Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
cupone

Doradztwo - nowy na polu

35 postów w tym temacie

Witam, ( nie wiedziałem gdzie umieścić post,jeśli to złe miejcie proszę o przeniesienie do właściwego ).

Jestem osobą niezwiązaną z wiedzą i umiejętnościami związanymi z rolnictwem, aczkolwiek ogródek mam dla własnych potrzeb.
Mieszkam obecnie na wsi ( powód cisza, spokój ), przy okazji stałem się współwłaścicielem ( a już niebawem właściciel) ok 10h ziemi w tym co najmniej 8h przeliczeniowych.
Teren to rodzaj glin, strome zbocza, skałki lasy oraz pole ( ok 8h) gdzie do tej pory wujek siał pszenżyto.


Poszukuję osoby, która zgodnie z moimi oczekiwaniami i możliwościami jakie daje ziemia, doradziła by biorąc pod uwagę sporo czynników ( osobiste, biznesowe, dofinansowań, opłat itp) co uprawiać na tej ziemi. Chciałbym doradztwa pełnego, biorącego pod uwagę również opłacalność, podatki ( jeśli są), dofinansowania. Najlepiej pasjonatem od rolnictwa czy warzywnictwa/owocnictwa .  Jestem osobą która jak coś robi przykłada się do każdego aspektu, dlatego potrzebuję kogoś kto wprowadzi mnie do tego świata i pociągnie do pasji .


Jeśli chodzi o podstawowe informacje jakie mogę/potrafię już podać to :
1.ziemia jest płodna, mam tu ogródek, rośnie w nim cebula, ziemianki, truskawki, pomidory, papryka, dynia, bub, seler, sałata, kapusta, w tym roku posadziłem arbuza optymistycznie bo dynie miałem potężne. Super sprawa, nie podlewam ogródka bo glina trzyma wilgoć, tylko czasem chwasty wyrywam.
2. Prowadzę różne działalności, planuję zrobić tu agroturystykę dla aktywnych ( rowery, bieganie, narty, pływanie zależny od sezonu), zatem biorę pod uwagę jakieś ekologiczne rozwiązania.
3. Chciałbym by to co będzie uprawiane nie wymagało nadmiaru uwagi ( np. dynia w zeszłym roku, nic przy niej nie robiłem, zasadziłem z 10 szt zebrałem z 50 dyni super )
4. Ważne by ktoś mi doradził jak się zbywa plony? co z tym robić? komu się to sprzedaje? gdzie szukać? a wybrać bym chciał taki produkt/produkty, które można sprzedawać w kilku miejscach - mam na myśli to, że gdyby kupujący np zrezygnował z kupna, to żeby było można łatwo sprzedać komuś innemu, bo produkt jest poszukiwany stale.
5. Fajnie było by gdyby produkt był np. dofinansowywany dodatkowo.

Aby nie zniechęcić, pozostawię takie wytyczne, na pewno było by więcej pytań z mojej strony.
Proszę o informację, gdzie szukać takiej pomocy? kto się tym zajmuje - doradztwem. Bardzo mi zależy na osobie kompetentnej, którą ktoś może polecić bo już pomagała.

Bardzo proszę o pomoc, lub wskazanie gdzie szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj będzie ciężko ,tak mi sie wydaje ,w moim terenie nieralne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możemy Ci życzyć powodzenia i pomóc w poszczególnych uprawach

Na doradztwo gdzie dobrze sprzedać NIE licz każdy ma z tym problemy 

Agro turystycznych użytków tu na forum nie ma tu głównie produkcją roślinna  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co z Twoim tematem zrobić się zastanowimy ale myślę że do agroturystyki 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi.

 

Jestem ze Śląska, zaraz przy granicy z Małopolską .

Mój pomysł na agroturystykę to osoby temat.

