Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Andjey

Nawozy naturalne

132 postów w tym temacie

Do 50 ha nie musisz mieć planu nawożenia azotem, tylko wyliczone maksymalne dawki azotu dla każdego "roślinopola" - jeśli masz powyżej 10 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ona mówiła mi dokładnie to samo. A facet z agencji twierdził, że powinienem mieć plan. Oni w swoich przepisach "wzajemnej zgodności" nie mają. My w polu, w oborze i w papierach musimy mieć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to gościu się mylił, plan nawożenia to jest jedynie twoja wola, możesz mieć ale nie musisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wyniki gnojowicy. Bardzo dużo azotu ma: 0,89%, fosfor dość mało 0,15%. Potas też dość dużo 0,4%. Zaskoczyła mnie tak duża zawartość azotu, aż takiej przyjąć do nawożenia nie mogę ale myślę, że 0,5- 0,6% mogę założyć że ma. A powinna mieć 0,3-0,4%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wysoka zawartość azotu może być powiązana

Z wysoką zawartością białka w paszy dla świnek 

Masz ją w postaci amoniaku czyli musisz szybko wymieszać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jesieni mieszam szybko ale stosując na wiosnę poglownie to najlepiej byłoby przed deszczem żeby za długo nie leżała,,gola na sloncu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A biohummus? Nie mam zbyt wielu roślin, ale nie chce ładować w nie chemii? Słyszałam, że one nie wiele dają, ale coś muszę kupić. Na ...... pisali, że jest to ekologiczne rozwiązanie, ale zastanwiam się, czy mogę tego używać do wszystkich roślin. Mam pomidorki koktajlowe na balkonie w doniczce i muszę je jakoś ratować. Co im zaaplikować?

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie wymiana słomy hektar, sami zbiorą i przywiozą 18 m/3 gnojowicy bydlęcej,to korzystne rozwiąznie ,problem że przetrzymią pole z uprawą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O gnojowicy to mam pojęcie zerowe tyle co można znaleźć w necie 

Ale powiem Ci że właśnie dziś miałem rozmowę z Kolegą który jest obeznany 

W żywieniu zwierząt ma też doświadczenie w nawożeniu qq obornikiem i gnojowicą

Co prawda obornik bydlęcy a gnojowica od wieprzków ale mówił mi że obornik lepszy

Ma dwa pola obok siebie jedno na oborniku drugie po gnojowicy 

W te upały była widoczna spora różnica na korzyść obornika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze słomy i z obornika jest skąd budować próchnicę. Z gnojowicy już gorzej. Coś tam jest tych twardych wartości, ale nie ma tyle, żeby zostały na dużej w glebie i wzbogaciły jej strukturę. Za to przy dobrej strukturze gleby jako użyźnienie to jak znalazł. Zresztą o tym to @lokizom może najwięcej powiedzieć. 

Ale moim zdaniem 18 metrów to dwa razy za mało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos i inni

Ciezka sprawa, mysle ze jesli zawsze zostawiasz slome to moze byc warto bo ta gnojowica moze wzbogacic Twoja glebe w pierwiastki jakich dawno nie widziala i wplynac korzystniej niz zostawienie slomy. 

Oczywiscie ze obornik lepszy ale pamietajmy ze obornik bierze sie przede wszystkim z zebranej slomy i trzeba zazwyczaj 4 lata zebrac slome zeby potem nawiezc glebe obornikiem.  

Trzeba duzo doswiadczenia zeby umiec dobrze wykorzystac gnojowice, jak z nia zaczynalismy to byla tylko ,,odpadem" i lalo sie ja byle gdzie i byle jak byle tylko miec z nia juz spokoj. Teraz szanuje sie kazdy metr szescienny bo to bogaty w pierwiastki nawoz ale lepszy na wiosne pod jare niz pod oziminy na jesieni. Na pewno nie bedzie z niego pozytku przez tak dlugi czas jak z obornika ale rozpatrujac pod uprawy jare to duzo lepszy od obornika.

Ja daje ok.20m3 rocznie na wszystkie pola. Wieloskladnikow nie kupuje juz 3 sezon. Przydaloby sie 2 razy po 20m3 ale nie mam takich ilości i musze roztropnie nia gospodarowac, eliminujac wszystkie mozliwe jej straty.

Podsumowujac, wiec jednak chyba wzialbym ale zeby nie zepsuli Ci przy tym pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do mnie raczej nie dojadą 15 km ,narazie mają chętnych bliżej,problem w tym że dopiero zaczynaja prasować słome ,a kiedy by przywieżli gnojowice ,u mnie najlepiej by pasowało przed orką pod rzepak

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak i tu jest pies pogrzebany 

Jeśli ktoś sieje jare to można sobie pozwolić na zwłokę 

Ale każdy chce mieć szybko porządek na polu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Leją faktycznie dwa razy tyle-oczywiście nie u mnie ;).

Do kiedy terminy wywożenia "gnoju" na pole,bo się w ODR-ze pospierali

i nie wiem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet krocej, zalezy gdzie mieszkasz. Ale jak sie uprzesz to do konca listopada bo jest furtka mowiaca o niekorzystnych warunkach atmosferycznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.11.2011 o 18:34, jarki napisał:

znalazłem takie cuda

http://www.liz-onlin...usbilanz_pl.htm

 

z tego wynalazku w 3polówce wyszło 250kg/ha próchnicy

z tego

pszenica 280

jęczmień 70

rzepak 400

 

http://www.liz.pl/index.php/news/2076/

Tu masz nieco o tym z tematu słoma

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten termin powinien obowiązywać na stałe 

Przecież kto ma dużo zwierząt i odpowiednio qq to kiedy się wyrobić 

Nie pamiętam już kiedy ostatnio w listopadzie zamarzło kiedyś się woziło na śnieg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas dziś smród jak cholera chyba wszyscy chcą jednak do końca miesiąca zdążyć

Oj miastowe nosami kręcą 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spółka po sąsiedzku w kosmicznych dawkach na 3 beczki wozi gnojowicę, może nie wiedzą? Nie zamierzam ich uświadamiać. Niech będą pogrążeni w głębokiej niewiedzy, informacja kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0