Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
marekdal

Prąd-przepisy

21 postów w tym temacie

Witam wszystkich

czy moze ktos sie wypowiedziec kto ma doswiadczenie czy to co daje? Dzisiaj przeczytalem i sie zastanawiam czy na prawde to  cos da jak zmienia prad na inna firma. Mam teraz u siebie to rwe.To dzisiaj przeczytalem tutaj http://www.farmer.pl/finanse/gospodarstwo-z-dobra-energia,75124.htmlJak ktos co moze poradzic to chetnie bo nie wiem czy to nie pic na wode.

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, marekdal napisał:

Mam teraz u siebie to rwe.

Co masz? Mógłbyś trochę się bardziej przyłożyć do napisania swoich pytań i wątpliwości, bo ciężko złapać ich sens. 

A tak konkretnie, to artykuł jest sponsorowany, nawet podsunięty przez promotora, więc oczywiście wychwala jakość własnej marki. Do tego kilkukrotnie zaznaczone, że gospodarstwa są skazane na taryfę C. Że jak? Która ustawa to nakazuje? Klient sam wybiera taryfę i moc przyłączeniową. Taryfę możesz zmieniać np co dwa miesiące, ale zapłacisz za to. Za to możesz zmieniać ją bezpłatnie, jeśli robisz to nie częściej, niż raz do roku. Kolejna rzecz, to podawane w artykule ceny za energię. Czemu netto? Bo ładnie wygląda te 20 groszy. Tylko że nijak to się ma do rzeczywistości. Stawka netto za energię to dopiero początek jej realnych kosztów. Np w taryfie G12W dostaniesz oprócz stawki netto aż sześć stawek "brutto", które przynoszą największy syf na rachunku. I biorąc pod uwagę tą taryfę w dziennej mamy netto 0,32zł, a w nocnej 0,27 zł. Piszę z pamięci, ale jakoś tak to wyglądało. Tylko że doliczając brutto, o których nikt głośno nie mówi, otrzymujesz 0,75zł w dziennej i 0,55zł w nocnej. Nagle tak słodko nie wygląda. Kolejna sprawa to Twoje pytanie o sens zmiany taryfy. Ty sam powinieneś ten sens znać najlepiej, bo wiesz, jakie masz zużycie energii. Do  gospodarstwa, w którym chłop ogląda telewizję i świeci jedną żarówkę, a w polu samo rośnie, wystarczy rozliczenie jednotaryfowe. Jak masz produkcję zwierzęcą, dochodzą Ci maszyny do obsługi, przygotowania pasz, dołożysz majsterkowanie w garażu itp i bardziej opłaca się przejść w rozliczanie dwutaryfowe. Za to możesz mieć te urządzenia i dwie taryfy, ale nie pilnuj "tanich godzin", to wyjdziesz jeszcze gorzej, niż na C. No i znaczenie ma też ilość zużywanych kWh. Przy kilkuset różnicę już widać po pierwszym okresie. Natomiast mieć założony licznik i siedzieć przy świecach to bezsens, bo za zerowe zużycie energii zapłacisz ok 30zł za miesiąc. Paranoja, ale nasze prawo tego nie pilnuje, tym bardziej nie ściga, a powinno. Więc w jednym, czy trzech zdaniach nikt nie może Ci doradzić, jaką masz wybrać taryfę. Każdy zna swoje zapotrzebowanie na energię, zwyczaje w jej używaniu i wie, jaką formę rozliczenia zastosować u siebie. Nie znając tych aspektów nie można mu doradzić, jaką opcję ma wybrać. Za to napisać można wszystko i wspomniany przez Ciebie artykuł jest tego świetnym przykładem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się z wyborem taryfy ,jeśli musisz mieć fakture na gospodarstwo rolne,  żeby odliczyć vat jesteś skazany na taryfe C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Jak zwykle najwięcej zależy od babki w okienku, jej nastroju i innych rzeczy. Spodobasz się jej, to o tym warunku może Ci wcale nie powiedzieć i przydzieli Ci G. Teoretycznie przepis każe jej co innego, ale dziwnym sposobem może bez konsekwencji go nie zauważyć. Za to spróbuj Ty "załatwić" sobie G, mając niby obowiązek posiadania C, to trzynastka dla załogi zakładu gotowa. Dlatego kierunek produkcji to jedno, a wyrocznia za biurkiem to osobna sprawa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki co Ty taki expert od prądu elektrownię se kupiłeś czy ki czort :D