Szukam tu doradztwa, z tego co piszecie - mam rozumieć, że nie ma osób, które znają się na ziemi, uprawach i ewentualnych rozsądnych punktach zbytu? Zajmuje się kilkoma dziedzinami, zawsze zanim coś rozpocznę to kontaktuję się z doradczą, czy też osobą, która umie poprowadzić, wskazać opcje i możliwości. Jeśli faktycznie nie ma takich osób, to znaczy, że jest do doskonałe miejsce na nowe miejsce pracy na rynku, dla kogoś kto ma wiedzę i doświadczenie.  Szukałem, teraz popularnie są kursy on line czy na YT , ale faktycznie nie mogłem znaleźć nic związanego z doradztwem rolniczym i dlatego szukam na forach. Gdyby ktoś znał/był taką osobą proszę o kontakt.

 

 

Post proszę zostawić w doradztwie, może kiedyś ktoś będzie szukał klienta, a ja z chęcią skorzystam z takiej usługi.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat do śmietnika 

A ty nic nie rozumiesz 

47 minut temu, cupone napisał:

mam rozumieć, że nie ma osób, które znają się na ziemi, uprawach i ewentualnych rozsądnych punktach zbytu?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To proszę wytłumacz mi, nie znam się to fakt.

 

 

 

przy okazji , może ktoś poleci jakieś książki w których doczytam :

rodzaje gleb - ziemi i co na której uprawiać? rodzaje warzyw,  sposoby uprawy , metody, systemy ( w tym na zewnątrz i wew.,  oświetlenie, wentylacja, wilgoć, odżywki.. )

interesowało by mnie opracowanie raczej praktyczne, najlepiej z ilustracjami

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo proszę o odpowiedzi z konkretami, jeśli ktoś już coś pisze.

Pytania i problemy starałem się jasno opisać.  Po to pisze post, by uzyskać jakieś wskazówki, a nie czytać teksty bez treści lub znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My gospodzrzymy z dziada -pradziada i nadal nas życie zaskakuje,gospodarstwo to nie prudukcja lemieszy ,nie jest powiedziane zrób tak i tak i będzie OK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo informacji chcesz na raz. Tak jak @miwigos pisze, ludzie się uczą latami u siebie w gospodarstwie, w szkole i na studiach. No i siedzą na forach dopytują się innych jak coś zrobić. To nie jest takie proste. Gdybyś wiedział co chcesz uprawiać to byłoby łatwiej. Śląsk, powiadasz, może załóż winnicę i zajmij się produkcją lokalnego wina

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@cupone nie obraz się, ale rolnictwo to specyficzna gałąź gospodarki, co roku coś zaskakuje. Jeśli myślisz że to złoty biznes to na pewno już ktoś się cieszy że tak właśnie myślisz. Ogólnie to musisz uważać na tych doradców jak znajdziesz bo się okaże że szybko staniesz sie dla niego dojna krowa (ten wariant przy Twoim obecnym doświadczeniu uważam za najbardziej prawdopodobny).

Jeśli masz jakieś konkretne pytania to pisz a koledzy pomoga a narazie to jest pisanie o niczym i wszystkim 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam Jarek Ogarek 1986

Czasami:

jokerfarm,kulę,WojKep-a o puławiakach

i rolnika nieprofesjonalnego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki czeka aż sam zacznę nagrywać :D

Dla  ciekawości oglądam aby zobaczyć jak uprawy wyglądają w kraju, tylko ostatnio straszne lokowanie produktów się porobiło i krypto reklamy i ściemnianie,

 

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Hektar wiedzy" to czasami oglądam dwa razy ten sam odcinek jak coś ciekawego mówi i po tygodniu trzeba sobie utrwalić informacje.
Kula, Rolnik Nieprofesionalny, Nawozy.eu i od czasu do czasy slomek, Perqins czy Bardowscy na więcej nie mam czasu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o wsparcie w kwestii rozpoczęcia działalności rolniczej.

Na  początek dodam ze nigdy nie byłem rolnikiem i nie miałem statusu rolnika. Rolnictwem zajmował się wujek i mój ojciec który miał pasiekę pszczół.

