793 postów w tym temacie

Wrócimy do siewu rzepaku to i biegunki nie będzie.

TU nawet zboża z 15.10 wyglądają przyzwoicie.

a

"Kto sieje na Jadwigę ten zbiera figę"

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie normy wysiewu z 300 na 400 roslin, startowa dawka azotu 250 kg saletry nie zależnie od rozkrzewien i rezygnacja ze stosowania ccc podniosła mi średnia na 50 hektarach pszenicy z 4,5 tony do 6 gdzie najlepsze pole próbowało 7,5 z pH 5

 

Lokizom nie obraz się ale to ty podchodzisz do tematu od dupy strony. Jeżeli uważasz ze z 3 zabiegami mam czekac do podniesienia pH i zasobności to chyba bym zbierał po 2-3 tony. Podniesienie zasobności z wartości niskich do przynajmniej średnich to proces kilkuletni. 
Ja wiem ze przyzwoite plony można osiągać na 4 klasie z niskimi zasobnosciami i ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jarki napisał:

Wiele lat sieję pszenicę po rzepaku czyli czasu mam ale biegunki już mi przeszły 

To ma być eksperyment. Tylko jeszcze potrzebna odmiana której mszyce nie lubią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@szymon87

Lepiej oplaca sie chronic 3 zabiegami pszenice ktora rokuje 4,5 tony czy 7t? Jesli dla Ciebie to nie ma znaczenia to nie wiem. Moj sasiad wogole nie stosuje ochrony i zbiera 2t, jakby zrobil ochrone w 3 zabiegach, to myslisz ze dostalby 4t? Nie!!! Dostalby pewnie tez 2t, bo polegl na samym starcie, nie majac ani ph ani zasobnosci. Dlatego mozesz robic nawet 5 grzybowek ale one nie zrobia tego co wapno i chociazby potas , fosfor, magnez.

Widze ze podchodzisz do pola jak do kury znoszacej zlote jajka. Chcesz jak to piszesz przyzwoitych plonow z niskimi zasobnosciami i ph, poprostu powodzenia

 

 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiesz. Nie mam zasobności ani pH. Sieje w optymalnym terminie , zabiegi w terminie , co rok wyciągam wnioski i w tym roku średnia 6 ton z 50 hektarów .

Ja nie chce , ja je mam

 

nie bardzo wiem o co ci chodzi. Mówię ma podstawie obserwacji ze takie dywagacje ze 3 rozkrzewienia jesienią to 900 pięknych kłosów można o kant dupy rozbić. U mnie rozkrzewienia giną i kłosów jest 400 500 a różne strategie nawożenia azotem stosowałem. Skoro u was jest idealne 600-900 kłosów to i plony 8-9 powinny być norma a mysle ze nie są. 
mówię ze rezygnacja z ccc i większa norma siewu spowodowała wzrost średniej do 6 ton a na polu 7,5 gdzie wcześniej 6 było najlepszym wynikiem

Edytowano przez szymon87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwiekszenie normy siewu tego nie spowodowalo, im wczesniej to zrozumiesz tym lepiej!!!

Jesli masz przyzwoite plony bez ph ani zasobnosci to zajebiscie, nic bym nie zmienial wtedy na Twoim miejscu, mozna by rzec nawet perpetum mobile

Nie musi byc 600-900 klosow zeby bylo 9 ton. Mi wystarcza 400. Rekord swiata pszenicy to chyba miedzy 300 a 400 klosow. 

Tez mialem chyba 6 lat temu bardzo dobre wyniki plonowania, 100% zboz w plodozmianie, bez zbytnio uregulowanego ph i plodozmianu ale to bylo poprostu szczescie, bardzo dobry rok na moich piaskach. Czy jesli rok wczesniej przed tym rekordowym zasialbym 300 roslin/m a w tamtym roku akurat 400 to moglbym powiedziec ze to wlasnie dlatego taki wynik? Nie, bo plony to zlozona kwestia i przeceniasz wklad 400 a 300 roslin na plonowanie

Ale niech wypowiedza sie inne osoby to bedzie wieksza szansa ze kogos,, teoria" jest prawdziwsza

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tu się różnimy. Ja wyciągam wnioski zmieniam i idę do przodu. Ty tkwisz ciągle w tych samych schematach i się cofasz

jak mówię że widzę ze z ccc pszenice wyglądały jakby ktoś uciął im skrzydła a na samym modusie jest lepiej to jest

jak mówię ze gęstszy siew sprawia ze więcej jest silnych kłosów to jest

inaczej gospodarzy się na 1 klasie a inaczej na 4 z kiepskim pH. 
 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi tylko w jakich tkwie schematach i sie cofam??? 

