samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2811 postów w tym temacie

Mój pierwszy raz-leży 20% obsady plantacji!Jaka przyczyna?large.P1060374.JPG.3d0c575adcb11bb6599e7bb35791f10f.JPG

Edytowano przez Pałuczanin81
jaka przyczyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo było 2 lata temu,będzie gnił do samych żniw. U mnie za to nie zawiązuje łuszczyn (odmiana Murphy),czytałem że to podobno rozczepienie cech. Kur...a gdzie ta poczciwa Californium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Daymon ale Murphy to liniówka a nie Fjedynka więc raczej rozszczepienie cech nie ma miejsca, a jak się spisuje ta odmiana?

Edytowano przez maslak88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie gdzie ten poczciwy californium co 5zeta nie spadło na ziemię

Pryskam pryskam i się zastanawiam czy to ma sens 

Z drugiej strony jak nie to zgnilizny wszystko zeżrą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc co może być przyczyną? Wyląda to u mnie jak na waszych zdjęciach po prostu brak łuzczyn.

@maslak88 a co można powiedzieć.. Pewnie dam mu jeszcze szansę w przyszłym roku może zima będzie łaskawsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak byście posiali dzisiejsze odmiany w czasach świetności dawnych odmian które mile wspominacie, to pewnie plon mielibyście w granicach pszenicy ozimej, tylko te czasy już nie wrócą chyba że rzepak stanie się uprawa rzadko spotykana na polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Daymon przyczyną jest sucha zgnilizna 

Choroba występuje w dwóch postaciach problem zaczyna się już jesienią

Wiatr roznosi zarodniki z resztek pożniwnych po okolicy 

Wszelakie rany to miejsca szczególnie narażone 

W tym sezonie wszystko sprzyja rozwojowi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gen Rlm 7 ma wpływ na...cenę paczki nasion?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ochrona była jesienią carix i tebu, na wiosnę topsin + syrius. Liście w tym roku wyglądają wyjądkowo zdrowo. Chyba w tym roku tylko pszczoły się z niego pocieszą.

 

A to kilka  fotek. I konkurs kto znajdzie pszczołęsmilie5.gif20180505_120135.jpg20180505_121308.jpgTak to wygląda na razie na pędzie głównym boczne dopiero zaczynają kwitnąć. 20180505_121113.jpg20180505_121017.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

brak zawiązywania łuszczyn w tym roku spowodowany jest brakiem opadów, roślina redukuje potencjał plonowania zapisany w swojej genetyce.

"Rzepak lubi wilgotny klimat i lepiej plonuje w rejonie nadmorskim (duża wilgotność powietrza) oraz tam, gdzie roczne opady wynoszą ponad 525 mm. Jest niewrażliwy na opady w okresie przedzimowym, poza okresem wschodów. Najwięcej opadów wymaga od fazy kwitnienia"

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda jest ,zawiązuje ładnie ,dziś rozpoczety oprysk,chowacza mnóstwo,plon może  być lepszy niz liczyłem,fajnie sie pryska rzepak niski ,nie kładzie się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta rzepaki jak łubiny :D

Myślę że przyczyna jest w korzeniu zwyczajnie nie jest w stanie tego wyżywić 

Objawy w takim przypadku będą podobne do suszy 

A Ty @Daymon nie zrzędź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w atorze jak przekwitnie będę mógł się schować na stojąco, mały rzepak to mit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem z tym brakiem zawiazywania nie zgodze sie, ze to przyczyna suszy...bo zgubil pierwsze a nie kolejne luszczyny. Przypomnialo mi sie kiedy przyjezdzali do mnie likwidatorzy od przymrozkow i w mokrych latach wciskali, ze to od suszy...przyczyna lezy gdzie indziej. Zasychanie pakow kwiatowych w kacikach to moze byc przyczyna suchosci...ale brak wiazan na pierwszych luszczynach kiedy jeszcze mial wode to wg mnie nie...tym bardziej, ze roslina redukuje sie pozniej gdy na reszte nie starcza energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts nie widziałem w tym roku takiego rzepaku. 

U mnie w tym roku rozkład opadów idealny więc raczej to nie przyczyna braku łuszczyn. Podobno może tak reagować na brak siarki lub niedobór boru.

Siarkę dostał a boru na wiosnę 400g tylko ile tego z oprysku dotarło do rośliny jak nie było rozety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pier.olą farmazony jak zwykle tylko kuga i rohan :p

Zdjęcia z innych miejsc tak to też mogę pokazać cuda 

Trzy zabiegi to się robi powoli standard ale dla rzepaku na PIĘĆ ton 

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapń dolistnie?nie mają takiego produktu mono!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak zaczyna wyglądać coraz lepiej, goni na potęgę, jak dalej będą korzystne warunki to nie musi być wcale źle.

Ten grad zrobił u mnie więcej złego niż się na początku wydawało. Tak patrząc teraz to prawie każda ma jakieś uszkodzenia, albo oberwalo wszystkie peki na jakimś pedzie (najczęściej glownym) albo łodyga jest poobdzierana. Na ten tydzien mam zaplanowane azoksy+tebu (0,6+0,6) i dalej pewnie coś za około 3 tygodnie gotowego np. Propulse. Czy byście zrobili na odwrót?

 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Barts już pryskałeś na kwiat

Jarki ,kuge mam większość pola normalny rzepak,a że ma dobry metr to dobrze jeszce z pół metra urosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się