kwmorawica

Wapno

212 postów w tym temacie

obiecałem na portalu że napiszę o wapnie z Inowrocławia

wczoraj dzwonił gościu co wozi i proponował mi właśnie to 30% chyba 900 za zestaw

http://www.rodaminowap.pl/oferta.html

też jestem zdania że dotacje powinny być w całym kraju

@biedron co to za wapno po 72 zł/tona. 40%Ca i 8% Mg

o to chodzi http://www.agria.pl/index.php?page=oferta&oferta=wapno_nawozowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy o jakiej dotacji wy piszecie , ja kupuje co roku po 150 ton wapna i żadnej dotacji nie dostaje bo nic o tym nie wiem.Napiszcie gdzie to załatwiacie i jaki jest zwrot. Mieszkam w województwie pomorskim i dla mnie najdroższy jest transport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widzisz u mnie też jest szał ale ze względu na to że niemal drugi koniec kraju

cena 110-130 brutto w zależności od pory roku a transport jest droższy od dolomitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dolomitowe wapno to mało ekonomiczna inwestycja, a to wszystko za sprawą faktu, że rozkłada się w zaledwie 20% podczas gdy kredowe w około 98%, zatem efektywność jest bez porównania. Na temat różnych praktyk agrarnych organizowane są różne warsztaty i spotkania na które zapraszam

 

*Wapienie twarde i dolomity charakteryzują się niską reaktywnością. Cecha ta decyduje o tym, że ich działanie odkwaszające jest powolne, rozłożone w czasie i ujawnia się dopiero w 2–3 roku po zastosowaniu nawozu.

Rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie jest mała – waha się w granicach 1,6 g/dm3 gleby dla wapna gaszonego, do zaledwie 0,008 g/dm3 dla dolomitu. Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność. Na tym tle najgorzej wypadają dolomity ze średnią reaktywnością ok.25%, lepiej wypadają skały wapienne, ze średnią ok. 50%, natomiast kreda posiada reaktywność 98-99 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze kolego SPAMUJESZ

po drugie pokaż mi wapno z magnezem tańsze od dolomitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem odpowiedniego wapna aby podnieść poziom pH. Gleby są lekkie, pH koło 5,0. Według zaleceń książkowych muszę dla takiego pH zastosować 2-2,5 t/ha CaO. Dodam, że zasobność w magnez jest niska, co może być ważnym czynnikiem przy wyborze wapna. Zastosować magnezowe(dolomitowe) czy węglan wapnia. Dolomitowe mają z reguły małą reaktywność ale też więcej magnezu od tych bez magnezu. Co byście doradzili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kreda jest ok. Stosowałem zaróno wapno węglanowe i kredę z Mielnika. W obu przypadka jest progres ale znacznie szybszy w przypadku kredy - ph od 3 lat jest regularnie badane. Na razie stosuję tylko kredę bo zalezy mi na szybszym uregulowaniu odczynu. W ubiegłym rku płaciłem w kopalni kredy 53 zł netto za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

znajomy zakupił takie wapno 500 zł/t jak dla mnie to drogo

ale ja mam pH7 :) a on 5 :'(

wapno.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie to jest cena w kopalni ( w Mielniku), do tego trzeba doliczyć transport - mnie w ubiegłym roku wyniosło z transportem 80 zł za tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dawno temu dałem się namówić. to były początki granulowanego.oczywiście skusił mnie łatwy wysiew i rzekome łatwa przyswajalność wapnia przez rośliny, był to pierwszy i ostatni zakup granulowanego. stosuje u siebie tlenek 60%, na przemian z dolomitem 45 -; 50%cao+mgo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie otrzymałem wyniki analizy. jestem mile zaskoczony zasobnością Mg. jeszce cztery lata temu magnez był średni. a teraz wyszło że mam wysoką zasobność. dolomit za czołem stosować 2000r. co cztery lata. dawka w zależności od potrzeb i właściwości gleb. więc z tym wapnem dolomitowym nie jest tak , jak tu nie którzy pisali, nie siałem innych nawozów magnezowych w tym czasie. a magnez zawarty w wieloskładnikowych , nie pod niósł by zasobności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam dobrego wapna węglanowego, zależy mi na certyfikacie ekologicznym, bo mam uprawy ekologiczne z dopłatami. Do sadu jabłoniowego Co możecie doradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niemal wszystkie wapna nadają się do upraw ekologicznych

poza wapnami "odpadowymi" typu pocelulozowe

dlaczego do sadu wapno węglanowe ja myślałem że tlenkowe byłoby lepsze :-\ ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmmm... nie wiem co pod jabłonie bo się na tym nie znaju, ale ja wapno węglanowe biorę zawsze bezpośrednio z Siewierza z kopalni. Jest taniej niż u pośredników, a wapno jest super, efekt gwarantowany :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niemal wszystkie wapna nadają się do upraw ekologicznych

poza wapnami "odpadowymi" typu pocelulozowe

dlaczego do sadu wapno węglanowe ja myślałem że tlenkowe byłoby lepsze :-\ ???

Dzięki za info, tylko tak jak wspomniałem zależy mi na certyfikacie ekologicznym.

Mój znajomy miał nawóz tlenkowy i z tego co mówił jest bardziej agresywny, zastosował pod warzywa na działce i mu się spaliły, wiec dlatego stawiam na nawóz węglanowy.

hmmm... nie wiem co pod jabłonie bo się na tym nie znaju, ale ja wapno węglanowe biorę zawsze bezpośrednio z Siewierza z kopalni. Jest taniej niż u pośredników, a wapno jest super, efekt gwarantowany :)

Siewierz to trochę daleko, pewnie koszt transportu byłby dla mnie nieopłacalny. Potrzebuje jakieś namiary na dostawcę w mazowieckim, okolice Białej Podlaskiej.

Edytowano przez ikcomas
połączyłem posty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się