Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
lokizom

Głębosze

37 postów w tym temacie

Rozglądam sie za gleboszem który przerwałby warstwę przez którą nie przesiaka woda szczególnie na teren zdrenowanych połąkowych gdzie ta warstwa występuje i często jest problem z uprawa w tych miejscach mimo zdrenowania. Potrzebuje maszyny która wejdzie jeszcze trochę głębiej niż 50-60 cm. Bo zdarza sie ze ta warstwa występuje nawet na 80 cm

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na ponad 50cm ciągnik 6 cylindrów 5,5t 130KM może się zatrzymać przy 3 łapach. Sprawdzałem.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kiedyś czytałem że aby zniszczyć taka warstwę na około 60 cm i więcej głęboszowanie trzeba rozłożyć na dwa lata najpierw do warstwy 35 max 40 cm a później dalsze warstwy, tylko nie pamiętam dlaczego. 
Przy dzisiejszych częstych zabiegach ŚOR ścieżki powinny byc głęboszowane co roku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej wprowadzić do płodozmianu rośliny które zrobią to za Ciebie?

Tereny połąkowe to raczej urodzajne gleby siejesz rzepak groch może jeszcze buraki

Resztę powinny zrobić dżdżownice bo lubią takie warunki byle im nie przeszkadzać 

Ciekawostka pod powierzchnią 1m2  potrafią zrobić nawet 8 km korytarzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj mam przekopane kilka kilometrów o ile nie kilkanaście ziemi aby włożyć drenaż i widzę co jest. To jest taka warstwa ze koparka ma ciężko w tym kopać i poniżej tej warstwy nie ma szans żeby jakiekolwiek rośliny puściły korzeń bo to jest prawie jak beton ta warstwa, a ma czasami tylko centymetr ale zazwyczaj około 5-10 cm grubości. A jakby przebić ta warstwę to korzenie dalej mogą spokojnie rosnąć.

250 KM na 3 łapy ok, ale jakie maszyny maja taki prześwit, a wlasciwie odleglosc do sruby, żeby na tyle wejść,  bo większość do 50 cm

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę już o tym kilku lat, to może podnieść plony o kilka procent albo i lepiej. Szkoda że nie porobilem zdjęć jak ostatnio kopalismy, bardzo ładnie widać ta warstwę. Czasami można znaleźć takie maszyny za nieduże pieniądze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym może być problem choć Kolega na Żuławy ma dość blisko

Ja bym się rozejrzał za czymś używanym najlepiej zachodnim 

Samemu wyrzeźbić to nie jest takie proste a nowe będzie drogo 

http://www.maschio.com/catalog/product/artiglio-sxl/pl_PL

 

 

Zauważyliście że te niemieckie dety mają z tyłu takie zrywaki  do spulchniania 

Może to jest pomysł na głębosza dla @lokizom 

Edytowano przez jarki
Zrywaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2018 o 20:50, przem napisał:

kiedyś czytałem że aby zniszczyć taka warstwę na około 60 cm i więcej głęboszowanie trzeba rozłożyć na dwa lata najpierw do warstwy 35 max 40 cm a później dalsze warstwy, tylko nie pamiętam dlaczego. 
Przy dzisiejszych częstych zabiegach ŚOR ścieżki powinny byc głęboszowane co roku 

U mnie są co roku głeboszowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pójdzie ciężko szerokie elementy robocze ,dla mnie za szeroki rozstaw łap

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Typu plow będę miał na pokazie właśnie.

To najlepsza uzywka jaka znalazłem w ogłoszeniach. Jakby ktoś znalazł coś interesującego w podobnych $ to chętnie się przyjrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Typu plow po testach. Na około 50-60 cm pracowalem. Robi robotę bo jednak unosi cała glebę czego zwykly nie zrobi ale moze lepszy bylby zwykły bo tam gdzie będzie szło dłuto to mam nadzieje jeszcze głębiej się wbić. W sobotę test zwykłego i do wiosny będzie trzeba podjąć jakąś decyzję 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie widze sensu ekonomicznego na taką głębokość,ile poszlo paliwa na hektar 30-40 litrów,jak mocny traktor i ile łap

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

250 KM. 6 łap. Moc idealna na taka maszynę. Sens ekonomiczny jest tak mi się wydaje, skoro korzenie nie mogą się przebić w wielu miejscach głębiej niż zalozmy 40-60 cm. Niech tam sięgną rośliny chociaż trochę po wodę, na moich piochach to może być sporą zwyzka plonu, taka mam nadzieje. Ile litrów nie liczyłem ale policze, myślę że w 30 się zmieści bo to jednak 3m i hektar+ na godzine zrobię

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigosrobiłeś kiedyś  doświadczenie ze pół pola było z głęboszowane a drugie nie oraz późniejszy efekt/plony w roślinach  ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie właśnie, słyszałem tylko w tym roku że ktoś źle z głęboszował pole i ponoć miał złe wschody kukurydzy, ale ile w tym prawdy było czy wina czegoś innego była to nie w powiem bo nie widziałem. "Opowieści dziwnej treści".

zakup głębosza chodzi mi już dobre 2 lata po głowie i może za rok, półtora cel się zrealizuję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak prawidłowo zgłęboszować pole? Szczególnie po górkach? Chyba tylko w poprzek góry bo można zrobić więcej szkody jak pożytku. Mam takie górki z tęgą gliną na nich i coraz gorzej mi się je orze. Myślałem o głęboszu ale jak zrobię wzdłuż stoku to je chyba bardzo przesuszę bo woda spłynie kanałami na dołki. Jak myślicie czy jak zgłęboszuję w poprzek stoku to nie przesuszę nadmiernie tej gliny? Góra spora i dość stroma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby głoboszowanie spełniło swój cel musi być wykonane w poprzek lub na ukos,glęboszuje już 30 lat,robiąc głeboszem w tym samym kierunku co oraka ,uprawa,nie przerywa się podeszwy,ale za to idzie dużo łatwiej,mniejsze opory,częśc rolników idzie na łatwizne i tak robi ,ale to szkoda paliwa,moja dewiza to  zrobić to dobrze lub wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info ale ponawiam pytanie. 

21 godzin temu, przem napisał:

@miwigosrobiłeś kiedyś  doświadczenie ze pół pola było z głęboszowane a drugie nie oraz późniejszy efekt/plony w roślinach  ? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0