793 postów w tym temacie

Euforia po rzepaku jutro 150 i 230 roślin. Będzie ładne porownanie czy siać rzadko czy bardzo rzadko

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

150 szt żyta czy jęczmienia bym się nie zastanawiał ale pszenicy już tak, po kilku latach "niespodzianek" jak robaki co wyjadały siewki robiło się za rzadko 

dlatego teraz 200szt i niżej nie schodzę, kolejna sprawa gdzie cięższa ziemia to zawsze coś nie wzejdzie

co innego jak ma się siewnik że można w czasie siewu dodać kilkanaście procent nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy faktycznie coś jest w tym kalendarzu księżycowym czy to czysty przypadek. Tam gdzie siałem z jedną rączką trochę chwastów jest a tam gdzie dwie to chwasty wschodziły ale jakoś tak zaschły, praktycznie sam rzepak jest. W dzień wykreślony nie siałem - byłoby porównanie ale na takie ryzyko mnie nie stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, barts napisał:

150 szt żyta czy jęczmienia bym się nie zastanawiał ale pszenicy już tak, po kilku latach "niespodzianek" jak robaki co wyjadały siewki robiło się za rzadko 

dlatego teraz 200szt i niżej nie schodzę, kolejna sprawa gdzie cięższa ziemia to zawsze coś nie wzejdzie

co innego jak ma się siewnik że można w czasie siewu dodać kilkanaście procent nasion

Tutaj nie ma mocnych ziem wiec wschody praktycznie zawsze kolo tego co pisza na etykiecie materialu sirwnego. Jedynie trafiaja sie sporadycznie gliniaste górki to tam jak piszesz naciska się normę wysiewu większą o 40-100% i wtedy nie widać że to gliniasta gorka była.

Co do wypowiedzi @ikcomas to mam tutaj niedaleko gościa który nie patrzy na kalendarz ale na księżyc i zabiegow herbicydowych wogole nie robi czy to zyto, owies czy lubin a jest czysto. Pewnie robilibyśmy podobnie ale globalizacja sprawiła że staliśmy się leniwi i mniej obserwujemy takie rzeczy. No i nie dałoby rady zasiac wszystkich hektarow w akurat ten dzien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dni do siewu jest dużo, najlepiej siać w kwadrze liścia lub owocu czyli pierwsze dwa tygodnie po nowiu. Najgorszy czas to jak księżyca ubywa. Pewnie to się wiąże z tym, że w noc staje się coraz ciemniejsza ale to tylko moje wymysły. Generalnie staram się unikać dni wykreślonych i ostatniego tygodnia przed nowiem ale jak czas nagli i są warunki to nie czekam. Tylko potem zastanawiam się czemu tak słabo rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas to mnie przypomnij za czas jakiś:

-jęczmień ozimy Sandra na "dwie łapki"

-pszenica swoja Kariatyda "na jednej" i dziś dokończyliśmy 

-pszenica Arevus do namnożenia-dziś na "dniu wykreślonym".

Zawsze będę mógł na Chemirol naklnąć. :)

Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2024 zakupiony!

Edytowano przez Pałuczanin1981

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co ma księżyc do chwastów , to zboże też nie powinno  wzejść, mówicie o kalendarzu biodynamicznym , takim co w telegazecie jest, tam zaleca sie siać zboże w dniu owoc, buraki  w dniu korzeń

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kalendarz na październik

 

Październik 2023
 
Generalnie październik będzie słabym miesiącem do siewu bo i nów i 2 x zaćmienie. U nas bardzo dużo ma niepoorane, zaczęte i rzucone. Ja też nie siałem jeszcze, czekam nadal na solidniejszy deszcz. Normalnie bym zaorał jakoś no ale jak się wkopałem w ekoschemat to już muszę tak. To paranoja żeby na zaś już wiedzieć pół roku wcześniej jak ma być zrobiona uprawa nie znając warunków jakie nastąpią. Ma padać w sobotę przez cały dzień, zobaczymy. Ostatnia szansa na sianie na dwie łapki. To termin wadliwy dla zbóż bo to kwadra korzenia, idealnie by było po 16 ale z kolei zaćmienia przeszkadzają, stąd jedna łapka.

 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam po robocie , rzepaki i zboża opryskane, może w październiku jak będą warunki pójdzie bor + 

jedynie buraki na gwiazdkę zostały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To do 4 października nie zdążę z RGT Provision po ziemniakach?Pszenicę celowo opóźniłem, ponadto jest różnica wobec "dnia wykreślonego".

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mnie zawsze zastanawiało, czy większe znaczenie ma dzień siewu, czy wschody, które są przecież parę dni później, co chyba też ma znaczenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja też nigdy w życiu z takich kalendarzy nie korzystałem 

Oczywiście nikomu nie próbuje wmówić że źle robi, oby skutecznie 

Jeśli mowa o pszenicy to staram się pod koniec września i tyle w temacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się