GEP

Dzierżawa wiatraki fotowoltaika

116 postów w tym temacie

No coś w tym stylu. Kilku moich kolegów większych hodowcow ostatnio rzuciło się też na panele na dachach. Firmy narazie rzadko wchodzą bo nie mogą być prosumentami i muszą nadmiar energii wyprodukowanej sprzedawać a rolnicy mogą ,,przechowywać", np. na zapas na zimę i dlatego pewnie to ostatnio popularne wśród hodowcow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, lokizom napisał:

rolnicy mogą ,,przechowywać", np. na zapas na zimę i dlatego pewnie to ostatnio popularne wśród hodowcow

Weź to wyjaśnij 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumie jest zamontowany licznik dwukierunkowy,jak więcej produkuje gospodarstwo energi niż zużywa to kilowaty na liczniku sie cofają,jak więcej zużywasz niż produkujesz ,tak jest zimą licznik idzie do przodu,tylko pytanie przy rozliczeniu rocznym,ile mi zapłacą jeśli wyprodukuje więcj niż zużyje 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie wykorzystasz w danej chwili wyprodukowanego prądu(więcej produkujesz niż zużywasz) to przechodzi on na ,,magazyn" i zabierane jest Ci z tego magazynu odrazu 30% ale te pozostałe 70% zużywasz w ciągu następnej chwili, w której mniej produkujesz niż zużywasz. Masz czas na takie przechowywanie na magazynie wyprodukowanego nadmiaru 365 dni, pozniej poprostu przepada. Więc jak w zimie mało produkuje ta fotowoltanika to spokojnie się ten nadmiar zużyje. W nocy w sumie też konsumujesz ten prąd z magazynu

@miwigos za prąd nic nie zapłacą jeśli wyprodukujesz go więcej, to minus, ale masz 365 dni na skosumowanie pradu z magazynu. Oczywiście opisałem przypadek na zasadzie prosumenta. Jest najbardziej opłacalny. W innym przypadku musisz sprzedawac całość nadmiaru i tam Ci płacą, ale nie możesz nic dać na ,,magazyn"

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Było coś że za nadmiar energii mają płacić 70% 

O tym magazynie pierwsze słyszę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ten magazyn to pewne, tak działa własnie system prosument. A za nadmiar jak nie jesteś prosument to masz średnia cene za prąd z poprzedniego roku, w 2018 roku było to około 0,185zł/kWh. W 2019 ma wyjść około 0,250 zl/kWh. I tyle byś dostał jakbyś sprzedał prąd. Ale jak konsumujesz to nie płacisz też za przesył

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tych dodatkowych opłat jest tyle że trudno się połapać 

Ostatnio dzięki temu że uzbierała się ogromną nadwyżka nie płacimy na OZE 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie i nie opłaca sie robić większej instalacji niż się rzeczywiacie zużywa prądu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja walczę od lipca 2019 na 2ha 1MW. Sam robiłem KIP, jedynie do elektrowni dałem 2,5 tys za wypełnienie wniosku. Mam wpłacone w pazdzierniku 30 tys i maja 180 dni na odpowiedz czy jest wolne miejsce na lini. Jan nie to oddają te 30 tys. Jak bedzie wolne miejsce to mam 24 miesiące jakby zarezerwowane miejsce na lini. Do marca powinienem wiedziec. Jak się uda to takie projekty sprzedaje się za 100-150 tys. Zrobiłbym wtedy raczej umowe ze soba jakby na dzierżawę na 14 tys/ha i sprzedał taki projekt. Pożyjemy zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli robisz wszystko to co taki deweloper przygotowujący pod fotowoltaike?

Cała papierologia poczynając od starostwa przez energetykę 

Na końcu jest URE i przetargi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma aż tak dużo tej papierologi. Ogólnie chcą za przygotowanie takiej papierologi około 20-30 tyś. Ale większość można znaleźć w internecie, są praktycznie gotowe KIP-y. Ze starostwa samemu mape wyciągnięta sie przecież i narysuje prostokąt gdzie ma być farma. Akurat mam na tym moim najgorszym polu zmodernizowana linię średniego napięcia. Ma gminie też samemu da radę.

