie,a ja kupuję paszę blondynkom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat taka ilość grochu to ze zbytem nie miałbyś problemu

A gdzie tu zysk ,bo ja nie widze i ten problem z omłotem,ta roślina nie dla mnie ,mam pole rzepak -pszenica przemiennie ponad 20 lat ,słoma zostaje na polu,nie widzę żeby coś było nie tak plony coraz wyższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Plony może coraz wyższe-i nakłady też?U mnie powrót do>Buraki-jęczmień-rzepak-pszenica-pszenżyto...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak taka dwupolówka bardzo dużego nakładu wymaga

Groch obniża koszty choć wyhamowanie rzepaku jesienią kosztowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak taka dwupolówka bardzo dużego nakładu wymaga

Groch obniża koszty choć wyhamowanie rzepaku jesienią kosztowało

Ja planuję po bobiku bezorkowo rzzepak zasiać zastanawiam się czy dawać nawóz jeszcze czy wystarczy jak pod bobik poszło 200 kg soli i 200 polidapu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bobik ciut za późno schodzi z pola jako przedplon dla rzepaku

Ale stanowisko bardzo dobre więc rzepak będzie gonił :)

 

Nawożenie PK zależy od zasobności

Mam trzypolówkę groch rzepak pszenica pod pszenicę nic nie sypię

Wcześniej było rzepak pszenica jęczmień i też pod pszenicę zero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego też tak myślę ale chcę wejść w RS i nie chcę zbyt dużo działek robić spróbuję no chyba że będzie pózno to sobie odpuszzczę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas po kombajnie nic nie robią przez tydzień-ponoć najlepszy sposób na samosiewy-kuzyn to siew rzepaku prawie może odpuścić tyle teo rośnie,u mnie też narasta ten problem,tylko od niedawna mam dwupolówkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

miwigos

A jak radzisz sobie z samosiewami rzepaku?

Zaden problem po omłocie czekam na deszcz następnie gruber,jak wzejdzie rzepak niszczenie agregatem uprawowym (waskie łapki kultywatora z wałkami),jak zaiistnieje potrzeba to jeszcze raz taka uprawa koszt niewielki 100 KM ciagnik ,wydajność ponad 5 ha na godzine,przed siewem pszenicy na 20 cm spulchnienie gleby specjalnym agregatem dłutowym do uprawy bezorkowej ,wcześniej był problem od 6 lat taka uprawa i nawet nie ma problemu z samosiewami rzepaku w burakach, ato najgorszy chwast w tej uprawie ,kto sieje buraki to wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się