ppp197

Uprawa ziemniaka

512 postów w tym temacie

...no generalnie kalafior nie był mój, to taka zamiana na pola była... w pierwszym roku tam znajomy miał brokuł letni,a po nim jeszcze jesienny kalafior, a w drugim roku tylko kalafior - wszystkie liście szły na przyoranie... oki dzięki dam znać jak już posadzę i jak się to będzie rozwijać ... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak liście poszły w ziemię, to wystarczy. Będzie dobrze moim zdaniem. 

Mam nadzieję, że w poprzednich uprawach dawki PK były solidne, bo ziemior nie lubi ich braków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A u mnie ziemniory po rapsie będą samosiewy prawie do kolan przyorane na zime(nie wiem czy to dobry pomysł) całe 15 arów bryzy.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że ziemniak jest generalnie mało wymagający jeśli chodzi o przedplon, a najgorzej jak się go sadzi po zbożach - wtedy najlepiej żeby był na oborniku... a w ogóle to wy mówicie wszyscy ziemniaki.... u nas to zazwyczaj mówimy kartofle :)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie kartofel to na kolegę wołamy, bo się ziemiński nazywa;) Przaedplon może i nie istotny tolko czym ja te samosiewy zwalcze w tych ziemiorach bo w ubiegłym roku afalon za cholerę mi ich nie wzioł.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak tak samo dobry na przedplon. Zresztą oba to kapusty. 

Ma małe wymagania, jeśli dba się na bieżąco o zasobnośćPK, bo akurat azotu dużo nie potrzebuje. Tzn chętnie go przyjmie, ale potem po zbyt dużej dawce łatwo gnije. Do tej pory dawałem przed sadzeniem 100kg saletry na ha, bo chodziło mi przede wszystkim o dawkę na wschody i rozkrzewienie, a żeby przy wiązaniu stalonów nie było po niej śladu. W tamtym roku dałem pełną dawkę 40t/ha obornika, przerobionego i na małej ilości słomy. Dzięki temu z saletry zrezygnowałem całkowicie, dałem tylko PK chyba ok 300kg/ha i plon był wyższy niż w poprzednich latach. 

U mnie mówi się bulwy. 

@Daymon. A może bez chemii? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... jest cos takiego Racer 250 EC (flurochloridon) plus do tego metrybuzyny można dodać... kasuje samosiewy rzepaku ponoć, ale ja nigdy nie stosowałem takiej mieszanki... zazwyczaj linuron ewentualnie sama metrybuzyna właśnie...

...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie by było szkoda pola po krzyżowych na ziemniaki 

A i słuszna uwaga z tym azotem tam pewnie sporo pozostało po przedplonie !!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki, u Ciebie to każdego pola szkoda na  ziemniaki. 02icon_mryellow.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marecki. To co motykol? W sumie to tylko 15 arów ;) Może spróbóje bez chemi tylko wyciągne stary piełacz z krzaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Staram się jeździć bardzo często przed sadzeniem z uprawkami. Czasem dłużej schodzi założyć i potem odczepić maszynę, niż się nią jeździ w polu, ale dla mnie to najlepsza metoda. Wiosną przed sadzeniem 4-5 przejazdów, po sadzeniu obsypnik, brony i gęsiostopka w miedzyrzędzia na zmianę (średnio dwa przejazdy w tygodniu, do wschodów). W tamtym roku byłem pewny, że będę musiał pryskać. Ale dzięki uprawkom pole było czyste. 

Tego, co będę mieć na talerzu, wolę traktować chemią jak najmniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki przesadzasz z tym daj chwastom wzejść 

Kilka lat temu (pierwszy groch) zabrakło mi nasion i musiałem COŚ posiać/sadzić padło na pyry 

Tyle mnie tam widzieli no raz jeszcze z motykolem z całą familią :p

Nawet dziki ich nie potrafiły odszukać :D EKO 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zbiory były obfite... 

Na początku maja chwasty wschodzą w ciągu paru dni, ale ze mną ciężko wytrzymać. No i mam rzędy na płasko ile tylko się da. Szybciej się ziemia nagrzewa, a potem po wschodach ziemniaków jak jakiś chabaź wyłazi, to obsypnik, ale płytko. Chabaź za parę dni wychodzi i znowu obsypnik. A potem krzaki bulew go zakryją i jest spokój. Wtedy czas na stonkę. 0ulan.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mnie , również panów kontrolujących krossa interesują warunki przechowywania tego śor motykola Panie @jarki. Czymie go pan w osobnej szafce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tego zabiegu zamawiam usługę jak masz nadmiar czasu to możesz się załapać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja tez się staram jak najmniej chemii w ziemniaku no ale czasem trzeba... w ubiegłym roku mi sie udało na przykład nie pryskać od stonki :)... po prostu jej nie było raptem ze dwa takie nieduże miejsca na całym polu więc dało radę się obejść bez zabiegu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem raz to zrobić. Tzn dwa, bo za pierwszym środek nie podziałał i pasła się dalej. Drugi wystarczył do jesieni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie-jakieś nowe odmiany pyrki jadalnej wczesnej,żółtej POLECACIE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowych nie znam. Sprawdzone, ale starsze, Denar. I zależy, ile tego żółtego chcesz w nich mieć, bo są jasnożółte. Za to naprawdę wczesne. U mnie idą na pierwszy rzut. Skrobii mają 11%, więc nadają się do wszystkiego. Sadzę zwykle ok połowy kwietnia i na początku lipca już kopię na obiad. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... z wczesnych u nas w okolicy ostatnio ta Bellarosa jest popularna, aczkolwiek mi jakoś nie pasują - strasznie wielgachne rosną, jak kiedyś te opasowe Bronka bodajże...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu też Denar,Lord-dawno nic nowego,kiedyś słowacka(?)Terka..

w regionie pyry raczej odmian "żółtych"te o białym miąższu to warszawiacy uznają..

Sapek- w lubelskiem też białe?(pół mej wsi od Lubartowa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... w mojej okolicy to w zasadzie jest różnie... ja np. sadzę Morsa, to są żółte... ale u sąsiada już na ta Bellarosę strasznie napaleni... mnie ten Mors się bardzo podoba - fajne okrąglutkie takie i na handel można wybrać i do sadzenia bez problemu, dobry plon, bujna nacina przez to pole tak nie zarasta :), a i na frytki świetne... a ogólnie to ciężko powiedzieć, jakie u nas dominują bo ludzie sobie sadzą trochę w warzywniku albo w ogóle nie sadza... moje 30 arów to jest jedna z większych plantacji we wsi :)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No proszę rolnicy to jednak mądrzy ludzie "każdy sobie rzepkę skrobie"

Znaczy ziemniaczka pyrę bulwę czy nawet kartofla byle był swój ;) 

Jeśli mowa o smakach to z gustami się nie dyskutuje ja lubię żółte ziemniaki 

Muszę sadzić wczesne żeby były w lipcu na później mam z pewnego źródła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje 15arów Bryzy też na własny użytek wystarczy i wiem co jem. A we wsi dominuje Lord.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile lat ma ta bryza znajomy też ma jeszcze i ostatnio miał długą ROZMOWĘ na dniach pola z gostkiem od hodowli Zamarte  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się