Najgorsza jest elektrownia bo tam jest taki wniosek około 10 stron i jak to zobaczyłem to się przestraszyłem, bo tam już techniczne rzeczy jakieś sinusy prądów,itd. Dlatego tutaj musiałem wydać 2500 zł. 

Teraz czekam na decyzję czy jest możliwość wciśnięcia tej farmy na linie. Teoretycznie na takiej średniego napięcia można do 3 MW. Ale zgadzają się zazwyczaj na 1 MW, maksymalnie 2 MW. I tutaj zależy od tego kto pierwszy wpłacił do elektrowni tą zaliczkę. Jeszcze maksymalnie 2 miesiące i będę wiedział. Najwyżej stracę około 3000 i czas.

Do URE to już trzeba spółkę założyć i tym będę się martwił jak uda mi się dostać tą decyzję że linia jest wolna na tą inwestycję. Wtedy raczej sprzedam to pozwolenie razem z umową dzierżawy moich gruntów. Podpisze korzystną dla siebie czyli płatna odrazu a nie od wybudowania. Chętnych do kupna jest sporo takich projektów. Bo stopa zwrotu około 10% rocznie bez praktycznie ryzyka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka linia średniego napięcia nawet bardzo blisko nie gwarantuje przyłączenia

Trzeba sprawdzić do jakiego GPZu prowadzi i czy jest tam jeszcze miejsce 

Często też na planach już są naniesione nowe GPZty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy ile będzie się płaciło za utylizację paneli fotowoltanicznych żeby nie było problemu ,ja czuje że będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom to ile wówczas będzie wart hektar gruntu z tymi kompletnymi papierami.

Znaczy jakby chciał sprzedać nie dzierżawić? To u mnie dla 1,66ha(380x45 mb)w IIIb-IVa też byś mi zrobił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyrażasz zgodę na dzierżawę to w każdej umowie mają prawo pierwokupu :D 

Bardzo szybko i chętnie Cię przekonają do sprzedaży :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii raczej się mylisz bo wątpię że masz ODPOWIEDNIĄ klasę ziemi 

Tu jest sporo ograniczeń słowem oni są wymagający 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem powyżej IIIa-IVb,

wymiary i nachylenie płn.-wsch.-osobna KW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

III klasy nie biorą pod fotowoltaike. 

@jarki właśnie o to miejsce w GPZ najbardziej się boję, że będzie zajęte. Jak składałem ten wniosek to mi sprawdzała firma, że niby jeszcze wolne. Ale od tego czasu minęło ponad 100 dni i dużo mogło się zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odważny jesteś , u mnie z ENEĄ cokolwiek załatwić to wielki problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, miwigos napisał:

Jestem ciekawy ile będzie się płaciło za utylizację paneli fotowoltanicznych 

Teoretycznie w umowie dzierżawy powinno być że to problem najemcy 

To teoria ale jak firma ogłosi upadłość to kto jest właścicielem gruntu?

Powyrywać te konstrukcje mały problem trochę gruzu i złomu 

Co z panelami tego złomiarze nie wezmą tu się kłania utylizacja może recykling 

Na dziś nikt się tym nie przejmuje bo daleka perspektywa a czas szybko mija

Weźmy taką elektrownię wiatrową u góry jest kasa może rozbiorą 

Pozostaje konstrukcja tego nawet upływ czasu nie ruszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, jarki napisał:

 

Pozostaje konstrukcja tego nawet upływ czasu nie ruszy 

Jarki  ale  pozostaje   wysoki   cokół pod    pomnik właściciela  gruntu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardziej obelisk można będzie się modlić czcić czyny byłego właściciela

 Ciekawe czy też postoją tyle lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się