kwmorawica

Wapno

212 postów w tym temacie

Panowie zbaraniałem, chcę posypać kredę granulowaną (wygoda i dokładność)

Kreda Ca 51,3%, Mg 1,4% - 380zł (granulacja nieznana i postać również)

Wap-Mag Ca 28%, Mg 15 % - 470zł (nie biorę pod uwagę, ciekawostką jest cena, granulacja ok, postać jw.)

Wap-Mag z mikro Ca 28 %, Mg 16% + mikro - 540zł (jw. cena powala)

Mag-Wap CaO 60%, Mg 30% - 580zł (cena jeszcze lepsza, granulacja nieznana i do tego tlenek wapnia, w szkole uczyli żeby uważać i nie narobić biedy)

i znalazłem takie cuś kreda granulowana CaCO3 > 80% MgCO3 > 4% reaktywność > 93% wilgotność < 10% cena 395zł granulacja podobna do pelletu idealna.

Moje pytanie jest o tą postać wapnia. Mnie uczyli, że są dwie tlenek wapnia (szybko działa nie nadaje się na ciężkie gleby) i węglan wapnia (na wszystkie gleby) a w trzech pierwszych przykładach podany jest czysty składnik. Jak przeliczyć CaO, CaCO3 na Ca i dlaczego nie podają formy tego wapna, jakaś ściema pewnie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2014 o 13:29, jarki napisał:

znajomy zakupił takie wapno 500 zł/t jak dla mnie to drogo

ale ja mam pH7 :) a on 5 :'(

wapno.jpg

Miejscowo moje mozaiki sypałem to 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nazistowskie te Twoje wapno, moje jest z lokalnego źródła, duże pokłady kredy w okolicy i ze względu na granulację zastosuję te ostatnie właśnie dla wygody i precyzji, sypałem też pyliste sporo tańsze ale wolę rozsiać na swoje pole a nie po całej wiosce. Znalazłem przelicznik z CaCO3 na CaO to 0,56. A więc patrząc co jest na worku 95% CaCO3 mnożymy przez współczynnik 0,56 to daje 53% CaO (swoją drogą w tym nazistowskim wapnie powinno być 88% x 0,56 = 49%). Zastanawia mnie postać trzech pierwszych podanych przeze mnie ale to chyba jasne, że CaCO3 inaczej by napisali, że to tlenek wapnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak było tlenkowe GRADE IV to działało-

później tę I sprzedawali z kartkami IV-ki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Znajomy z Skarszew też to bral tylko ściągal prosto od producenta, żona znała niemiecki. Bodajże koło 200zl/t, było to już kilka lat temu

 

@ikcomas

CaCO3x0,400=Ca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez brak rozsiewacza i wysoki koszt usługi stosuje granule . W ubiegłym roku grade IV cztery stówki z hakiem  teraz atrigran 350 brutto . Grade jakoś lepiej granulowane nie rozpylało się tak jak atri . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 2008 Polskie Młyny to miały też prosto z Rzeszy-jak

wszedł pośednik to wg postu powyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas robili wapno i obornik w jednym roku i nie widzieli problemu a Ty się takimi rzeczami przejmujesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu ,przerwa 21 dni wcześniej wymieszane ,że robili to nie znaczy że dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapno i przerwa trzy tygodnie na NPK powiadasz kiedy to zrobić jak tu czas rzepaki siać 

Co się może stać oprócz straty azotu ? 

Z tym obornikiem oczywiście ironizowałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mamy dzisiaj o tym artykuł. Wapno i nawóz przedsiewnie czy wapno przedsiewnie a nawóz powschodowo powiedzmy w pazdzierniku? Ja bym był jednak za pierwsza opcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapno na rżysko  orka na raz następnie NPK można to zrobić nawet jednego dnia jak ktoś się wyrobi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam różne warianty na tegoroczny rzepak. Bezorkowo, orkowo. Wapno na rzysko i po talerzowaniu ale przed gruberem i jeszcze opcja z orka obornika i wapnem po orce. Zobaczymy co w żniwa będzie lepsze. Może w środę uda mi sie go zasiac (opcja bardzo optymistyczna). Zastanawiam się tylko czy nie odpuścić sobie polidapu, zawartość fosforu wysoka-bardzo wysoka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W opóźnione żniwa (przy rzepaku) każdy dodatkowy zabieg jest problemem również dlatego należy wapnować rok wcześniej 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy tej częstości i ilości gnojowicy, wapno co drugi rok. W ubiegłym roku konczylem kosic 28 sierpnia. Ale masz rację, najlepiej wapno pod jare na jeseni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod zboża ozime też jest sporo więcej czasu ale jak ktoś ma mnóstwo obornika czy gnojowicy to faktycznie jest problem  

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozenie/wybrane-wlasciwosci-nawozow-wapniowych-podstawa-trafnego-wyboru-i-efektywnego-stosowania.html

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, jarki napisał:

Tak tylko tu daleko do dolomitów a transport drogi 

Odczyn pH mam wysoki i jeszcze długo tak będzie 

Słowem jestem skazany na S+Mg 

 

Masz bardziej piaszczyste gleby i wysokie PH  ,bez stosowania wapna ,jak to możliwe

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Kumpla który to woził ;)

Jak były złe warunki atmosferyczne to moje pole zawsze było tuż obok 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się