Muszę to wieczorem przeczytać z PIĘĆ razy może coś pokapuje :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To mój drugi fach i ulubione zajęcie, oczywiście po ziemi i rogatych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dawno C i powrót na G w enei niemożliwy,zresztą podobno żeby odliczyć vat w sakrbówce ,nie można być na G

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może u Ciebie są nadgorliwi, a gdzie indziej pobłażliwi, nie wiem. Żeby nie było, dzwoniłem do dwóch dawnych klientów, bo tylko ich znalazłem w telefonie. Obaj są rolnikami z działalnością. Jeden ma warsztat samochodowy, drugi transport. Pierwszy jest dalej na G12W, a drugi zmienił na G13. U obu Energa, zresztą u nas to norma. 

Swoją drogą założyciel tematu bardzo się interesuje, czy otrzymał odpowiedź... 

Edytowano przez Marecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się z tym vatem @miwigos

można to zrobić do czasu kontroli ze skarbówki, sąsiad tak ma i nie wiem czemu się nie boi. Ja oczywiście C12a dla spokoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo,

informujemy, że ceny prądu dla firm w 2023 będą gwarantowane na określonym poziomie. W dniu 02.11.2022 r. prezydent podpisał ustawę o wprowadzeniu limitu ceny prądu m.in. dla mikro, małych i średnich firm. Od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r. maksymalna cena prądu dla firm wyniesie 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), czyli 79 groszy za kilowatogodzinę (kWh), pod warunkiem, że firma złoży oświadczenie swojemu dostawcy prądu. Oświadczenie należy złożyć do 30.11.2022 r., wtedy maksymalne ceny będą stosowane od 01.12.2022 r.

 

Kto może złożyć oświadczenie?

Oświadczenia składają firmy mające podpisane umowy m.in. z Tauronem, Eneą, PGE jako przedsiębiorcy i PPE jest im przypisany zgodnie z taką umową.

 

Jeżeli jesteście Państwo najemcami lokalu, którzy posiadają swój podlicznik, to sugerujemy poruszyć kwestię możliwości zamrożenia ceny energii elektrycznej z właścicielem licznika z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca jest tego świadomy, a złożenie oświadczenia to nie jest obowiązek, tylko możliwość. Zatem dostawcy energii elektrycznej nie będą o nim przypominać.  

 

Jak złożyć oświadczenie?

Szczegółowe informacje dotyczące wzoru wniosku, sposobu jego złożenia oraz terminów znajdują się na stronach poszczególnych dostawców energii elektrycznej:

  1. Dla Tauron: https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne
  2. Dla Eneii: https://www.enea.pl/maksymalne-ceny-energii
  3. Dla PGE: https://www.gkpge.pl/dla-domu/zamrozenie-cen-pradu-w-2023-roku
  4. Dla Energeii: https://www.energa.pl/mala-firma/ceny-maksymalne.html
  5. Dla Fortum: https://www.fortum.pl/informacja-o-ustawie-zamrazajacej-ceny-energii-elektrycznej

 

W celu uzyskania dokładniejszych informacji prosimy o skontaktowanie się bezpośrednio z Państwa dostawcą energii elektrycznej. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zamrożeniem cen energii elektrycznej, to sugerujemy nie zwlekać ze złożeniem oświadczenia na ostatni moment, ponieważ złożenie po terminie może skutkować, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie lub dostawca nie uwzględni go.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, JakJest napisał:

Szanowni Państwo,

informujemy, że ceny prądu dla firm w 2023 będą gwarantowane na określonym poziomie. W dniu 02.11.2022 r. prezydent podpisał ustawę o wprowadzeniu limitu ceny prądu m.in. dla mikro, małych i średnich firm. Od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r. maksymalna cena prądu dla firm wyniesie 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), czyli 79 groszy za kilowatogodzinę (kWh), pod warunkiem, że firma złoży oświadczenie swojemu dostawcy prądu. Oświadczenie należy złożyć do 30.11.2022 r., wtedy maksymalne ceny będą stosowane od 01.12.2022 r.

