krzysztofagriculture

ASF

539 postów w tym temacie

ASF trafił w najlepiej zabezpieczoną chlewnię w Polsce. Aż się wierzyć nie chce, tak wybitnej ochrony i ostrożności to chyba nigdzie nie ma. Nic to nie dało i teraz jestem pewien, że cała ta bioasekuracja, płoty, ruszta, virkon to pic na wodę. Wybić dziki ze stref! Powtarzam to od lat. Za parę dni rozpęta się burza, jak to możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i pewnie to będzie oznaczało bankructwo tego gospodarstwa. Tak powoli to obejmie cały kraj 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od początku było wiadome że zakończy się jak na półwyspie Iberyjskim 

Pamiętam jak Radek Iwański przestrzegał w 2014 ale nikt nie brał do głowy 

Polacy nigdy się nie nauczą wyciągać wniosków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma jeszcze takie 4 w okolicy więc niekoniecznie, i 700 ha pola, odszkodowanie dostanie na bank ale chlewnia będzie pusta przez 3 lata bodajże. Człowiek walczył z dzikami, jeździł do sejmu, pisał, prosił, apelował do małych gospodarstw żeby spełniali podstawowe zasady bioasekuracji, uczył wszystkich jak się powinno robić, samochody były dokładnie myte i dezynfekowane a zanim wjadą na teren to czekali pół godziny aż środek dezynfekcyjny zadziała. Maty miał tylko po to bo tak kazali ale doskonale wiedział, że nic nie dają dlatego taka dezynfekcja, zmiana ubrań itd. itd. Szok, wszelkie starania nic nie dały.

Walczył o to, żeby nie było ogniska w pobliżu jego chlewni bo go zapowietrzą i uwięzią świnie na miesiąc a tymczasem sam zapowietrzył innych.

Edytowano przez ikcomas
zapowietrzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety tak czasem bywa, ale bynajmniej nie będzie miał żalu do siebie ze nie zrobił wszystkiego co w jego mocy. Wiesz jak licza odszkodowanie, pewnie wyjdzie 200 zl do sztuki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No takie normalne to to qrwa nie jest. Dyrektor tej chlewni jest bardzo znany, na portalu farmera jest do oporu jego wywiadów, pism, apelów, notatek ze spotkań w sejmie, no i przede wszystkim często się udziela na innym forum. Tam niektórzy jeszcze nie dowierzają, że to właśnie ta chlewnia nad którą miał nadzór. Jeszcze na tamtym forum nie skomentował sytuacji bo na pewno mu teraz nie to nie w głowie. Biją właśnie setki ton żywności, nieważne że locha prośna gdzie jest greenpeace? Podejrzewam sabotaż! Grubymi nićmi to szyte! A co do odszkodowania to Ci nie powiem bo nie mam pojęcia jak to liczą ale raczej od wagi. Jednak najpierw jest śledztwo, kontrole, papiery a to trwa, i jeśli nie udowodnią winy to wtedy może coś przyznają, a kiedy wypłacą?

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lokizom, co tu kuźwa po odszkodowaniu. Stawiasz budynek, zasiedlasz, spłacasz. Tu nawet jak będzie odszkodowanie za ubite zwierzaki to co z kosztami, kredyt został a spłacać trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmiana stref https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018D0834&from=PL deko powiększona czerwona, zdjęta w dużej części niebieska przy czym już tylko Polska została jeśli chodzi o tę część Decyzji. Sytuacja się niebawem zmieni, bo są nowe ogniska i abarot niebieska oraz większa czerwona bo dzik włazi na żółtą. Mieli zrezygnować całkowicie z wyznaczania niebieskiej strefy ale jakoś tak ucichło, tym bardziej sytuacja jaka się ostatnio wydarzyła uderzyła w aktywnego działacza walki z ASF, więc walnięcie mu niebieskiej będzie takim pstryczkiem w nos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie zaczyna się... ASF poszedł w Polskę, nic oficjalnie nie wiadomo co i gdzie ale następne ognisko już jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, arszczecin napisał:

Lokizom, co tu kuźwa po odszkodowaniu. Stawiasz budynek, zasiedlasz, spłacasz. Tu nawet jak będzie odszkodowanie za ubite zwierzaki to co z kosztami, kredyt został a spłacać trzeba.

