GEP

Dzierżawa wiatraki fotowoltaika

116 postów w tym temacie

Mam warunki przyłączenia farmy do lini średniego napięcia.Humor mi się dzisiaj trochę poprawił. Dzisiaj obdzwonilem trochę firm, które odkupuja projekty i byłem zaskoczony bo sporo zdrozaly i są już naprawde pierwsze bardzo dobre oferty. Ale tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. 

Pytanie jest inne czy może lepiej spróbować samemu to wybudować, na własny rachunek ale niestety to bardzo duża inwestycja i wiązalaby się z długoletnim zastawem samej farmy i też innych hektarów. A stopa zwrotu nie jest oszalamiajaca, oscyluje zazwyczaj w okolicach 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie masz pewności czy URE pozytywnie zaakceptuje Twój projekt 

Tam chyba trzeba przedstawić kosztorys to jest przetarg kto taniej sprzeda prąd

Po ewentualnej wygranej jest chyba dwa lata na inwestycję inaczej czeka Cię kara 

Jeśli naprawdę czujesz się mocno to przydała by się konkretna ROZBUDOWA 

Wiesz zapewne że wielokrotność około dwóch hektarów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie odważyłbym się na taka inwestycję samodzielnie. Jeśli masz wolny kapitał lub powiedzmy stać Cię na takie przedsięwzięcie za pomocą dźwigni to szukałbym bym wspólników lub firmę która wzięła by na siebie cześć ryzyka w zamian za udziały w projekcie. 

@lokizom wyczyść skrzynkę

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyczyscilem skrzynkę.

Nie wiem sam czy czuje się mocny, wiesz jak szybko sytuacja w rolnictwie umie się zmienić.

@jarki

Co masz na myśli pisząc rozbudowa?

Co do URE to właściciel farmy proponuję cenę energii i nie można tam przesadzić. Mówimy tutaj o aukcjach z gwarantowaną cena oczywiście. Takie coś jestem w stanie zrobic bo tutaj kredyt się dostanie bo to są umowy na 15 lat podpisywane na sprzedaż energii.

Można jeszcze sprzedawać energię poza aukcjami, to jest już wyższa szkoła jazdy. Zazwyczaj są firmy które zbierają kilka mniejszych elektrowni i później ,,trayduje" sie te ceny, tak jakby gra na giełdzie, szuka odbiorców energii, itd. Zazwyczaj przy takiej farmie jak ta jest to nieopłacalne ale jak firmy mają kilka takich to można ten prad sprzedać już sporo drożej. 

Dużo czasu nie mam na decyzję. Muszę rozważyć wszystkie opcje, mam dobrego znajomego, który być może wzialby prowadzenie tego na swoją głowę, być może nawet na połowę byśmy spróbowali to zrobić. 

Sprzedać projekt jest na pewno najprościej. 25 tyś na rok za ziemię, na umowie skonstruowane na moich warunkach, to jest na pewno plus. No i ten początkowy ,,bonus"

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tak umowa w całości na Twoich warunkach nawet warto do kancelarii się udać 

Pisząc o rozbudowie miałem na myśli więcej hektarów pod fotowoltaike 

Ale znów pytanie czy Ci to podłączą do GPZtu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Nie podłącza wiecej bo jestem za daleko do GPZ. A na linie średniego napięcia podłączaja maksymalnie dwie takie małe farmy. Może jeszcze jedna mógłbym robić papiery ale są nikłe szanse. Trzebaby kabel ciągnąć do GPZ ale to jest nieopłacalne przy farmach mniejszych niż 10 MW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszperaj w geoportalu często są nowe GPZ na planach 

Mimo wszystko najprościej podpisać dobrą umowę dzierżawy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robi się forum profesjonalnego energetyka.

Tylko dzierżawne 25 tys. za 2 ha w roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ceny dzierżaw są pewnie bardzo zróżnicowane zaczynają się od około 10 tyś/ha 

Moim zdaniem to za mało w dodatku rolnicy podpisują bardzo niekorzystne umowy 

Zachwycają się tymi $$$ "za darmo" zamiast czytać ze zrozumieniem umowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że 9 na 10 takich umów z rolnikami będzie leżało w szafie do końca ich życia i nie będą zrealizowane. Powinno być tak, że od samego podpisania umowy będą już płacili, no ale niestety większość z Nas już widzi $ i za przeproszeniem glupieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy w Janowcu Wlkp.-Wsi podpisał taką umowę i obsiewa pole normalnie.

