k1212

Płodozmian

339 postów w tym temacie

Ale czego ja mam się bać. Rzepak siałem i siać będę. Po raz kolejny piszę że mój płodozmian wygląda tak: 
rzepak>pszenica>poplon>kukurydza>pszenica>rzepak


I tak jak w tamtym roku pisałem mniej więcej o tej porze że planuje wprowadzić do zmianowania jęczmień jary (odpuściłem) to w tym myślę nad słonecznikiem, ewentualnie ewentualnie soja ponieważ uważam że w nowej WPR 2021-2027 mój płodozmian jest nie do utrzymania przez planowane nowe wymogi m.in. zakaz orania i utrzymywanie okrywy zielonej od 1 listopada do 15 lutego, na polach o skłonach powyżej 20% i to tylko aby w ogóle dostać podstawę 118euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do Ciebie to było , takie masz skłony, jak nie orane to skłony nie muszą być okryte, w Twoim płodozmianie wszystko pasuje poplon  zostawić do wiosny , ja bym go potraktował na jesieni bezorkowo na głęboko i na wiosne poprawka płyciej

Ile powierzchni procentowo masz takie duże skłony

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie mam górki. Różne pola: krótkie i strome podjazdy a czasami całe w większość górka, pocieszeniem jest do że nie ma skłonów na boki. 
Mogę tylko powiedzieć że tylko jedno pole mam równe, gdzie kiedyś została zaorana łąka. Hmmmm  procentowo ciężko powiedzieć same skłony może zajmują z 25% ciężka glina, ale taka która rodzi.

Też o tym myślałem o czym piszesz. W tym roku jak robiłem głęboszem po poplonie pod kukurydze to mi się to strasznie podobało i myślę że to by się sprawdziło. Tylko że wydaje mi się że oni chcą wprowadzić zakaz ruszania "pola/roślin" przed zimą tak jak jest w Niemczech 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza glina jest zawsze tam gdzie jest największy skłon by łatwiej te miejsca było uprawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz żeście mnie zaskoczyli.To gdzie szukać info o tych skłonach?Na oko to trudno ocenić!A mam takiego pola 2,5 hektara w dwóch kawałkach do rzeki.

Tylko u mnie ta glina nie rodzi.

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas nie ma skłonów , 20% to na metrze uskok 20 cm, 

@przem z tego co doczytałem to na skłonach zakaz orki ,czyli  bezorkowo można ruszyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wniosku papierowym w zestawieniu działek jest zaznaczone kodem tam gdzie skłon 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large_mapa.jpg.16e524d5fae72ea4a21a54c46d133578.jpg
@miwigos Porównanie Twojej i mojej okolicy w której gospodarzymy z tej samej perspektywy za pomocą Lidar-u
@ansu Na jednej tylko działce mam siwy ił, ze żwirem. 
Jak dobrze to rozumiem. Zakaz orki ale również obowiązek "zielonego ugoru" na zimę. Na tych polach nie będzie można we wniosku wpisać miedzy plonu kwalifikującego się jako cześć ugorowania tych 4% bo to będzie nakazem. A tak jak napisali <to co ma być obligatoryjnie nakazem, to do tego nie można otrzymywać ekstra pieniędzy> a w moim przypadku z 60% gruntów albo ma wpisane SN10 albo SN 20 tj. 10 % i 20 % nachylenia terenu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widać gołym okiem że problemy z płodozmianem mamy na dobrej ziemi

Tu są duże koszty i nikt nie myśli o ekstensywnej uprawie dopłat 

Opłacalność szaleje plony mało stabilne i mętlik w głowie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odkopię gdzieś ten wniosek papierowy, bo w 2021 roku nie przysyłali?Mam na pewno,że działki do (ś)cieku wodnego przylegają i coś mi świta te SN10!

Reszta działek równa,jak piersi u modelki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byl to chyba rok 2018 kiedy byly ostanie wnioski papierowe i tam pisali te wszystkie sklony a teraz oni tego noe widza w nowych wnioskach, wiem bo mialem kontrole z WFOS i tam nie mieli wpisane o nachyleniu terenu u mnie na zadnej dzialce, chociaz na kilku mialem. Tak jakby przenoszac te wnisoki papierowe na elektroniczne to zapomnieli o tym na szczescie, bynajmniej u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wspólną politykę rolną nasz płodozmian będzie pisany w Brukseli 

Zielony nieład Timmermansa się zbliża a UE zmierza w przepaść 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie będzie pisany nawet na księżycu.Pytanie:Kto to będzie kontrolował i egzekwował??

Czy ta podstawa dopłat 118 EUR jest warta tej mordęgi.Chyba,że nie będzie można wprowadzić produktów na rynek,itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom Faktycznie stoki powyżej 20 % muszą być okryte od 1 listopada do 15 lutego nie mogą być czarne, ale dobry polon jak ztalerzujemy i spulchnimy na 25 cm dłutami ,będzie zielono czrny a nie czarny

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sami będziemy się kontrolować, ma być utworzona aplikacja do wysyłania zdjęć do ARiMR. Pierwsze pieniądze już zostały wydane.
Zobaczymy jak to będzie interpretowane.
Na pewno wiem jedno, kukurydza po poplonach zimowych w ramach pakietu rolnośrodowiskowego plonuje na dzień dobry tonę mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu juz raz o to pytalem ale zapytam jeszcze raz.

Miales uprawione zboza po samej talerzowce i jak to plonowalo wzgledem grubera/plugu?

na jaki klasach to miales?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenica po rzepaku uprawiane na głębokość siewu jakoś różnicy w plonie nie zauważyłem. Wymagało to systematycznego niszczenia samosiewów rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, tak dama @z.. siała przed Wigilią a zaraz po siewie skuło. Ja siałem przecież 14 grudnia.

@barkas nie morduj się, u nas poodpuszczali wszyscy. Miało dzisiaj padać ale tylko lekko kropi. Nie pokonamy natury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomasno ale wtedy co posiac? sam owies bedzie? przeciez to max 3 tony u mnie,

z qq sie wyleczylem, srednia 7 ton wyszla wilgotnosc 25-30, cena 450 netto za 30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że coraz więcej osób jest wyleczonych z qq w naszym regionie.

Jak to co posiać? Pszenicę ozimą najzwyczajniej w świecie tylko 500 sztuk.

Właśnie dostałem propozycję, że może bym ogarnął u sąsiada ziemię tak na gębę z rok może dwa. Noż kurde, teraz? Gdzie przedplon to monokultura pszenżyta, słoma zbierana i kwas że grzyby można kisić? Aktualnie jest tam ściernisko, San Francisco to to tam nie będzie. Pszenicy ozimej nie posieję, jęczmienia jarego też nie, rzepaku nie, qq nie bo rok widzimy jaki jest, skończyły mi się pomysły.

Gdybym miał czas posiać rzepak to bym pewnie wziął a tak niech stoi ściernisko do wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas na rok moze dwa, to niech sam sobie przewala, pozniej 5 lat nie ma sensu brac dzierzaw

pewnie sprobuje z tym pszenzytem po qq, 2xtalerzowka i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem na talerzówkę jęczmień z tym że qq na kiszonkę i nie zauważyłem spadku plonu, ale z orką po jęczmieniu już był problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam mówię że wielu się mocno zdziwi po tym sezonie

Uproszczenia siewu pszenicy po pszenicy na grubera się zemszczą 

Ludzie którzy nigdy nie uprawiali bezorkowo dziś się rzucają na dopłaty 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się