A kto każe iść na całość ,małymi kroczkami do przodu ,takiego molocha mi nie jest szkoda,to nie rolnik 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No proszę cię. Co ma wielkość do zabójstwa gospodarstwa. Dostajesz strzała, masz podjęte z tym inwestycje wsadzone środki (nie ważne czy na sto szt czy 2 tyś). Po strzale dostajesz albo i nie odszkodowanie za ubite sztuki i zakaz hodowli przez x lat. 

A co zainwestowanymi środkami? Same się spłacą?

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania że lepiej cały czas a małą łyżeczka niż od razu chochla ale jak juz jest taka produkcja to szkoda tego rolnika tak samo jak kazdego innego 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie oceniajcie innych byście nie byli osądzani. Czym jest chochla. Lokizom ty mając powiedzmy 300 tuczników jesteś oceniany przez mającego 30 jako jedzący chochlą. 

Cieszymy się z tego co mamy. 

Lokizom co będzie z Tobą jak ci (oby nie) wytną stado i dostaniesz lub nie 100 zł szt? 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, będę musiał sprzedać duża część hektarów dlatego od pewnego czasu nie inwestuje żeby sprzedać jak najmniej w razie w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To inaczej. Dostajesz zakaz trzymania świń na dwa lata. Czy w grudniu 18, kwietniu 19 itp twoja sytuacja będzie lepsza/gorsza niż dziś. 

Wrócę jeszcze do wielkości. Czy zgodzicie się ze mną że średnie gospodarstwo podkarpackie jest silniejsze ekonomicznie od średniej wielkości gospodarstwa w zachodniopomorskim?

Edytowano przez arszczecin
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie rolnik to gospodarstwo rodzinne może być i 1000 ha 

Czy xxxxx świń byle nie kołchoz.zo.o.  rodzina wspólnie pracuje 

Oczywiście może zatrudniać pracowników 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że o niebo gorsza,  narazie sie wszystko jakoś kreci. Jak będzie ASF to np. nie będzie gnojowicy i moje plony też spadną o ok. 1-2 t/ha. Praca uczy pokory, szczególnie ta ze zwierzetami

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LOKZIM -Jak nie będziasz miał świń ,to nie musisz sprzedawać ha tylko dokupić ,bo będziesz miał więcej czasu

ARSZCZECIN-niby dlaczego na podkarpaciu mają lepsze ceny za płody -raczej niższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Nie stać mnie na to żeby dołożyć do każdej sztuki 500 zl jak będą wypłacać odszkodowanie. To sie zrobi taka kwota ze z samej ziemi będą ja spłacal minimum 20 lat a bez nawożenia organicznego większość mojej ziemi nie jest nic warta. 

I co zrobię z wozem asenizacyjnym przystosowanym akurat do moich sciezek 21m a to najdroższa maszyna w moim gospodarstwie ktora sobie będzie stała w krzakach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos powiem trochę przewrotnie. 

Rodzi mi się rocznie 10 byczków. Tygodniowego mogę sprzedać za 850-900 zł. Lub po 2 latach za jakieś 5000 zł. Co będzie efektywniejsze dla mnie?   Z czego zostanie więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już jestem po pierwszym kontrakcie-MINUS 70 ZŁ!

Więc nie tylko ASF-wykończy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Lokazim za co dołożyć? ,nie odzyskasz wyłożonej kasy ,nie wierze że trzymiesz je na kredycie,wiele maszyn kosztuje tysiące ,a urzytkuje kilka dni w roku

ARSZCZECIN ,chyba więcej zostanie na sprzedaniu cielaka,pewna kasa,zamiast tych 10 byków lepiej wstawić 4 krowy więcej i na pewno zarobisz więcej

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miwigos koszty cielaka kolczyk i 3dni mleka. Podobnie jest z tym podkarpackim gospodarowaniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli oni  sieją do dopłat,w tym roku jak bym zsiał do doplat to lepiej bym chyba wyszedł jak jeszcze nie popada 2 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się