Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
robical

DRONY

38 postów w tym temacie

Witam,

chciałbym Was wszystkich drodzy forumowicze zapytać co sądzicie o innowacyjnej technologi oprysków pól dronami? :)

 

Jak wygląda taka maszyna?

Ano tak, dodam tylko że planujemy zbudować największą platformę w Polsce z udźwigiem do 30l płynu. (3x większy dron niż widoczny na filmie)

 

Jak wygląda taka usługa oprysku?

Na Wasze pole przyjeżdża mobilny punkt wraz ze statkiem bezzałogowym typu dron i po zrobieniu zdjęć w bliskiej podczerwieni (NIR) i określeniu zdrowotności roślin, na wymagany tego obszar operator nakłada siatkę kartograficzną i rozplanowuje korzystny dla Waszych kieszeni tor lotu i określa przypuszczalne zużycie płynu.

 

Jaki z tego zysk dla Rolnika?

Taki zabieg jest o 30% bardziej oszczędny pod względem cenowym oraz 70x szybszy niż tradycyjny opryskiwacz polowy.

Nie opryskujemy wszystkich roślin, opryskujemy tylko te które tego wymagają.

Bezzałogowy statek powietrzny pozwala zaoszczędzić paliwo, ocenić kondycję upraw z innej perspektywy oraz umożliwia tworzenie map i pomiar działek. Dodatkowo, w momencie zauważania alarmowej sytuacji, może niezwykle szybko podjąć działania mające na celu zapobiegnięcie utraty upraw.

Wspomniane wcześniej tworzenie map jak i pomiar działek (posiadanie dobrze nakreślonych map z uwzględnieniem własnego terenu, jest jednym z czynników szybkiego i pozytywnego otrzymania środków w ramach dopłaty obszarowej)

 

Czy to sprawdzony sposób?

Obecnie systemy takie są na stałe wykorzystywane w Japonii oraz pomału u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech.

 

Ile może pracować taki dron?

Czas pracy jednej maszyny to 40 minut z 25 sekundowymi przerwami na tankowanie, dron po tankowaniu zapamiętuje w której pozycji skończył oprysk i kontynuuje ją dalej dzięki czemu mamy pewność że oprysk jest precyzyjny, po 40 minutach następuje zmiana segmentu akumulatora która trwa 60 sekund i dron z powrotem udaje się nad uprawę. Przy setkach hektarów takie rozwiązanie z dwoma maszynami wydaje się być na wagę złota.

 

Dron a ekologia?

Dron używa wyłącznie energii elektrycznej którą pobiera z segmentu połączonych akumulatorów. Nie wydziela spalin i nie hałasuje.

 

Cena za jeden hektar oprysku?

My proponujemy 40zł/ha, jaka jest propozycja Polskich Rolników?

 

Czekamy na Wasze opinie i uwagi odnośnie takich technologii

Załoga

opryskidronem.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę c360 i krukowiaka.

 

A tak w ogóle... Zauważę stonkę w ziemniakach, chcę pryskać, więc dzwonię do Was. Za ile czasu będziecie? Bo mi założenie maszyny, wlanie wody i środka i dojazd na pole zabierze góra pół godziny. A Wam?

 

Druga sprawa, że na 0,5 ha uprawy nie będziecie jechać, a ja robię sobie zabieg na 0,1 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"po zrobieniu zdjęć w bliskiej podczerwieni (NIR) i określeniu zdrowotności roślin"

 

"Nie opryskujemy wszystkich roślin, opryskujemy tylko te które tego wymagają"

 

Możesz to rozwinąć ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę c360 i krukowiaka.

 

A tak w ogóle... Zauważę stonkę w ziemniakach, chcę pryskać, więc dzwonię do Was. Za ile czasu będziecie? Bo mi założenie maszyny, wlanie wody i środka i dojazd na pole zabierze góra pół godziny. A Wam?

 

Druga sprawa, że na 0,5 ha uprawy nie będziecie jechać, a ja robię sobie zabieg na 0,1 ha.