Raczej ciagle ide do przodu, wyciagam wnioski na podstawie swoich obserwacji i innych, m.in kolegow z forum ale wybacz mi ze do wiekszosci Twoich rad sie nie zastosuje(np.do zmniejszenia ilosci wapna, P, K bo i tak plony beda przyzwoite, zwiekszenia normy siewu) bo mam calkiem inne zdanie.

Co do Twojej teorii ze im gestszy siew to tym wiecej silnych klosow to mamy tutaj np. kolege @barts , ktory zasieje 5 razy mniej nasion na metrze a zbierze wiecej od Ciebie

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dość prosta wzejdzie 500szt/m2 nie dasz PK i słabe pH 

W żniwa masz prawie 500 kłosów bo co się rozkrzewiło zdechnie z głodu 

2 godziny temu, ansu napisał:

Tylko jeszcze potrzebna odmiana której mszyce nie lubią.

I jesteś na straconej pozycji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedz w którym miejscu pisałem o ilości zmniejszania p k i wapna? 
to ty pleciesz bzdury ze nie warto chronić zboża bez zasobności i ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ANSU  raz siałem 4 września i nigdy więcej nie popełnie tego błędu

SZYMON ,co za problem podnieść PH ,to nie kosztuje majątek,na zkupionym polu miałem PH 4,5 miejsca 3,5,poszlo wapno o wysokiej raktywności z NORDKAL po 4 tony te gorsze miejsca 6 ton,bylo dobrze widać te miejsca bo był zasiany jeczmień,za rok kolejne 5 t i PH wynosi 5,9, dwa lata odpoczynku i na przyszły rok wapno magnezowe  pójdzie

Zasiej na próbe hektar  w gestości 280 ziaren i porównaj ,ja tez siałem 400,obniżyłem do 350,nastepnie kilka lat 300,w tym roku 270-280 i mysle że można nawet do 250,

Przy gestym siewie problem z wyleganiem i chorobami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja również siałem kiedyś na początku września jeden raz. Ale popełniłem wiele błędów. Teraz zrobię to zupełnie inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ja pierdole tylko wy

ja napisałem ze gowno zostaje z waszych dywagacji, opóźniania terminu siewu i rzadkiego siewu bo potem kłosów macie 400 i 5 ton to już jest dobry wynik. Co rok jesienią pouczajcie żeby nie siać szybko albo ze ktoś ma za gęsta pszenice a potem sami macie rzadkie lany.

juz chyba pisałem ze coboru na 4 klasie sieje 400-450 roslin na m i nie robią tego bez powodu

to chciałem powiedzieć a forumowy kolega nie wiadomo po co i na co zaczął mnie uświadamiać ze z niska zasobnością nie mam po co ochraniać pszenicy trzema zabiegami. Wiec taki spec z niego. Pewnie powinienem żyto siać.

jak zaglebicie się w temat to zobaczycie ze teoria mówi ze na niskich zasobnosciach nie da się uzyskać wysokich plonów a teoria pokazuje ze się da i to nie dużym nakładem. I nikogo nie namawiam na rezygnacje z pk bo daje co roku tylko kupiłem pola z niska zasobnością ale ze staranna agrotechnika da się uzyskać 6-8 ton. 
a koszt mysle sporo mniejszy niż wy bo zamykam się w 2000 netto.

strasznie lubicie filozofac na tym forum a to co odstawiacie z rzepakiem to szok. 3 regulacje jesienią , 3 wiosna dywagacje na jakieś nieistotne tematy , mnóstwo filozofowania a na koniec wynik 3 tony jest sukcesem i zostaje wam tylko wspominanie jak to 10 lat temu rzepak pięknie sypal

Rolnictwo to nie jest fizyka kwantowa a do takiej rangi to podnosicie 

w rzepaku tez wyścig kto mniej roslin na m zasieje. 15-20 a potem w żniwa płacz ze 2.5 tony. Tyle jest z waszego zmniejszania norm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie rzadki siew = wysoki plon. Jak u Ciebie jest inaczej to nie jest wina gęstości siewu! Tylko innych czynników do jasnej ciasnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I na tym poprzestanę jak ktoś sieję 500 czy 600 jego sprawa, biznes CN

Termin co innego tu jest sprawa bardziej złożona o czym warto pisać

O pH to nawet szkoda wspominać bo to PIERWSZA rzecz 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co z kolega dyskutowac bo jest najmadrzejszy na swiecie a zaprzecza sam swoim slowom.

