793 postów w tym temacie

Znowu się rozjechało, nie miałem koncepcji jak to rozdzielić, zrobiłem tak

22 godziny temu, Jacus09352 napisał:

(...)u mnie pszenice zredukowaly polowe zdzbel bo na wiosne to bylo ich ok 1000 .i co niektore zrzucają pieterka  (...)

15 godzin temu, miwigos napisał:

Bo nie będą rewelacyjne, Jacus 1000 źdźbeł na metrze nie wykarmisz 600-700 to dobry wynik

14 godzin temu, Jacus09352 napisał:

Wiem ze tyle to duzo za duzo.tylko ile to trzeba bylo wysiac na jesieni jak poszlo ok 100 kg nasion.na wiosne ok 100 pulgran s zeby nie rozkrzewiac dodatkowo

10 godzin temu, miwigos napisał:

100 kg to około 200 roślin,skąd sie wzieło 1000 za wcześnie siane,

(...)

@Jacus09352 ja wszystko rozumiem, ja wiem że Lubelszczyzna no ale żeby aż tak? To ile byś siał np. jęczmienia mieszańcowego? Ja posiałem 80 kg (180szt) trochę za dużo i musiał redukować, zostawił 300 kłosów ale był tak poprowadzony że nie stracił pięterek. Może jak @miwigos podpowiada opóźnić siew? Bo po co ma marnować energię na rozkrzewienie a potem redukować? Nigdy nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ale dopiero eksperymentuje .zaczynalem tak znajomi od 180 kg na ha.teraz mam ol 100kg ale zaczynam siac po 10 wrzesnia a koncze ok 25 wrzesnia i z tego co widze to te ostatnie siane sa najlepsze .tylko ze tez ciezko oceniac bo to rozne odmiany.pszenzyto posiane bylo 75 kg wyszlo ok 200 szt bo drobne nasiona i tak sie rozktzewilo ze mialo po 7 czasami 8 grubych pedow lubelszczyzna a lubelszczyzna ja mam wiekszosc 4 klasy wiec nie za bogato w takim miejscu ze burze chodza na około a tu nic jak nie wisla to wieprz sciagnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ile ha obsiewasz jak siejesz dwa tygodnie

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego jest 75 ha byly do tego jeszcze blondynki ale wczoraj poszly ostatnie sztuki.duzo nie ma ale sucho bylo oranie sianie znowu oranie itd a jeszcze obornik i tak sie schodzi.jeszcze male dzieci pierwszy rok do szkoly i masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie pilnujmy tematów PROSZĘ 

 

Odpowiednie normy wysiewu powinny być uzależnione również od kultury gleby 

Możesz posiać tego samego zboża 100 kg/ha a przez granicę 200 

I twoje będzie za gęste a sąsiada za rzadkie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku wszystko siałem rzadziej i na razie widzę same plusy. Szczególnie mieszanka jęczmienia z owsem mnie zaskoczyła, bo oba zboża wyglądają super, chociaż po siewie przyszła ulewa, był beton i potem to wyglądało z gęstością jak sadzony ryż. Ale od roku zastanawiam się nad pewną zmianą, może ktoś już coś próbował w tym kierunku. Chodzi mi o szerokość międzyrzędzi w siewniku. Ile cm może być najszerzej, żeby nie było zbyt szeroko? Np jak rośnie zboże siane w rzędy co 22cm? Wiem, że w necie można dużo na ten temat znaleźć. Ale net (np. af) i nasze forum to dwie różne sprawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak czegoś was nauczyłem :D

Szerokie rzędy to już rzepak jedynie albo uprawy specjalistyczne, w dziwnym roku może być problem z zakryciem ziemi co chwasty będą nie od opanowania

