kwmorawica

Wapno

212 postów w tym temacie

Dzięki za info, tylko tak jak wspomniałem zależy mi na certyfikacie ekologicznym.

Mój znajomy miał nawóz tlenkowy i z tego co mówił jest bardziej agresywny, zastosował pod warzywa na działce i mu się spaliły, wiec dlatego stawiam na nawóz węglanowy.

 

Siewierz to trochę daleko, pewnie koszt transportu byłby dla mnie nieopłacalny. Potrzebuje jakieś namiary na dostawcę w mazowieckim, okolice Białej Podlaskiej.

Do mnie w łodzkie wołali chyba koło 55/t z dowozem, jak podlasie to rzeczywiście może być drogo....

 

http://www.baza-firm.com.pl/kopalnie/morawica/kopalnia-wapienia-morawica-sa/pl/31198.html

Zobacz to, ale nie wiem co to za wapno, bo nie brałem nigdy. Trochę bliżej Ciebie... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz w profilu lokalizację "Kórnik" a to wielkopolskie. Coś nie tak. Jeśli jesteś z okolic B.P. to najbliżej z Kielc przecież. A tam wapno kopanle i certyfikatu nie potrzebujesz, wystarczy "wuzetka". Też słyszałem o tym przypadku przypalenia przez wapno tlenkowe. Może na nasze gleby się nie nadaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi. >ikcomas tak- mieszkam w Kórniku, ale pochodzę z okolic Białej Podlaskiej i tam mam główne gospodarstwo, sady i pola uprawne, którym teraz zajmuje się syn, a ja mu pomagam. Rzeczywiście Kielce już bliżej, ale nadal to jest daleko. Szukałem namiarów na producenta do 100km. Certyfikat jest u mnie odgórnie wymagany, syn ma dopłatę na ekologiczne uprawy i obawia się o kontrolę, dlatego dla świętego spokoju lepiej z certyfikatem, poza tym mam wtedy gwarancję, że nawóz rzeczywiście jest ekologiczny. >Wścieknięty Wąż Ty piszesz chyba o wapnie dolomitowym. Na pewno jest tańsze, ale znacznie dłużej się rozpuszcza i na efekty też trzeba dłużej czekać.

Może ktoś stosował wapno kredowe i napisze coś z własnego doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Kielc najbliżej do Białej P., drożej wychodzi sam transport niż cena wapna ale cóż, taki region.

Nie ma czegoś takiego jak wapno kredowe tylko po prostu kreda (silnie zasadowa). Działa natychmiast ale bardzo krótko. Stosowałem i od biedy może być bo wyszło mnie jakieś śmieszne pieniądze. Znajdziesz w Bachorzy albo trochę dalej w Mielniku (google na pewno będzie pomocne). Nie mam pojęcia czy wystawiają certyfikat. No ale to przecież kopalina poddana tylko i wyłącznie obróbce mechanicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Kielc najbliżej do Białej P., drożej wychodzi sam transport niż cena wapna ale cóż, taki region.

Nie ma czegoś takiego jak wapno kredowe tylko po prostu kreda (silnie zasadowa). Działa natychmiast ale bardzo krótko. Stosowałem i od biedy może być bo wyszło mnie jakieś śmieszne pieniądze. Znajdziesz w Bachorzy albo trochę dalej w Mielniku (google na pewno będzie pomocne). Nie mam pojęcia czy wystawiają certyfikat. No ale to przecież kopalina poddana tylko i wyłącznie obróbce mechanicznej.

Dzięki za info. No właśnie trochę za drogi stamtąd transport. Może i jest to kreda, ale jak szukam to widzę, że dużo osób pisze właśnie wapno kredowe i są też producenci, którzy mają takie nawozy na sprzedaż. Jeszcze raz dzięki, sprawdzę te namiary co podałeś. Może jeszcze ktoś coś podrzuci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem kiedyś z sadownikiem , on stosuje w sadzie wap. tlenkowe i to tak żeby mocno się pyliło. sad jest teraz o wiele z drowszy,owoce też . nie wiem wjakim terminie to robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak nie od dziś wiadomo że wapno ma działanie odkażające

pewnie o to w jakimś stopniu chodzi temu sadownikowi :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na wapno węglanowe i kupiłem Wapniak od OMG, tutaj miałem dobrą ofertę. Zamierzam wysiać go po zbiorze jabłek, liczę na to, że widać będzie różnicę przy następnych zbiorach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zdaje się że to granulowane wapno ma 50% CaO i bardzo dobrą bo 98% rozpuszczalność