 

Kto może złożyć oświadczenie?

Oświadczenia składają firmy mające podpisane umowy m.in. z Tauronem, Eneą, PGE jako przedsiębiorcy i PPE jest im przypisany zgodnie z taką umową.

 

Jeżeli jesteście Państwo najemcami lokalu, którzy posiadają swój podlicznik, to sugerujemy poruszyć kwestię możliwości zamrożenia ceny energii elektrycznej z właścicielem licznika z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca jest tego świadomy, a złożenie oświadczenia to nie jest obowiązek, tylko możliwość. Zatem dostawcy energii elektrycznej nie będą o nim przypominać.  

 

Jak złożyć oświadczenie?

Szczegółowe informacje dotyczące wzoru wniosku, sposobu jego złożenia oraz terminów znajdują się na stronach poszczególnych dostawców energii elektrycznej:

  1. Dla Tauron: https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne
  2. Dla Eneii: https://www.enea.pl/maksymalne-ceny-energii
  3. Dla PGE: https://www.gkpge.pl/dla-domu/zamrozenie-cen-pradu-w-2023-roku
  4. Dla Energeii: https://www.energa.pl/mala-firma/ceny-maksymalne.html
  5. Dla Fortum: https://www.fortum.pl/informacja-o-ustawie-zamrazajacej-ceny-energii-elektrycznej

 

W celu uzyskania dokładniejszych informacji prosimy o skontaktowanie się bezpośrednio z Państwa dostawcą energii elektrycznej. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zamrożeniem cen energii elektrycznej, to sugerujemy nie zwlekać ze złożeniem oświadczenia na ostatni moment, ponieważ złożenie po terminie może skutkować, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie lub dostawca nie uwzględni go.

 

jak było kamil ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, predator&obcy napisał:

jak było kamil ?

kolego to nie Kamil ,chciałem jedynie info które dostałem puścić w eter ,nie rozkminiaj niepotrzebnie bo to nie Kamil

swoją drogą dobrze że dają info bo okazało się że sporo hodowców nie wiedziało o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest czy gospodarstwo domowe musi coś wysyłać żeby te 2 tyś kilowatogdzin miec tańsze , czy z automatu ma to każdy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz 2 tys kwh (taryfy G) to nie musisz wysylac nic. Jesli natomiast w tej taryfie masz prawo do wiecej tj. 2600 kwh albo 3000 kwh to musisz wtedy zlozyc oswiadczenie. To oswiadczenie nalezy zlozyc do 30 czerwca 2023. 

Natomiast majac taryfe C takie oswiadczenie nalezy zlozyc do 30 listopada 2022. 

@jarki nie przesadzaj ze sa to wielkie chlewnie, musialbym miec 10 razy tyle- wtedy byloby mozna powiedziec ze bylyby wielkie. Oczywiscie ze sie lapie bo  to zalezy od wielkosci przedsiebiorstwa, lapia sie te do 250 pracownikow i obrocie chyba do 50 mln euro. 

 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki skromny ;) 

Czyli właściwie wszyscy będziemy papierki wypełniali 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taryfe C12a i podpisaną stałą  cene do końca 2024 roku po jaki uj mam wypełniać zamrożenie cen, chyba nie ma sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczytowa 0,6676 , pozaszczytowa 0,5396 , jak sądzisz zgłaszać , chyba nie ma sensu , bo na tym druku trzeba napisać ile kwh, a nie wiem czy i ile kukurydzy będe suszył 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie musisz zglaszac bo nie bedziesz mial z tego zadnych korzysci, bedziesz placil tyle co w umowie bo masz poprostu taniej

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0