W zbożach jedynie siew punktowy będzie wielkim krokiem naprzód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie gorsze ziemie, to i chwasty gorzej rosną. Końcówkę mieszanki siałem praktycznie w błocie, że ledwo się dało jechać. Wiele redlic się zatykało błotem, siew wyszedł średnio co drugi lej (mam co11cm) i gdyby rozmieszczenie ziaren w rzędzie było równe, to teraz rozkrzewienie nadrabia. Więc jeśli chodzi o chwasty, to u mnie wystarcza zabieg jesienią, powtórka wiosną. Bardziej mnie ciekawi reakcja zboża. I nie mam tu na myśli, że dzięki temu nagle skoczy mi do 10t, tylko czy siejąc co drugą redlicę i trochę zwiększając gęstość wysiewu bardziej sobie pomogę, czy zaszkodzę. Bo konkretnie chodzi mi o resztki pożniwne, jakiś poplon i jeśli się da, to bez orki. Ale każdy wie, że poznaniak słabo sobie z tym poradzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też myslalem nad co druga bo też mam co 11cm, ale jakos tak zostawiam jak jest bo sieję też bardzo rzadko. Sasiad zasiał jęczmien jary chyba ponad 200 kg, był ładniejszy od mojego, zasiał kilka dni wczesniej i wschody był bardzo dobre, ale teraz jego już pad, a moj jeszcze ledwo dyszy, padac nie ma wiec bedzie spora redukcja i tak i nie bedzie szans na zbliżenie się do zeszłorocznego wyniku, a szkoda bo dobrze się zapowiadało. U mnie chwasty przeważnie tylko jesienią, bez żadnych poprawek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten jęczmień, który mi poleciłeś @lokizom jest rewelacyjny! Parę dni temu jak byłem w domu, to się kłosił, niektóre miały 12 kłosów, nie pędów, z jednej rośliny. A jeśli chodzi o chwasty, to wiosną poprawiam, bo często wychodzi mi powój i komosa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój D7 ma rozstaw nieco ponad 13 cm bezorkowce mają nieco więcej 

Poznaniakiem jak siałem peluszki to przednie redlice podwieszałem 

Głównie dlatego że się resztki pchały on ma zbyt mała odległość

Ale między pierwszym przednim a tylnym rzędem redlic 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam goscia co kombinował zamykał co trzecia ,po dwóch latach ,wrócił do wszystkich rozstaw co 12,5 cm,według mnie wszystkie nawet w rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tez rzepak sieje w kazda redlice.w odr gosc w tamtym roku robil takie doswiadczenie ze dwie redlice normalnie pozniej jedna przerwa dwie normalnie.w pszenicy nie bylo roznicy a w pszenzycie byla jakas zwyzka plonu.tylko ze to jednoroczne doswiadczenie nie wiadomo czy by sie to powtorzylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siewniki przywożone z Niemiec często mają lejki tak ułożone jak pisze @miwigos

Fajnie to wygląda a chodzi o przewietrzenie łanu więcej powietrza i słońca

Jest taż pomysł na kierunek północ-południe często nie wykonalny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts Ty piszesz o zaletach szybkiego siewu ja myślę opóźnić 

Ale też pozostać przy normie wysiewu na poziomie 230-240 sztuk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Norma OK ,o ile 1 październik, ja raczej po 20 września o ile napada do tego czasu

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy rzadkim siewie można dać więcej azotu jak by co. Przy gęstym jak się rozkrzewi to mieć nadzieję ze ustoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ansu napisał:

Ciekawe co by było lepsze zasiać pszenicę i czekać na deszcz, czy czekać na deszcz by zasiać pszenicę?

Częsty ostatnimi laty dylemat 

Ja jednak jeszcze jestem dość spokojny i myślę pod koniec miesiąca

Wczoraj rozmawiałem ze znajomym oni już się prężą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba dzisiaj zasieję z troszeczkę, a reszta po 20 września. Ostatni wczesny siew kilka lat temy 9 września zakończył się plonem 3.5t zamiat 8t. Bo nie wiedziałem, że mszyce trzeba było zwalczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, barts napisał:

Nie ma co narzekać 7mm się uzbierało, wschody będą idealne

Pszenicy czy rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już prawie wychodzi.  przyszły tydzień może odchwaszczanie jak się ociepli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się