samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2811 postów w tym temacie

Jaki środek fungicydowy stosujecie na pierwszy zabieg w rzepaku wiosną? Ja zastanawiam się nad toprexem zobaczę tylko jaką cenę zaproponują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też o nim myślę tylko syngenta niema tu konkurenta więc robi co chce

a myślę o toprex'e bo idzie trochę szybciej go dać ,

zawsze na wiosnę jadę carambą i jest problem z temperaturą a później różnie

stosował ktoś TOPREX ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem go na rzepaku jesienią 2009, super efekt piękna rozeta, gruba króciótka szyjka korzeniowa i długi gruby korzeń. W tym sezonie dałem się namówić na pakiet jesień z Chemirolu i wcisneli mi brasifun plus kelpak i teraz żałuje. Toprex wychodzi atrakcyjnie jesienią bo daje się go tylko 0,3l/ha wiosenny oprysk jest droższy bo minmalna dawka to 0,5l/ha. Doradca z ProCamu mówił mi że będą mieli jakiś nowy środek z Bayera o podobnym działaniu jak Toprex (Też dwie substancje czynne i bez minimum temperaturowego) zobaczymy jak będzie cenowo wychodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też dałem jesienią brasifun z chemirolu ale jestem zadowolony przed zimą siedział bardzo ładnie nisko przy ziemi dałem 0,6/ha bo rzepak był mały

innymi laty też  dawałem tebukonazol zawsze najtańszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie w tym sezonie pojawi sie CARYX z basfu i myśle ze może to być interesujące rozwiazanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może nie w temacie ale takie moje spostrzeżenie do skracania

rzepak rzadziej zasiany nie musi być skracany nie jest wtedy mocno wybujały 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może podzielić sie swoimi uwagami nt.TOPREXU?jest tak zachwalany ze skłonny jestem go użyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzepak rzadziej zasiany nie musi być skracany nie jest wtedy mocno wybujały

 

Dobry regulator nie tylko skraca pęd główny i rozgałęzienia jak leci ale przedewszystkim wyrównuje pokrój rośliny, wzmacnia łodygę nie hamuje rozwoju systemu korzeniowego, rzepak równomiernie kwitnie i dojrzewa. Te wszystkie warunki znakomicie spełnia Toprex chroni rzepak i modeluje, dlatego go z czystym sumieniem polecam choć wiosenna dawka trochę drogo wychodzi ale jak ktoś nie stosował żadnego środka na jesieni to naprawdę warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dawałeś go dużo wcześniej niż się daje triazole te "zwykłe"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jechałem razem z pierwszym zabiegiem na chowacza (z Proteusem)+ mikroelementy i tu jest ta wielka przewaga nad innymi że nie ma min. temperaturowego, np. tebukonazole wymagają min. 12stopni chowacze pojawiają się znacznie wcześniej przy niższych temperaturach i wówczas musisz jechać dwa razy.

Co do triazoli wydaje mi się że one też nie mają minimum temperaturowego ale triazole nie regulują wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

metkonazol-caramba ,tebukonazol-np.tebu

przecież są z grupy TRIAZOLI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam mój błąd pomyliłem grupę związków z substancją czynną.

Powinno być tak Tebukonazole mają zapis o temperaturze minimalnej 12 stopni.

Triazole sugerowałem się substancjami min. protiokonazolem, czy też flusilazolem zawartymi np. w Alercie. Substancje te są również zarejestrowane w rzepaku do zwalczania chorób ale nie regulują wzrostu.

Zapomniałem że ogólna nazwa grupy Triazoli zawiera znacznie więcej substancji czynnych wśród których są nie tylko bardzo popularne Tebukonazole ale również ich wariacje.

Poprostu trzeba czytać etykiety i zwracać uwagę na min. temperaturowe bo triazol triazolowi nie równy  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

triazole a prawidłowo azole maja min. temp. 12st. ponizej tej temp. nie działaja a jesli idzie o efekt regulacyjny nie jest trwały i ścisle zwiazany z temp. panujacą po zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w falconie są dwa triazole :tebukonazol i triadimenol+spiroksamina a w uwagach napisali że szczególnie przydatny poniżej 12 stopni

dlatego zastanawia mnie ta sytuacja z mieszaniem triazoli a niską temperaturą

kiedyś pryskałem falconem wczesną wiosną , wiem powiesz że za wcześnie ale to była pszenica i na pałecznicę a dlatego że na to cholerstwo jakoś tam  działa ze znikomy skutkiem triadimenol {no i jeszcze imzail} :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś wyjaśnić ten caryx z basf to jest na moje caramba{metkonazol}+antywylegacz{chlorek mepikwatu} ;D

ten chlorek mepikwatu czym się różni od chlorku chloromekwatu

czy to prawie to samo ?

 

ps. chyba tu lepiej to pasuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się