arkadiusz1020

Hodowla bydła

15 postów w tym temacie

witam chciałbym się dowiedzieć bo mam stado byczków i mają 20 miesięcy i wyglądają na 500 kilo przyznam że odżywione są bardzo  dobrze kiszonka z kukurydzy do woli sianokiszonka tak samo i kiszonka z żyta i śruta jęczmienna przerzutnia i owsiane z koncentratem po 3 kg sztuk nie wiem czy to ożywienie jest złe przyznam się za młodu były chore na płucach ledwie z tego wyszły czy to może być przyczyna takiej słabej wagi proszę doradźcie z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie po tych dzisiejszych krowach, cielaki wiozą przez pół Polski zagrzybiałe, z zapaleniem płuc i tylko handlarz jest na plusie i krowiarz który najchętniej by 2 dniowe już sprzedawał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem od swoich HF -ek to 23 miesiące miały ponad 900,,po likwidacji krów jedna partia kupnych HF ,po 23 miesiącach średnia waga 700 kg ,nie licząc upadków i uboju z konieczności,szybko sie wyleczyłem ze złudzeń o zarobku na bykach,treaz mam wolne i świety spokój

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, damian9871 napisał:

i krowiarz który najchętniej by 2 dniowe już sprzedawał.

Pewnie, nie rosna to wina krowiarza. Co ma piernik? 

8 godzin temu, miwigos napisał:

treaz mam wolne i świety spokój

Jakże Ci zazdroszczę ;) 

Mam również taki plan... 

Dnia 25.11.2018 o 12:55, arkadiusz1020 napisał:

Za młodu były chore na płucach ledwie z tego wyszły... 

Masz odpowiedź! 

Jak duże kupujesz. Skąd. Jak je karmisz za malucha, czym, jakie mleko, czym podane, jaką temperatura mleka, jakie warunki w cieletniku, jaką temp, co z przeciagami, kto karmi, jaką dawka pójła, jaką higiena w cieletniku. Pytań może być miliony. Odchow młodzieży to trudny temat. Dlaczego kupujesz od handlarzy? Opisz trochę. Pomyślimy. 

Nie pamiętam kiedy miałem upadki cielat. Ale miałem teraz partię jałówek która w wieku 2 lat ważyła 400 - 450 kg. Po 3 zł sprzedane. Spiepszylem w momencie przerzucenia z pojedynczych boksów do grupowych. W tydzień urodziło mi się więcej cielat niż miejsc. Bez pomyslunku 7 szt poszło za wcześnie do grupowej klatki. Piły lapczywie, zalaly płuca. Był sajgon.  Reszta bezproblemowo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupuje takie około dwóch tygodni tak 50 60 kg. Kupiłem z Romanowa koło błaszek. Mleko było z domilk karmione wiader ze smoczka.nigdy nie mierzyłem termometrem ale takie było dobre do picia nie za gorące. Do tego cejotka z ziarnem kukurydzy i owsa. Pogrupowane po 4 sztuki na 9 metrach kwadratowych może to była za ciasno pojone przeze mnie i małżonkę dostawały po 3 l mleka na początku później  zwiększylem dawkę do 4l przeciągów raczej nie było wentylacja była obornik usuwany świeża woda.kupuję od handlarzy bo tu w okolicy nie znam tych ludzi to bym miał i sprzedawał tak większą ilość sztuk byczku. Sam nie wiem na czym to zawiniłem może od was coś się dowiem. A może wy znać się gdzieś w okolicy w dużej gospodarzy co sprzedają z góry dzięki.

 

 

Dnia 25.11.2018 o 16:44, miwigos napisał:

Jak rasa HF,jeśli płuca to nic dziwnego,nie zarobisz na nich

Hf też i mieszance

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.Screenshot_20181127-210504.jpg.1c791a66b6285fe525765aa34d5c6305.jpglarge.Screenshot_20181127-210455.jpg.4fd36990a08243e9a4160fe13397042d.jpglarge.Screenshot_20181127-210448.jpg.c529634c78dcafc4ce20b5c1791b0dca.jpgTrochę będę drażnić :(

Z tego co pisałeś sprawdź temp, kup. Za 5 zł termometr taki spożywczy i pilnuj dawki i temp. Tu bardziej pod kątem biegunek. 

Zmień dilera. Pogadaj z @grzegorzsoł, jeździ bezpośrednio na Podlasie. Może da Ci namiary na rolnika.

Popatrz na olx. Tego jest multum. Lepiej stracić dzień niż 2 lata chowu. 

Jak chcesz wydać  4 godz w jedną stronę zapraszam niedługo do mnie  ( @jarki to nie jest reklama) 

Mieszkańców będzie... 

 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak by była reklama to by aparat był porządny :D :p 

Handlarze to zwykle lepsze sobie zostawiają a szmelc sprzedają 

AR masz może coś z Simentalów na sprzedaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki, nie ma paszportu nie ma kolczyków. Jutro będzie paszport będzie kolczyk. Albo inaczej igła panie kontrolerze mnie się połamała.
@jarki Ty bydło? Dla Ciebie mam tego bez kolczyków. Jeśli zaczynasz. Nawet masz pierwszego gratis :P 
A tak poważnie dziś poszedł 1, jutro drugi. Teraz same czyste SMy się rodziły. Kolejne 2 będą czerwone HFy.
Wiem co będę robił w święta. Jałówki cielił. 15 szt. Na raz. :P :( 
W marcu 2019 nie kryję wcale :P :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie nie ja NIE, już się od gnoju odzwyczaiłem 

Ale sąsiad zaczyna i mu tłumaczę jak stary ZNAWCA :D 

Żeby se darował handlarzy i te zdechlaki (hf) od nich 

 

Jak już tak dyskutujecie to powiedzcie mi czy jest sens tyczyć jałówki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale HF to nie są zdechlaki. Nie ma różnicy w chorobach płuc pomiędzy Ho a innymi rasami. Z uwagi na to że Ho jest tego więcej to może robić wrażenie. 
Dobry Ho, jest duży, długi. Będzie na co nałożyć. @grzegorzsoł jak mój Nit.ras i R.Petru?
Bo Jarki i Marecki już chyba sprzedane nie? Ale tamte to były czyste SMy :P


Jarki, co do jałówek. Jak będziesz ode mnie kupował to powiem ci że jest sens :P
Powiem wam tak. Krowa mieszaniec 50% SM, 50% Ho,  nie cielna. Kasy brak, a wysłodki jadą. Prosto z linii ponad 850 kg. 6.4 zł/kg netto. 

Edytowano przez arszczecin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ar maluszki rosną mają jeszcze16-18 miesięcy życia przed sobą ile  ważą  to  nie  wiem   jak  chcesz  to   możesz   przyjechać je   ocenić( ciekawe  czy   je  rozpoznasz?). Simki  już   dawno  sprzedane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się