793 postów w tym temacie

Ludziska wariują z nadmiaru czasu ogromna większość ma już zaorane 

Pewnie po 10 września będą siać zboża oczywiście większość to pszenica

Norma zejdzie do ... ??? Ja stawiam że nadal 250-300 kilogramów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w następnym tygodniu może zagruberuje, przed deszczem, żeby po deszczu zlegla trochę ziemia, a siać będę po 15 wrzesnia, no chyba że żyto trochę wczesniej. 

Posieja gęsto to i problemy będą już na jesieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie szybka zima, coś się porypało z klimatem. Spójrzcie też na kalendarz rolnika, ludzie kiedyś bardzo zwracali na to uwagę. Tutaj chodzi o fazy Księżyca. Dobry czas jest od 3-15 września, potem dopiero październik. Naprawdę coś w tym jest. Księżyc wywiera wpływ na klimat ziemski. Np idealnie było rzepak posiać do 18 sierpnia i Ci którzy tak zrobili wygrali, mój teraz się morduje i wyjść nie może bo zimne noce, a zaraz będzie 2 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jęczmień bym chciał właśnie do tego 15 bo będę zaniżał normę ale boję się, że zabuja nim za mocno - trzecie podejście do mieszańca, skubany piekielnie się krzewi na jesieni a pszenica podobnie jak Ty ale obawiam się, że też nie wytrzymam ciśnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jarki napisał:

Postanowiłem że sieję 28-29 jak rok temu

Czy wytrzymam to inna sprawa :D 

Zobaczymy, koło 20 wstawię zdjęcie pszenicy już po wschodach w bardzo małej  obsadzie z widocznymi równymi rządkami na tle opryskiwacza podczas odchwaszczania, to będzie sprawdzian :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra Tytanikę i Hondię pewnie nieco szybciej wsieję 

Ale zamierzam też dać ostatnią szansę Kilimanjaro 

Ta musi być pod koniec września siana tak myślę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts zmieniłeś siewnik, że równe rządki będą? ostatnio siałeś lodówką... BTW 20 września, czy 20 października? bo jasno nie wynika. Kiedy zamierzasz siać? Bo ja też chcę zejść z normy i może przez to trochę przyspieszę siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniłem aparat :P

Siew po 10 września, pole gotowe już tylko siać, tylko nie wiem czy siać standard czy sypnąć $ i dodać systivy, 

Ja z normy nie będę  schodził,  planuje obsadę jak w optymalnym terminie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz pole przygotowane i w takim popiół będziesz siał ,chyba że u ciebie pada,w jakim  powiecie mieszkasz, ja bym chciał po 18 wrzesnia siać ,pod warunkiem ze napada coś ,wtedy agregat dłutowy i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto szanował wilgoć ten nie am popiołu, ziemia ładna wilgotna, oczywiście po rzepaku bez orkowo aby nie być gorszym, kto popuścił samosiewom dramat na polu, 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież dwa razy musiałeś ziemie ruszyć to 5 cm jest popił,tak jest u mnie ,powiedz że u ciebie nic nie wyschło,znaczy że popaduje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spora część rolników już posiala zboża albo jest w trakcie. U mnie optymalny to 15-25 wrzesień. Przeważnie sialem pod koniec optymalnego i było idealnie. A w tym roku planuje po 17 jeśli spadnie deszcz do tego czasu. Myślę że wytrzymam i nie dam się zwariować 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś najlepiej było po 20, od kilku lat lepiej wychodzą te sprzed 20, dlatego planuję siew na koniec przyszłego tygodnia, ok piątku. Z reguły wariatów tu nie ma, dwóch tylko żyto posiało, niektórzy jeszcze orać będą. W tym roku kuku namieszała w planach i terminach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A sieją sieja u nas też ale to jest chore nic nie wyjdzie 

Lepiej czekać musi kiedyś spaść deszcz 

Choćby i w październiku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej tyle wilgoci jeszcze jest żeby wzeszlo chociaż jak te orki leżały 2 tygodnie to kto wie. Dzisiaj spadł 1,5mm to rzepak trochę ruszył chociaz

Plus dla okolicznych rolników może być taki ze przy ich siewie 200-250kg/ha i słabych wschodach może być obsada idealna :D

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja tam chciałem w tym nadchodzącym  tygodniu zaczynać siać... 2 lata temu posiałem w popiół i jeszcze przed deszczami pszenica zaczęła szpilkować... oczywiście tradycyjna uprawa płużna...jednak gdzieś tej wilgoci jest trochę w ziemi... poza tym wtedy ci co czekali na deszcze to się doczekali siania w błoto w październiku że ciągniki dęba stawały....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku chyba w pażdzierniku ,bo wcześniej nie popada ,chyba że bede zmuszony orać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym osobiście nie wyrywałbym się z sianiem z byt szybko. Pamiętajcie że jest bardzo gorący wrzesień który sprzyja namnażaniu się robactwa. Pszenica później będzie atakowana przez mszyce a one roznoszą żółtą karłowatość jęczmienia. !!!!!!!
Na to nie mamy fungi, lepiej czasami opóźnić siew i mieć 0,5 t miej niż stracić cała plantacje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zwłaszcza że teraz wszyscy tak wcześnie qq koszą 

Ale kto biednemu zabroni bogato poszaleć 

Już nawet pszenica rośnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tu jadę za chwilę siać, najważniejsza jest świadomość co się wiążę z tak wczesnym siewem, grzyby mam już załatwione do wiosny, tylko pilnować robactwa, raz przy chwastach się coś dorzuci drugi raz zobaczy

Roślina dobrze rozwinięta na jesień to jest to i nic nie zastąpi

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko że w taką suszę trzeba się liczyć również z opóźnionymi wschodami, więc przyspieszenie siewów wskazane

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Narazie można sobie pozwolić na czekanie, tego się trzymajmy.

@barts posieje 50 kg/ha to wtedy na grzyby załatwione do wiosny.

Tutaj jednemu sie już żyto krzewi

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyrównane wschody pszenicy to moim zdaniem jeden z ważniejszych aspektów

Termin też lepszy opóźniony od zbyt wczesnego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo to nie obniżam normy wysiewu, sieje jak w optymalnym 150 szt pszenżyto, 180 szt pszenica, napiszecie czemu tak wiele to odpowiadam od razu, ze względu na zimę jak wyleci z 30 sztuk to lepiej mieć trochę więcej na metrze 

Grzyby poszedł wynalazek bezopryskowy od basfowców do nasion, cena odstrasza ale całą jesień będę mógl @jarki denerwować pięknym zbożem :D

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się