malkolm

Marchew Pietruszka

32 postów w tym temacie

To pomyśl o agrowłókninie. W zeszłym roku miałem pierwszy raz i nie żałuję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A chcesz to konkretnie do tych warzyw korzeniowych z tematu, czy innych też? Bo ja w sumie w zeszłym roku miałem wszystko pod włókniną. Rozłożona na uprawionej ziemi, brzegi obsypane, do drobniejszych warzyw zrobiłem nacięcia i siałem nasiona (na środku ok 100cm nie przecięte, bo wiatr by za mocno podrywał). Przy większych warzywach typu np pomidora, czy kapusty robiłem małe nacięcia na krzyż jak do truskawek. Może jest trochę zabawy, ale praktycznie bez chwastów i zdecydowanie dłużej utrzymuje się wilgoć. Do tego szybszy wzrost, bo ziemia cieplejsza (miałem czarną włókninę). To tak na szybko. Jak coś, to pytaj. W wolnej chwili odpowiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki,jak w tym 2020 sprawdziła się ta czarna włóknina w marchewce? Robiłeś jedno nacięcie,czy coś trzeba usunąć w rzędzie.Może uda się nie truć???

Właściwie w temacie trucia...z czego jest robiona taka włóknina,bo wszędzie nas straszą jakimś mikroplastikiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, to PP, ale do trucia tu raczej daleko, bo nie rozpuszcza się i nie miesza z ziemią. 

Jeśli chodzi o włókninę w marchwi... Pierwszy raz nieświadomie zrobiłem błąd. Zrobiłem tylko nacięcie. Niby to miękkie, ale korzeń marchwi jednak jest bardziej delikatny. Coś tam zawsze od wiatru się rusza i pokaleczyło korzenie, dużo strat było. W zeszłym roku wyciąłem pasy ok 4 cm. Parę chwastów wzejdzie, szczególnie na początku, jak marchew powoli rośnie, ale tyle to nie problem wyrwać. Potem marchew zagłusza chwasty.

Druga zmiana polegała na wycięciu dwóch pasków w jednym rządku. Rządki ok 120cm, w poprzek włókniny, na spokojnie można sięgnąć z obu stron. W wycięciu na rządek zostawiłem na środku kilka cm nieprzeciętej włókniny. Bo jak przeciąłem cały rządek, to robi się luźne i wszystko fruwa. A tak przynajmniej w tym miejscu na środku kładę jakiś kamień, który dociska włókninę. Tak samo sieję fasolkę, groszek, bób, buraczki, itp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK! dzięki będę się stosować do zaleceń...a najlepsza szerokość 1,6mb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szerokość to już zależy od Twojej wygody i długości ręki ;) Mi taka najlepiej pasuje, a szersze rabaty lepiej wykorzystują miejsce w warzywniku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się