Fagor

Własna energia

83 postów w tym temacie

Dziś mieliśmy najtańszą energię elektryczną od bardzo dawna

 

Zastanawia mnie prywatyzacja tego sektora na Ukrainie tylko to dzicz 

Mamy przecież nie czynną linie 750 kW łącząca Rzeszów z atomówką 

Jest problem z przepisami UE ale przecież to my wciągamy ich na zachód 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaika. Trochę się Nam pozmienialo przez ostatni czas. Jest duży boom, a to wszystko przez to że ceny poszły o ponad 50% do góry.

Sam też już założyłem panele na wiosnę i jestem zadowolony. Jest mnóstwo firm, które oferują, trzeba się rozeznać, nie przepłacic a ceny są u różnych firm nawet 100 % wyższe. Dodatkowo panele służą mi też do ogrzewania domu ponieważ mam pompę ciepłe na energię elektryczną, która to wykorzystuje w moim przypadku ciepło z gnojowicy(bo zazwyczaj są to odwierty). Akurat ogrzewanie mam od dwóch miesięcy i narazie jest bardzo tanio, zobaczymy jak przyjdzie zima. Moje źródło ma ponad 20 stopni dlatego powinno być niższe zużycie prądu niż przy odwiertach gdzie jest to maksymalnie 7 stopni.

Taka inwestycja w panele powinna się zwrócić w 5-6 lat. W pewnych wypadkach nawet 3-4 lata, ale tutaj musza być naprawde wyjątkowe warunki i do produkcji i co do odpowiedniego zużycie energii. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się jest zmiana w cenach dzięki dużej konkurencji 

To wiąże się z słabą jakością podzespołów ale również wykonawców 

Zatrudniają chłopców żeby skakali po dachach ale kwalifikacje to żadne 

 

Mamy też ogromny boom na fotowoltaikę szukają piachów 

Ceny dzierżawy jak Niemczech tyle że w złotówkach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom,tobie, się szybko wróci bo masz wysokie rachunki za prąd ,mam dwa licznik za prąd płace do 800 żł dużo bo na jednym liczniku taryfa C12a,panele by mi sie zwróciły po 17-18 latach ,czyli nie warto ,za kilka lat będą na pewno dużo tańsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Trochę przesadzasz z tymi latami. Musisz przyjąć cenę za prąd ponad 60 gr/kWh. A zamontujesz 1 KW za 3,5 tys zł. Instalacja 10 kW wydasz 35 tyś brutto. Dostaniesz 5 tyś dofinansowania i jeszcze podatek umorza. 10 kW wyprodukuje 10tys kWh. Policz sobie 85% z tego bo na prosumencie to tak jakby wykorzystasz 8,5 tys kWh. 8500*0,6=około 5 tyś zł. 30 tyś zl/5 tys= 6 lat stopa zwrotu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Była firma i tak mi wyliczyła ,musiał bym mieć dwie instalacje 3,3 KW koszt 17,300 netto i 6 KW za 27,7 netto ,tu vat bym odliczył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3,3 KW to znaczy że używasz około 2,5 tys kWh. 17300+8%-5000=13700 zł. 

2,5 tys kwh*0,6=1500 zl. 

13700/1500=9 lat

Druga instalacja:

6 KW*0,85=5100 kWh

5100*0,6=3060

27700/3060=9 lat.

9 lat to już nie jest wcale tak atrakcyjnie. 

Moja wcześniejsza stopa zwrotu polega na tym że miałem tańsze instalacje, dzieki koledze, który mi zawsze załatwia tańszy prąd od różnych firm. 

Przy 40 KW wyszło mnie 2,5 tys za KW. Dzieki temu taka szybka stopa zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zużywam prawie 2 tyś , cena  0,293 zł   i 2,7 tyś cena 0,438 zł i teraz kalkulacja wyjdzie dużo gorzej ,do tego jestem zielony w tej kwestii i nie mamy pewności co nam firma za badziewie na dachu zainstaluje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam za przesył ,tylko opłata zmienna sieciowa i z niej chyba nie będę zwolniony ,prąd nie jest drogi tylko reszta opłat ,za prąd płace niecałe 50% kosztu rachunku,reszta to te śmieszne opłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem prąd i przesył jest OK ,tylko te stałe opłaty na taryfie C 12 a dobijają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden z Kolegów właśnie wspomniał o własnym moczniku 

@lokizom Ty tu masz chyba największą hodowlę myślisz o biogazowni? 