 

Dokładnie, tak jak Pan zauważył tego typu technologia sprawdzać się będzie tylko przy większych uprawach.

A jeżeli większa uprawa to prawdopodobieństwo zauważenia gołym okiem insektów na 500 hektarach wynosi ...? no własnie, my po odebraniu zdjęć z powietrza możemy sprawdzić miejsce, nanieść siatkę na mapę i przystąpić do oprysku.

 

 

"po zrobieniu zdjęć w bliskiej podczerwieni (NIR) i określeniu zdrowotności roślin"

 

"Nie opryskujemy wszystkich roślin, opryskujemy tylko te które tego wymagają"

 

Możesz to rozwinąć ???

 

Oprócz pomiaru zdrowotności roślin wykorzystujemy skaning elektromagnetyczny gleby oraz badanie wybranych jej próbek dzięki czemu możemy podzielić uprawę na segmenty i wykluczyć dany obszar w którym rośliny nie wymagają ingerencji danego środka.

Proszę potraktować te pytania bardziej w formie ankiety ponieważ szykujemy się do budowy największego statku bezzałogowego na pewno w Polsce a może i nawet w całej Europie. Opracowaliśmy swój własny systemem oprysku z możliwością regulacji mieszanki. Technologia raczkuje coraz szybciej i pozwala nam na coraz więcej. Potrzebujemy Waszych opinii żeby dopracować swój sprzęt tak żeby w przyszłości tego rodzaju rozwiązania były widoczne nad każdą uprawą w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nad każdą uprawą w Polsce. Oprócz moich, bo np dwuhektarowe uprawy i tak nie będą wchodziły w grę. Bo jedno pole mam o powierzchni 0,48 ha. Ono będzie zawsze za małe na Waszą technologię. Jedynie musiałbym mieć taki sprzęt swój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nad każdą uprawą w Polsce. Oprócz moich, bo np dwuhektarowe uprawy i tak nie będą wchodziły w grę. Bo jedno pole mam o powierzchni 0,48 ha. Ono będzie zawsze za małe na Waszą technologię. Jedynie musiałbym mieć taki sprzęt swój.

 

Nic straconego! :) Tak jak Pan napisał, badania rynku bezzałogowców wskazują że sprzęt ten ze względu na zainteresowanie będzie coraz tańszy więc myślę że w nie długim czasie Ci Rolnicy którzy nie będą mogli korzystać z oprysków w takiej skali, będą mogli kupić swojego własnego drona i przystąpić do oprysków w zabiegach na 0,1 ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Badania mogą wskazywać, a po latach może być inaczej. Np poglądy ludzi się zmieniają. Dziś większość ludzi według badań jest za jakąś partią, za pół roku tyle samo osób według badań jest przeciw tej partii. Więc tu może być podobnie, zależnie od spełnionych oczekiwań.

 

Dochodzi też reformowalność ludzi, że coś ma za mnie to robić, a nie ja ciągnikiem.

 

No i koszt. Bo pojęcie, że każdego będzie stać, można różnie rozumieć. Są jeszcze rolnicy mający 5 ha i konia zamiast ciągnika. Taki nawet nie myśli o kupnie samolotu. Chyba że zajdzie konieczność "eliminacji" takich ludzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki, może gilikopter zapomniał na nie odpowiedzi. ;)

Stary aż tak nie jestem, ale może zacofany, bo mnie nie zachwyca taki pomysł. Może nawet trochę przeraża, bo rozumiem np gps w ciągniku, czy setki czujników w kombajnie, ale już samochód jadący bez kierowcy (szkoda, że sam zakupów nie zrobi), czy właśnie gapa decydująca gdzie ile i kiedy siknąć, to nie na moje zdrowie. To deszcz zielonych cyferek, a nie rolnictwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ciekawy i pewnie przyszłościowy

Ale chciałbym żeby nie uważano rolników za "frajerów"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0