Sugerowaliście,że ma dojść do przejęcia gruntów.To jak umowa niezrealizowana w kwestii budowy-to pola nie przejmą?

Kiedyś chcieli linię przesyłową do wiatraków ciągnąć przez moje pole.Nie zgodziłem się-to sąsiady zauroczeni KASĄ mi wygrażali.

Inwestycja i tak wylądowała na śmietniku.

Edytowano przez Pałuczanin81
Kiedyś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam gościa koło Radzyńska co się nie zgodził na linię z prądem to jezioro obeszli 

Drugi też z Radzynia się nie zgodził na wymianę mini na większą bez zgody zrobili 

W nocy przyjechali z agencją ochraniarską broń ostrą mieli policja tylko patrzyła 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcą zmodernizowac linie już istniejącą to właściciel nic nie może zrobić, może jedynie odwlec ten proces w czasie ale tak jak mówisz przyjeżdżają właśnie w taki sposób wtedy i nie ma się nic do gadania. Wiem bo sam chciałem tak zrobić 2-3 lata temu ale kolega z firmy która robiła tą inwestycje mi powiedział że tak to będzie wlasnie wygladalo jak napisałeś. Dogadałem sie wtedy w taki sposób że przenieśli mi slupy w takie miejsca jak akurat chciałem, czyli na miedze albo w odległości na pełne szerokości sciezek aby pasowało jechać opryskiwaczem. To że nie podpisywalem jak chodzi o zgodę było jednak wtedy dobrym posunięciem. Wykonawca chciał kończyć linie, tam było razem 12 słupów chyba i dlatego też poszli mi trochę na rękę, bo nie musieli. Ale jakbym się nie zgodził to byłby następny przetarg, ciągnięcie sprzętu znów, a tak zrobili to za jednym razem

@Pałuczanin81 nikt nie zabrania dalej uprawiać po podpisaniu takiej umowy

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Linie energetyczne podobnie jak drogi często próbuje się pod specustawę 

Wiemy jak to działa wielu się przekonało na własnej skórze nawet nasz Kolega 

Później sprawy w sądach czasem wygrane ale kasę trudno zobaczyć od GDDKiA 

Tu jest nawet gorzej bo przeciwnik to banki korporacje fundusze inwestycyjne ...

W przypadku tego gościa tam był zwykły słup ale oni postawili taki konkretny 

Chodziło o podłączenie stacji GPZ i samej stacji w pobliżu jego firmy 

Okazuje się że dziś on ma problemy bo jego firma jest zbyt blisko GPZu 

Panowie tu niema żartów jedna taka elektrownia to około 2 MILIONY € 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A chociażby dlatego że podatek płacisz nadal Ty i nie jest to gruntowy, a od nieruchomości ze stawką za teren przemysłowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@agromatik no to zależy jak się dogadasz. Zwykle jest 10-20 tyś podatku do gminy od farmy, to zależy jak gminy licza czy za samo miejsce pod panelami, czy za całą powierzchnię farmy. Podobno był jakiś wyrok w NSA że jedynie za metry gdzie zamontowane slupki sa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio był jakiś spór w tej sprawie bo gminy miały wielkie g..no z podatków 

Nie wiem jak się to rozstrzygnęło ale chyba na niekorzyść gmin 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dostałem ofertę od jednej firmy, ktora zajmuje sie PV dałem tę umowę prawnikowi a on stwierdził, że z umową jest wszystko w porządku i nie ma żadnych ukrtych kosztów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie na to powinien zwrócić uwagę :D

Do doopy ten twój prawnik, choć myślę że u niego NIE byłeś 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, jarki napisał:

Nie na to powinien zwrócić uwagę :D

Do doopy ten twój prawnik, choć myślę że u niego NIE byłeś 

 

Spokojnie, byłem u prawnika ale okazuje się, że nawet ludzie pokroju prawnika mogą nie mieć zielonego pojęcia o prawie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się