Podobno niemce to traktują jako zabezpieczenie dochodu w trudnych czasach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Plusem w takiej biogazowni jest to ze mozna wozic caly rok taki ,,poferment", ma polowe zawartosci azotu co gnojowica. Mam na mysli tutaj biogazownie gdzie jedynym substratem jest gnojowica. Teraz ryzyko duze w dobie ASF, bo gdy nie bedzie produkcji zwierzecej to niestety taka biogazownia moze zrujnowac gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby one były takie dochodowe to by ich było duże ,znam duże gos. co wzieło dotacje , ileś lat musiała pracować ,prawie do ruiny kikaset ha by poszło, obecnie stoi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie chlewnie już płoną. Świeżo postawiona biogazownia tak więc ten tego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo u Nas w Polsce nie ma jasnych przepisów i długo falowo nie można planować biznesu....taki mamy klimat. Wystarczy popatrzeć co zrobili z fotowoltaika dla prosumentów. Lobby energetyczne przestraszyło się spadku w zyskach. W Niemczech jak kilka lat temu budowały się biogazownie na potęgę miałeś gwarantowaną cenę za kWh przez 15 lat + dodatki np. że do produkcji gazu użyta jest gnojowica, ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania domu i ciepłej wody, masz zamontowany maszt jak na platformach wiertniczych do spalania gazu itd. Wiesz jakie koszty ponosisz na początku przy budowie i wiesz kiedy inwestycja się spłaci. Proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o niemieckiej polityce energetycznej to ona POLEGŁA 

Myśleli że wiatraki fotowoltaika i po części biogazownie wszystko zapewnią 

Okazało się że wiatr nie zawsze wieje i słońce nie zawsze świeci niestety 

I tym sposobem wykarmili ruskiego niedźwiedzia bandytę 

 

Ja mam nadzieję że nasi kiedyś wymyślą dobre ustawy również pod biogazownie 

Zwłaszcza te dla rolników przy oborach i chlewniach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem odnosnie biogazowni w Polsce tez mamy taryfe FIT po 0,75 gr/kwh z cena gwarantowana na 15 lat. 

To nie byla zla inwestycja jeszcze kilka lat temu jesli mowimy o wkladzie tylko gnojowica. Natomiast dzisiaj lepsze kalkulacje sa na fotowoltaice. Plus bezpieczenstwo jeszcze ze w razie ,,w" mozesz zlikwidowac zwierzeta. Wiadomo ze prad z biogazowni jest lepszy bo jest stabilny caly rok. Ale stawka 0,75 gr/kwh nie robi juz na nikim wrazenia, bo prad z fotowoltaiki mozna bylo juz zakontraktowac po 0,65 gr/kwh. Kilka lat temu stawka 0,75 byla kosmosem bo z innych zrodel mozna bylo wyciagnac co najwyzej 0,15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla zwykłego Kowalskiego nic nie jest opłacalne

Panele jak ktoś obecnie buduje dom , wtedy wszystko na prąd, za kosztowna jest przeróbka domu gdzie ogrzewanie na węgiel już jest , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś wszystko staje na głowie więc trudno robić jakiekolwiek kosztorysy 

Ale jak kiedyś chyba @ansu napisał najlepsza jest taka którą mamy własną 

Tylko kogo stać na kredyt pod własny wiatrak fotowoltaikę czy biogazownie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własny wiatrak chyba nie dostaniemy pozwolenia, a to najlepsze by było, jakby mi zapewniło prąd w 100 % bez oddawania do enrgetyki, zero kosztów z eneą to bym zainwestował ,bo fotowoltanika nie opłaca mi się , prąd kosztuje mniej niż połowe kosztów faktury , opłaty ,przesyły i vat, są droższe niż prąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak takie przydomowe elektrownie wiatrowe to bardzo dobry pomysł 

Zwłaszcza te pionowe ale w okolicy widziałem tylko jeden to nie u nas 

Tu muszą stać kolosy za miliony bo prawdziwe zyski muszą iść do IV rzeszy 

Ja mówię o prawdziwych profesjonalnych też z dotacją nie z castoramy 

Ale tu znów nie ma miejsca jest dla wielkiego biznesu funduszy inwestycyjnych 

Tu można stworzyć przepisy w stylu zgłoszenia budowy i większość sam zrobisz 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się