jaka jest jego cena ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Wapniak od OMG ma 50%CaO, rozpuszczalność jest od 95 do 100%, ja dałem 360zł/tonę plus vat, więc uważam, że to dobra cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko sprostuję, to nie takie wapno jakie większość z nas ma na myśli czyli pochodzące z przerobu skał wapiennych. To kreda (kopalina) i działa już w pierwszym roku po zastosowaniu, niestety bardzo krótko. A związane to jest właśnie z doskonałą rozpuszczalnością no i nie trzeba tyle sypać co dolomitu. Wapno dostępne jest "od razu" w całości lecz szybko się kończy bo w porównaniu do skał wapiennych nie wymaga czasu na rozpuszczenie w glebie. Stosowałem tą kredę ale w formie sypkiej a za granulację to sporo sobie liczą nie powiem. Nie pamiętam ile ja płaciłem ale za tą cenę to pewnie ze dwie przyczepy przytargałem (no chyba, że zdrożało mocno ostatnio). Pamiętam, że wychodziło jakieś 2-3 razy taniej niż wapno z Kielc, za które u nas trzeba dać 60-65 zł za tonę z dowozem min. 24 tony. Trochę przepłaciłeś kolego ale co się nie robi dla wygody bo rozsiew tej sypkiej kredy to masakra jakaś, pyli strasznie. Jednak w porównaniu np. do granulowanego Wap-Mag Ca28% Mg15% wychodzi rzeczywiście tanio. Ale dobrze wiedzieć, że nieopodal Kornicy granulują. Jak cena i plon rzepaku będą zadowalające to kto wie czy nie spróbuję bo to wygoda i precyzja stosowania. A jak z dowozem? Trzeba jechać samemu czy przywożą na miejsce? Bo nie spotkałem się jeszcze u okolicznych dystrybutorów z tym Wapniakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To racja, wapniaka kornickiego od omg stosuje się od 300kg/ha, a w przypadku dolomitów musimy dać od 2-3ton/ha. A wiadomo za paliwo czy transport płacimy. Jeżeli chodzi o wysianie to jest bardzo wygodne, ze względu na granule. A i trzeba rozróżniać od wapniaka koszelowskiego, bo niektórzy to mylą, a jak się dowiadywałem od tych co stosują, to może zaklejać siewnik, ma od 6 do 10% wilgotności, a wapniak od omg ok. 0,5% jest suche, bardzo fajne do wysiania i nie płacimy za wodę. Przy zamówieniu mniejszym niż 24t koszt jest taki sam, jak przy 24t. Zawsze możesz się z kimś dogadać z sąsiadów i zamówić jeden transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak 300kg tylko że co roku ;D

według sklepu chemirol cena 256zł za 500kg

 

kolego to WASZE wapno nie jest złe ale jak wszystkie wapna granulowane nadaje się na działkę

w przypadku rolnictwa to jest ogromne przepłacanie

ale mim oto często namawiam znajomych na interwencyjne sypanie takich granulek

bo u nas są gleby mozaikowe i często w jednym miejscu mamy jeszcze względne pH

a nieco dalej już kwasidło i coś trzeba robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie po żniwach czeka mnie wapnowanie 5ha (nowy nabytek) może dacie jakieś namiary na dobry towar i uczciwego dostawcę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Morawica  za 95 zł/t, węglanowe ale akurat auto na całość i za rok kolejne jak niskie ph, chyba że chcesz efekt od razu to auto fastcal z nordcalcu po 200 zł/t (praktycznie mąka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, porady szukam. 

Jakie macie opinie na temat siarczanu wapnia dwuwodnego? Czyli potocznie mówiąc gips. Mam żyto, łubin, owies. W tej kolejności będą po sobie szły. Pod co najlepiej to dać? Pojutrze jadę po ten gips w okazyjnej cenie, więc przydałoby się go rzucić w pole. Braki mam wszędzie, ale największe raczej w obecnym życie, po którym przyjdzie łubin. Czy gips pod łubin mogę dać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz uzyskać ? Podniesiesz zawartość siarki i to w przyszłości a nie szybko . Na pewno nie podniesie ph ale skutecznie podnosi poziom gruntu . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapnia 22%, siarki 17%. Według zaleceń ma ułatwić uprawę bezorkową, poprawić strukturę gleby, ułatwić przyswajalność innych składników, głównie azotu i fosforu. Dużo tego nie będzie, ale akurat pod jedną z upraw wystarczy i zastanawiam się, pod którą najlepiej. Wolałbym pod łubin, bo i tak pod niego nie będę orać. Tylko ciekawi mnie, co on na to. Żeby się w  przyszłym roku nie okazało, że lubi wapnowane pole tak samo jak ziemiory. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy co to za towar bo jak jakiś odpad produkcyjny to w gratisie dostaniesz jeszcze całą tablice Mendelejewa ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nówka nieśmigany ;) 

W oryginalnych workach. Widziałem go parę dni temu. Miałem dziś go przytargać, ale roboty dużo i za tydzień jadę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się