Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Andjey

Nawozy naturalne

132 postów w tym temacie

Pytałem o powyższą kwestię w MRiRW i właśnie otrzymałem odpowiedź:

Szanowny Panie,
odpowiadając na list elektroniczny z dnia 20 listopada 2020 r. dotyczący stosowania kompostu
wyprodukowanego ze słomy i trawy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, co
następuje.
Zasady właściwego stosowania i przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowania
z odciekami, określa ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310, 284,
695, 782, 875) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia
„Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze
źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz.U. z 2020 r. poz. 243) tzw.
program azotanowy. Przechowywanie nawozów naturalnych musi odbywać się w sposób bezpieczny
dla środowiska, co oznacza uniemożliwienie przedostania się odcieków do wód i gruntu.
Obowiązkiem każdego rolnika jest zapewnienie bezpiecznego dla środowiska przechowywania
nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie rolnym.
Terminy stosowania nawozów zawarte w tabeli 2 programu azotanowego dotyczą nawozów
naturalnych (obornik, gnojówka, gnojowica, pomiot ptasi) oraz nawozów azotowych mineralnych
(nawozy produkowane z kopalin lub wytwarzane w procesie syntezy, których jednym ze składników
jest azot). Terminów określonych w tabeli 2 nie stosuje się do innych nawozów niż wyżej wymienione
np. nawozów organicznych. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku stosowania wszystkich
substancji wpisujących się w definicję nawozu określoną w ustawie Prawo wodne (każda substancja
zawierająca związek azotu lub związki azotu rolniczo wykorzystywana w celu zwiększenia wzrostu
roślinności, a także odchody zwierzęce, pozostałości z gospodarstw rybackich oraz osady ściekowe)
należy przestrzegać innych przepisów programu azotanowego odnoszących się do nawozów, np.
zakazu stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub
przykrytych śniegiem, wynikającego z art. 20 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o
nawozach i nawożeniu ( Dz. U. z 2020 r. poz. 796).
 Z poważaniem,
Nina Dobrzyńska
Dyrektor
Departamentu Klimatu i Środowiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie jak w TV na proste pytanie tak czy nie odpowiedzi nie otrzymasz 

 

Choć tu jednak drogą okrężną odpowiedź brzmi NIE 

Słoma i trawa posiadają ogromne ilości azotu i zatrujesz Bałtyk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytałem konkretnie o kompost ze słomy i trawy. W odpowiedzi konkretów brak i są dwa wyjscia: kompost nie został wymieniony, czyli mogę go stosować lub też nie mogę, bo nie napisano tego jasno czarno na białym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle go tam jest, że przy rozrzucaniu by wszystko w atmosferę poleciało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marecki  napisz list czy możesz  zrzucać miliony  litrów ścieków zawierających całą  tablicę  Mendelejewa np  do  Wisły

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz to jest właśnie ochrona środowiska wodnego po Polsku 

 

Pisaliśmy o tym wielokrotnie sztywne daty to pomyłka dziś są idealne warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że moim celem z tym kompostem nie jest nawożenie azotem, tylko zwiększenie próchnicy w glebie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Się tak nie rozpisuj bo Cię pod praworządność podciągną ;)

Bruksela jest po to żeby Niemcy tym razem mogły wygrać wojnę 

Edytowano przez jarki
Podciągną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My zawsze wygrywamy wojnę a potem się okazuje że jednak przegraliśmy. Co innego Niemcy, oni zawsze przegrywają wojny ale jednak wygrywają. 

Strach się bać co będzie jak Niemcy wkoncu wygrają wojnę 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przekopałem dział i chyba temat 

pomiotu kurzego nie był poruszany?W OLX mnóstwo ogłoszeń o ilościach całosamochodowych tego nawozu.

Koszt 1450 brutto/auto/3ha.

Czy to jest legalne?

Czy to jest skuteczne?

Zawiera azot,ale jego straty dochodzą do 50%,fosfor i trochę potasu.Pod kukurydzę OK,ale pod buraki.

Kiedyś na szkoleniu KPODR kazali odpowiednio "wpisać"co się stosuje,żeby spełnić wymogi dyrektywy azotanowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przychodzę trochę podpytać. Gospodarstwo średniej wielkości, ok 70 ha. Głównie kukurydza i rzepak. Padła propozycja wymiany słomy za obornik krowi. Nie jestem do końca pewien co zrobić, bo do tej pory cała sloma szła przez sieczkarnię, bo nie bawiłem się w zbieranie (nie mam inwentarza) i potem było jeżdżone gruberem i dany środek na resztki pożniwne z kwasów humusowych. Teraz jednak się zastanawiam czy jednak nie zmienić słomy na obornik - co o tym myślicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi tu NIE pisz co za goowno dałeś na słomę 

Bo to będzie ostatnie co napisałeś 

 

Przedstaw się jak człowiek i napisz uczciwie że chcesz nam sprzedać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak może  być w płodozmienie głównie kuku i rzepak, to co rzepak sieje w drugiej połowie października po kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tym się nie przejmuj qq ma ozimą a rzepak jary ;) 

Poważnie mówiąc to dziś wymiana słomy na obornik jest dodatkowo opłacalna 

Trzeba to dobrze przemyśleć żeby był wilk syty i owca cała 

Miałem taką propozycję ale się nie zgodziłem główni z braku sprzętu 

Lubię mieć wszystko pod kontrolą i zrobione na czas także słomę zebraną 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.02.2022 o 19:24, miwigos napisał:

Jak może  być w płodozmienie głównie kuku i rzepak, to co rzepak sieje w drugiej połowie października po kuku

Nie jest płodozmian, rzepak jary, kukurydza ozima jak jarki napisał. Nie mam też pewności ile by baloty leżały na polu, kiedy byłoby to wywiezione i kiedy ja mógłbym dalej wjechać ze swoją robotą. Bardziej mi chodzi o to, co lepsze dla ziemi i czy nie spróbować wymiany słomy za obornik, gdzie reszta prac wyglądałaby tak samo. Nawozu wiadomo mniej w tym roku to zastanawiam się nad kombinowaniem inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obornik w nowym wspaniałym świecie stanie się towarem deficytowym. Więc nie ma co się jarać, że będzie tańszą alternatywą dla nawozów sztucznych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu ma rację będzie do kupienia w granulkach jak dla miastowych dziś

Dziś to atut często jedyny zysk dla hodowcy wkrótce paliwo dla biogazowni 

O wyjątkowo pozytywnym wpływie na glebę chyba wszyscy wiedzą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Pałuczanin81 napisał:

Bez przesady @miwigos-toć po dwóch krowiarzy na wioskę przypada.

Moja wioska i 7 graniczących, to żadnej porządnej obory ,3 rolników co ma po kilka krówek i jedna na 50 szt. , zreszta ci co mają kilkadziesiąt  sztuk ,obornika czy gnojowicy nie sprzedają ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Handel nie istnieje,z tym to się zgodzę.Ale fanatyków hodowli jeszcze nie brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0