Skoro mowi ze bez ph, zasobnosci w p, k da sie uzyskac swietny plon na IV klasie to rozumiem to ze moja cala nauka poszla w las, glupi bylem ze dawalem wapno, p , k - bo mialbym tez 6 ton gdybym tylko mial dobra agrotechnike i zasial 400 nasion a nie 200 a ile przy tym bym zaoszczedzil. 

To moj ostatni post w tej dyskusji z kolega @szymon87, ktory podwaza wiarygodnosc wiekszosci dyskusji i samych forumowiczow z duzo wieksza wiedza od niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ANSU czyli jakie błędy popełniłeś przy wczesnym siewie,u mnie mszyce zawirusowały pszenice ,nie mam zamiaru 2-4 razy pryskac na mszyce,najlepszy termin u mnie to 18-20 września ,no i przy wczesnym siewie to 150-200 roslin  wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Iokizom złe zadajesz pytania. Powinieneś postawić je sobie: co robię złe ze mimo dobrej gleby mam słabe plony. Ale ty ni wyciągasz wniosków, koledzy z forum to dla ciebie wyrocznia , nie próbujesz własnych pomysłów , nie sięgasz do źródeł wiec jest jak jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki problem zasiać 200 250 300 350 i porównać. U jednego 200 będzie gęsto u innego 300 mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ten raz odpowiem bo juz mnie nosi powoli.

Akurat gleby dobre chcialbym miec. Z forumowiczow mam chyba tutaj najgorsze, no moze jeszcze @Marecki ma gorsze.

Ciagle probuje nowych pomyslow, ale teraz bardziej skupiam je na tym aby ciac koszty a nie podnosic plonowanie bo jestem mysle prawie na maksymalnych mozliwosciach moich pol jesli chodzi o plonowanie. Pewnych rzeczy na moich glebach nie przeskoczysz, za duzy wplyw ma tutaj rozklad opadow. 

Na V, VI klasie ciezko uzyskac plony srednioroczne powyzej 6 ton. IV klasa ma u mnie duzy potencjal, na dwie cyfry w zbozach jeszcze nie wskoczylem ale jestem juz blisko. Mam nadzieje ze to kwestia czasu i wkoncu trafi sie rok, w ktorym uda sie ta sztuka. Jestem cierpliwy i nie porywam sie z motyka na slonce. Tyle jesli chodzi o mnie

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i chciałem Cię nieco wytłumaczyć ale Twoje wypowiedzi same się obronią ZAWSZE

Więc napiszę trochę inaczej myślę że pozwolisz? 

Mianowicie Kolegę @lokizom miałem przyjemność poznać osobiście 

To młody człowiek ale bardzo otwarty potrafi słuchać i wyciągać wnioski

Całkiem niedawno pisałem że ma wsparcie w doświadczonym Ojcu 

To tak na zakończenie myślę że małej spiny 

 

7 minut temu, ansu napisał:

Szacunek dla tych co uprawiają V i VI i nie dokładają z dopłaty do produkcji.

I przy takiej glebie co jest lepsze gęsty czy rzadki siew?

Mam znajomych co uprawiają bardzo ekstensywnie siódme klasy 

Żyto populacyjne bez ochrony i NPK potrafi sypnąć 4t 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pax,pax między chrześcijany chciałoby się rzec

Panowie-nie mam wykształcenia rolniczego,więc wiedzę czerpię z wielu żródeł.

Także z tego forum ,więc proszę merytorycznie.

Jak zapewne nie jedyny jestem uciekinierem z AF -tam też niektórych nerwy ponosiły.

Do brzegu panowie do brzegu -swoją Warkę zostawiłem na brzegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kto decyduje o tym, że coś jest merytoryczne, lub nie? Ile osób tyle poglądów, a nauka przeczy rzeczywistości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się