Łukasz_T

Nawożenie

54 postów w tym temacie

To kiedy potas?lejkiem...nawet polifoskę zalecają uzupełnić solą.

(liście buraczane mają być jego źródłem).

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Paluczanin81 tak ci po sąsiedzku radze nalej gnojowicy w pip daj ze 100fosforanu w podsiewacz zasiej polskie nasiona a nie wackowe 3xdrozsze daj dwa razy cynk przez liscie i czekaj zbiorow

Edytowano przez men2face

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@men2face-a dokładnie to jesteś pod włodarzem:Michałem,Leszkiem,Jackiem,Robertem,Błażejem czy Tomaszem?

U każdego z nich inaczej wygląda uprawa kukurydzy :)

Dzięki za linka,bo na COBORU "zachód króluje"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czym w tym roku suplementujecie kukurydze? Ja czekam jeszcze z pierwszym opryskiem do fazy 6 liści i będę wjeżdzał z opryskiwaczem z dawką ....... i potem już tylko będę patrzał czy nie ma robactwa ani grzyba

Edytowano przez jarki
Reklama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

150 kg saletrosanu , 50 kg polidapu na jesień + 100 przy siewie, reszta RSM przedsiewnie, co Ty na to jesteś szpecem w uprawie tej rośliny ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Corncali na jesieni ,nie będzie orane tylko głęboka uprawa bez orkowa po burakach , czy lepiej na wiosnę

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

osobiście dał bym kornkali na wiosnę, na początku marca. Teraz glebę nawieziesz potasem z buraków. W kornkali są jeszcze niewielkie ilości siarki i magnezu które wzmacniają działanie azotu ale niestety one szybko się przemieszają i wg mnie na wiosnę będą zbyt głęboko w płukane.
W podsiewacz dawka polidapu ok, a jeśli chodzi o azot to ja nie przekraczam +/- 150kg i też powinno być dobrze, gdy będzie za dużo azotu to pójdzie w masę a nie w ziarno, dodatkowo plon będzie taki sam ale już wilgotność ziarna większa. 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki jest plan łącznie z azotem z polidapu 150 N, czyli  200 litrów RSM, ja w to szybkie przemieszczanie nie bardzo wierzę , w rzepaku też jest plan na jednym polu kupionym gdzie gorsza zasobność K ,podać na końcu października corncali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem Jakieś doświadczenia w nawożeniu robiłeś.

Dałem na części pola.w dwóch dawkach N przed siewnie 100N  następnie przy 8 liściu 80N

Reszta kuku. 150 N. W tym roku, 0 mikro Eksperyment na glinie  VAO 270 koszone 26 10 wilg. 28-29% 

Plon jednakowy w obu przypadkach  Na innych polach, lżejszych VAO 250 i ta sama 270 plon trzy tony mniejszy.

Srednia 13t.        VAO250 25-26%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nie, może w przyszłym będę coś robił. Pełne nawożenie kukurydzy tylko na RSM i osobno tylko na moczniku ale to jeszcze musze się zastanowić.  Wcześniej robiłem różne warianty i stosowanie dawek dzielonych azotu w kukurydzy nie wpływało na plon. Czy to była saletra czy mocznik na 4-5 liść.
@suzin Przy 8 liściu co poszło ? Bez żadnych mikro można powiedzieć że "uciekła" Ci tona. 
Napisz proszę jeszcze raz ?? Czy dobrze rozumiem że tam gdzie dałeś dawkę dzieloną azotu na kukurydzę przy słabszym stanowisku plon niższy o 3 tony ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos  Obie te odmiany sypały mniej

@przem   Na 8 liść RSM 80N tylko na tej części ciężkiej ziemi gdzie wcześniej dałem 100N

Chciałem maksymalnie wydłużyć dostępność azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy że ma już nie pobierać.

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2021 o 10:07, suzin napisał:

   Siew   24 04   21

          @przem  Wszystko po kolei          zasobność           PH        P       K        Mg         próchnica

                                                                                            6,3       8,5     28,4     11,9         2,36          IV klasa   ciężka     

    Przedsiewnie   RSM  S  26   150N          podsiewacz  polidap 120 kg       potas  O                    plon     15t    wilg.  29%     DKC 3787

   Na dośw.         RSM   S  26   I  100 N        ósmy liść 80N           odm     .DKC 3787  VAO  270      plon   15 t   wilg, 29%  

    Pollidap na całości      Na innych działkach  IVklasa      średnia.  dodatkowo   sól pot.  100kg przed siewnie  początek marca.

        Odm.   DKC    3711    250 VAO     plon  12t    wilg  26,7%        

 

Edytowano przez jarki
dopiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie wszyscy jakie fajnie wyszło koledze @suzin doświadczenie to jest to o czym pisałem wcześniej również po moich eksperymentach.
Dzielenie dawki azotu nie wpływało dodatkowo na przyrost plonu a tylko generowało dodatkowy wjazd w uprawę.

Teraz tak mi się przypomniało wiesz co mogło być przyczyną niższego plonu przy wcześniejszej odmianie. Burza. a raczej oberwanie chmury. 
Pod koniec lipca bodajżę 28/29 lipca u Ciebie było oberwanie chmury, wiem bo wtedy kosiłem pszenicę i co 5 minut patrzyłem na telefon na radar, u mnie wtedy spadło 1 mm i na drugi dzień kosiłem po południu pszenicę. W normalny dzień nawet i pochmurny widzę na luzie wiatraki co są na Lipnikach a wtedy nie było ich widać tak czarno się zrobiło. 
Wcześniejsza odmiana może już była po wiechowaniu a późniejsza odmiana w trakcie. Dlatego może aż taka różnica w plonie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tak , tylko że Jarki musiał interweniować. Coś przekombinowalem i post poszedł na sam dół. Nikt by go tam nie znalazł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli pod qq można spokojnie walić wszystko przedsiewnie 

Myślałem że to możliwe tylko w normalnych zbożach typu jęczmień 

Widocznie składniki łącznie z azotem nie są w stanie uciec korzeniom 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się