han61

Dreny melioracyjne

7 postów w tym temacie

Witam wszystkich forumowiczów.

Zwracam się do was z prośbą o pomoc, może ktoś będzie w stanie mi doradzić, bo już mi ręce opadają z bezsilności. Otóż kupiłem 5 ha pola, które w 3/4 było pod wodą. osobiście przeprowadziłem renowację drenażu, gdyż w żadnych planach nie ma tam drenacji, a jest to drenacja poniemiecka doprowadzająca wodę do studni w wiosce i zaopatrująca mieszkańców (przeczyściłem stare dreny, a w miejsce pozarywanych wstawiłem nowe), która kosztowała mnie wiele pracy - wszystko kopałem ręcznie. Woda z pola zeszłą, ale u sąsiada zaczęła wybijać z ziemi. Przez jakiś czas wszystko było dobrze doputy do puki nie zaczęło zalewać sąsiadowi piwnicy. Namawiałem sąsiada żeby przeczyścił dalej drenacje na swojej działce i tak kolejni sąsiedzi aż do ujścia i wszystko powinno być w porządku. Ale sąsiad nie chcąc się narażać kolejnym sąsiadom dokopał się do dreny i ją zapchał. W tej chwili u mnie zaczyna robić się mokro, jak do tej pory trzy tygodnie temu uprawiałem i posiałem pszenicę jarą, tak teraz nie mogę przejść na nogach bo nogi się topią. Co mam robić?  Spółka wodna umywa ręce bo nie ma tego w planach, a ponadto twierdzi że to nie jest drenacja  melioracyjna tylko drenacja wodociągowa. Starostwo i Gmina twierdzą, że to należy do właściciela gruntu i zainteresowanych (czerpiących z korzyści osuszania gruntów). Woda zalewa obecnie pole, a drogą gminną  płynie już kilka lat i nikt temu nie może zaradzić. Proszę podpowiedzcie co robić?

Pozdrawiam: han61

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij jak to jest że woda z pół płynie do studni zaopatrującej wieś w wodę

Byłeś w spółce wodnej i widziałeś te mapy bo u nas stare po Niemcach też są 

Z tego co wiem rolnicy płacą składki do tej melioracji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj jarki, jak już pisałem drenacja jest przedwojenna i nigdzie jej nie ma w dokumentacji. Z informacji starszych mieszkańców wynika że ta drenacja doprowadzała wodę do wioski - do dziś niektórzy mieszkańcy korzystają z tej wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak można było pić wode z drenów ,chyba przed wojną jak nie siali nawozów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy akurat tymi drenami idzie woda z pól czy może też gdzieś ze źródła (Jak to niektórzy mówią), ale fakt jest taki że sąsiadka która przekopała dreny albo je zabiła albo pozarywała bo w tej chwili w dwóch różnych miejscach wybija woda. Mało prawdopodobne jest aby z jednej drenarki w dwóch różnych punktach (oddalonych od siebie ok. 30 m) wybijała woda. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu jedno wybicie od drugiego jest o ok. 1,5 -2,0 metra wyżej. Tak że w tej chwili nie mam pojęcia co jest grane. Być może to wybicie wody niżej jest z drenacji wodociągowej, a to wyżej jest oddzielnej drenacji melioracyjnej. Jutro mają przyjechać specjaliści  ze starostwa i zobaczymy co oni powiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się