Ja zawsze mieszkałem w mieście. teraz mam zrobione studia rolnicze i w zasadzie mogę zostać rolnikiem indywidualnym.

W związku tym przymierzam się do zakupu ziemi ok. 7 h. Cel jest taki aby postawić tam jakąś zagrodę i zająć się:

  1. Agroturystyką
  2. Przczelarstwem
  3. Niewielkim sadownictwem.

Do tego oczywiście chce zastosować nowe technologie w tym:

  1. W budynkach fotowoltaika, pompa ciepła itp.
  2. Małe spiętrzenie i elektrownia na rzeczce która płynie na granicy działki

Teraz pytania:

  1. Czy mogę kupić ziemie od rolnika w tej sytuacji - studia są ale doświadczenia brak.
  2. Po zakupie od razu nie zamieszkam na tej roli bo nie ma budynków tylko goła ziemia
  3. Trudno będzie oprawiać bo nie mam żadnych budynków gospodarczych ani maszyn

Czy jest więc taka możliwość, że:

  1. Wydzierżawiam ziemię pod uprawę innemu rolnikowi nawet za darmo - wiem ze to się kłuci z ustawą bo muszę sam zacząć uprawiać przez minimium 5 lat.
  2. w tym czasie zdobywam środki, dotacje i buduję budynki mieszkalne i gospodarcze
  3. Zakładam pasiekę, stawek, panele, spiętrzenie na rzeczce.
  4. Docelowo jak to powstanie to działam dalej.

Tak czy inaczej proces przygotowawczy może potrwać 2-3 lata. Ziemia nie może leżeć odłogiem.

 

Na koniec najważniejsze pytanie. Czy lepiej być rolnikiem indywidualnym czy lepiej np. kupić ta ziemie jako spółka z o.o. i prowadzić to gospodarstwo pod szyldem spółki. Dodam ze mam spółki które zajmują się innymi zagadnieniami w mieście.

 

Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny i spodziewam się merytorycznych ale pewnie i krytycznych.

Edytowano przez mkzibi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz ta ziemie to musisz koniecznie przez 5 lat ja sam uprawiac, nie mozesz jej poddzierzawiac. 

Dziwna ta Twoja jednostka ziemska 7h, co to jest? No i czy wogole bedziesz mogl ta ziemie kupić? Mam nadzieje ze jednak nie i ze zadziala ta ustawa PiSu i ziemia nie bedzie dla takich osob.

No i nie wierz w to co mowia w TV ze w rolnictwie wszystko na dotacji. Z tych inwestycji o ktorych wspomniales to raczej nic na dotacje sie nie zalapie.

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, lokizom napisał:

Jak kupisz ta ziemie to musisz koniecznie przez 5 lat ja sam uprawiac, nie mozesz jej poddzierzawiac. 

Dziwna ta Twoja jednostka ziemska 7h, co to jest? No i czy wogole bedziesz mogl ta ziemie kupić? Mam nadzieje ze jednak nie i ze zadziala ta ustawa PiSu i ziemia nie bedzie dla takich osob.

No i nie wierz w to co mowia w TV ze w rolnictwie wszystko na dotacji. Z tych inwestycji o ktorych wspomniales to raczej nic na dotacje sie nie zalapie.

To, że poddzierżawiać nie mogę to wiem. napisałem to w poście i wynika to z ustawy.

Nie widzę nic dziwnego w 7h ziemi. ziemia jak każda inna.

Mówisz ze ziemia "nie dla takich osób...". tzn. dla jakich. Masz coś do mnie czy jak? Znasz mnie. Jakies uwagi? Jakaś krzywdę Ci zrobiłem.

O rolnictwie w Tv nie słucham. Na dotacje nie liczę bo wiem ze to marne pieniądze.

Masz wiedze i doświadczenie to poradź coś. Konkurencji raczej nie zrobię......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0