maslak88

OSN

89 postów w tym temacie

To jest dopiero projekt.

Nawozy azotowe i nawozy płynne będzie można wysiewać od 15 lutego ale na glebę niezamarzniętą i niepokrytą śniegiem lub wodą. Gleba która odmarza w ciągu dnia i ponownie zamarza uznaje się za glebę niezamarzniętą.

Mnie martwi stosowanie nawozów płynnych do 31 października, no i stosowanie azotu na słomę max 30 kg N/ha.

Jak dla mnie to zmiany aż nie takie złe do przyjęcia, tylko ta papierologia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też na to zwróciłem uwagę ale jest podpunkt 2

2) termin 31 października nie dotyczy producentów buraków, kukurydzy, którzy zawarli umowę kontraktacyjną na dostawę po 31 października buraków i kukurydzy. Dla nich jesienny termin graniczny stosowania nawozów mineralnych o zawartości azotu do 6 % z przyoranymi resztkami pożniwnymi to 30 listopada.

 

czyli wozić można gnojowicę od 15 lutego do 30 listopada, lepiej jakby rozszerzyli do 15 grudnia

Edytowano przez damian9871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle że podpuknt 2 dotyczy nawozów azotowych mineralnych, niestety gnojowica tylko do 31 października

Edytowano przez maslak88
błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak Panowie problem mają tylko ci ze zwierzętami obornik itp 

Natomiast producenci roślin bez zwierząt to nawet lepiej jak teraz 

Jeśli to prawda z tym 15 lutego bo jeszcze nie czytałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, damian9871 napisał:

To po ptokach

Trza było prędzej wyszperać -wczoraj podpisałem umowę na tucz

nakładczy blondynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytaliście  15 luty na nawozy azotowe ,jeśli to prawda to by nie było problemu,reszta mnie nie dotyczy,moge sprzedać zbiornik szczelny żelbetonowy o pojemności 70 tyś litrów ,juz nie potrzebny,ale jak go przetransportować ,dało by się ,ale chyba taniej postawić nowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

'* dopuszcza się zastosowanie nawozów od dnia 15 lutego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: grunty, na których ma zostać zastosowany nawóz nie są zamarznięte, nie są pokryte śniegiem lub wodą, nie są nasycone wod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Pałuczanin81 napisał:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/12305809/12475339/12475340/dokument319744.pdf

Czyżby już weszło?pocieszający 15 lutego-ale kary po 3 tys.?

@miwigos ale to tylko dla niektórych, dalej jest lista to chyba tylko dla województw tych cieplejszych, dla zimniejszych z kolei od 5 marca

@damian9871 a faktycznie pod tabelą jest objaśnienie

Edytowano przez ikcomas
objaśnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby kara 3 tyś ,w razie koniecznośći gdyby naprawde było trzeba siać to jakby zasiał 100 ha ,to by wyszło 30 zł hektar ,tragedi by nie było spółki wogóle by nie patrzyły na to,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W konkurencyjnej gazecie o karach pisali-

blondynki 150 szt. na pół stycznia,czyli gnój miał iść na folię!

(cena dnia+50gr)

To w końcu obowiązuje ten 15 luty wszystkich?????????

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy a wiedzieliście że w tym roku można było lać gnojowice czy obornik w styczniu czy lutym. Nikt nie zdarzył podpisać na czas rozporządzenia.

Zauważcie że w tym roku nikt nie miał kontroli na OSN itp

Informacja pewna przekazana od dr. Witolda Szczepaniaka podczas szkolenia rolniczego.

 

Mówił jeszcze m.in. o tym że Bałtyk jest skażony azotanami i pseudo naukowcy zajmujący się ekologia forsują ustawę aby ograniczyć ilość stosowanego N do 160 kg/ha na WSZYSTKIE UPRAWY !! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin81Teoretycznie ten 15 luty będzie możliwy dla wszystkich, ale to na razie jest projekt a do wersji końcowej jeszcze może się zmienić chociaż nie sądzę, a obecnie obowiązują jeszcze stare zasady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do póki nie będzie zatwierdzony program działań na OSN to tak, chociaż może zatwierdzą na początku nowego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem Nie wiem czy Doktor byłby szczęśliwy że został wymieniony. Tak, kwestią czasu jest wprowadzenie górnego limitu stosowania nawozów azotowych we wszystkich uprawach. Do tego ograniczenia w wyborze nawozów N, szczególnie mocznik - tylko z inhibitorami.

Czytając projekt od początku nawozami są tylko te które mają choć trochę azotu w sobie. Pozostałe nawozami nie są? Będzie jeszcze poprawka, nie ma co się podniecać

Edytowano przez R-w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od tego roku osn mamy wszędzie, w końcu w całym kraju ziemia taka sama widocznie. Według nowego prawa jest jedynie podział na regiony, gdzie nawozy mineralne można stosować do 15 października, w innych do 31. Czyli miesiąc do 1,5 miesiąca krócej. Niby w wyjątkowych przypadkach (np brak możliwości wjazdu w pole z powodu opadów) można te prace wykonać w listopadzie. Orientuje się ktoś, jak to wygląda tak na żywca? Tzn chcąc wozić obornik po 1 listopada powinienem to gdzieś zgłosić (tylko gdzie?), czy czekać, że sąsiad na mnie doniesie i powiedzmy 7 listopada przyjedzie jakaś kontrola i mam się tłumaczyć? Był o tym niedawno artykuł, ale tylko wytyczne, co do kiedy wolno. Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z wyjątku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak 

Byłem na szkoleniu ale to było dawno i nie uważałem 

Zresztą w tym kraju co trochę to zmiany przepisów 

 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się