Sign in to follow this  
Followers 0
Pałuczanin81

Strączkowe w żywieniu świń

12 posts in this topic

Może warto rozwinąć temat?

Dużego dostawcę komponentu mamy na forum :)

Wszystkie badania (także własne) wskazują na obniżenie parametrów produkcyjnych o 5-35 % przy zastosowaniu strączkowych w żywieniu świń. Tym bardziej przy tych cenach śruty sojowej jest to nieopłacalne.

Cena strączkowych około ZŁOTÓWKI to do ile jeszcze musi spaść według Ciebie żeby było opłacalne ich skarmianie :(

Ja swój groch skarmilem i kupuję jeszcze zawsze Lubin na końcówki tuczu, zaczynam od 2% przy 80kg i kończę na 5% od 110 do 140. Tyle samo ujmujac sruty sojowej. Dalbym wieksze dawki nawet ale w okolicy nie ma tego też za duzo a po 1000 za tone to wole srute sojowa jednak

@NEOco określasz tymi %

Wyników tuczu już nigdy nie uzyskałem tak dobrych odkąd się mięszanka+premiks de heus skończył

@lokizomduńczyka na swoich paszach tuczysz?ile o roboty!

@Pałuczanin81. Ale zrobię pasze conajmniej o 100-150 złotych taniej na tonie niż bym kupił gotowa, i zrobię jeszcze lepsza, tak uważam. 10-15 ton dziennie to policz sobie ile to oszczędności. Moje widelki na spożycie to 2,60-2,80 kg/ na kilogram przyrostu, a tucze je do 137-140kg. Gdybym tuczyl do 125-130 kg to by pewnie zużycie wyszło poniżej 2,5

Edited by lokizom

Tak jak pisałem, daje 15% sruty sojowej,  potem 13%, kończąc na 10%. Prawda jest taka ze jak kupujesz gotowa pasze to ten zysk(duża jego czesc) zabierają Ci firmy paszowe, ok.30-40 zl/ sztuke. Warchlak premiks 4%, od 60kg 3%, czasem kończę na 2,5% ale zazwyczaj jadę 3% do końca. Próbowałem wiele rozwiązań i to jest dla mnie sprawdzone i optymalne, ciężko byłoby mnie namówić na inne zywienie

Edited by lokizom

Kolejny szacun za zużycie paszy/kg i o takie właśnie wprowadzanie strączkowych chodzi 

Wiem co mówię bo sam to robiłem i zawsze wszystko było ważone 

Nie myślisz o wprowadzaniu śruty rzepakowej z strączkami 

Dawno temu centralsoja miała pomysł na rzepakową u mnie wychodził 

Myślę o srucie rzepakowej bo obniży koszt paszy jeszcze o kilka złotych na tonie ale nie mam tylu silosow i magazyn też wykorzystany i na nic więcej nie mam miejsca w pobliżu mieszalni, nawet żaden silos mi nie wejdzie więcej. Dlatego myślę nad większą mieszalnia w nowym miejscu ale to już jest pakowanie się w duże koszta

Ogólnie to jestem w takiej sytuacji ze zamiast kolejnej chlewni bardziej za taką sama sumę jaka bym na nią przeznaczył opłaca mi się zainwestować w nowa mieszalnie z magazynem, bo zrobie tańsza tonę paszy i wymienilbym przy tym srutownik na grawitacyjny, który też przynioslby ok.3-4 zl/t oszczednosci, zmijki,itd. Ciężko w to uwierzyć ale jak to liczyłem to tak wychodzi. Plus w dodatku będzie mniej pracy

Dnia 16.06.2014 o 15:04, jarki napisał:

związki antyżywieniowe ich ilości w poszczególnych strączkowych i procentowe skarmianie

wydaje się że jest całkiem dobrze tylko paszarnie twierdzą inaczej bo to one importują soję

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/zwiazki-antyodzywcze-w-nasionach-roslin-straczkowych,51443.html

Kiedyś ze strączkowymi wszystko było OK 

Aż nastała era kargila 

Pytam o rzepakową bo fajnie się uzupełnia z groszkiem ;)

Edited by jarki

Uzupełnia, uzupełnia. Pewne przyswojone informacje z czasem uciekają z głowy też.  Jak się nie ma co się lubić, to się lubi co się ma

Edited by lokizom