samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2811 postów w tym temacie

Dałeś już na niego caryx? Mam wrażenie że rzepak w tym roku to i na środku drogi by urósł bez nawozów i odżywek. Nawet te siane pózno rosną w oczach,przynajmiej w mojej okolicy nie wiadomo czemu bo susza większa niż w czerwcu.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skąd zdziwienie że rzepak pędzi jak średnia dobowa temperatura prawie całe czas bliska 20 stopni, do końca września niektóre złapią jesienne 850 C

Wody wydaje się że nie ma ale dla rzepaku sianego w normalnej obsadzie wystarcza

Po dwóch regulacjach, oraz dokarmianiu dolistnym

dsc09140ircov.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Daymon wczoraj dałem 0,7 l /ha , rzepak obecnie ma przeważnie 4 do 5 liści są też miejsca co ma 2 do 3 liści.  Za parę dni jeszcze raz planuje skrócić tylko nie wiem za bardzo czym , myślałem nad caryxem w dawce 0.5 l/ha , a może caryx + tebu tylko w jakich dawkach ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wczoraj dałeś 0,7 caryxu to ja bym już nie przesadzał

Za 5-7 dni tebukonazol i powinno mu wystarczyć 

 

Natomiast jeśli chodzi o mój to mam wrażenie że nieco spóźniłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten mocny robiłem poprawkę w piątek dostał 0,55 Caryxu. 8-9 dni wcześniej dostał 0,7 Caryxu. Ten słabszy co był dostał dopiero w piątek cały litr Caryxu. Było trochę późno na regulacje ale w środę i czwartek wiało niemiłosiernie. Jutro albo we wtorek ten siany dostanie albo 0,5 albo 0,7 Caryxu. Bardziej jednak skłaniam się ku 0,7 bo te 0,5 może nie zrobić roboty na tych bardziej podrosnietych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem 1l caryxu i po 8 dniach Stabilan 0.4l +Orius 0.8l Jeśli to go nie zatrzyma to już chyba nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolor jest bajka pokrój też mocno się zmienił czyli niby OK

Pięknie wypuszcza boczne pędy co o tej porze się nie zdarza

Ale trafiają się rośliny z ugiętą szyjką a tego być nie powinno 

Mój wniosek nieco za późno podany caryx na tak szalony rzepak 

W tej suszy dla dużych rzepaków jest plus 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj rzepaki te najszybciej siane już klapnięte,  widać że woda się skończyła, kapusty z paskudnym pokrojem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też sporo rzepaczkow leży na szyjce mimo tego że dostał 1,25l Caryxu. Myślę że duży wpływ ma na to brak opadow, i jak napada to druga dawka 0,55l Caryxu jednak trochę go zmusi do wciągania większego. Tam gdzie jest 10 sztuk na metrze jest ok, a gdzie 30 to bardziej leżą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Walczyły o światło były bardziej wyciągnięte to je położyło 

Trzeba jeszcze przyspieszyć regulację ale robi się niebezpiecznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ansu napisał:

 

Może nie w temacie, ale mój pierwszy rzepak bez orki https://photos.app.goo.gl/wBR9wfEpHLwUUpHM8

 

 

2 godziny temu, lokizom napisał:

Idzie ostro w górę się wydaje. Dużo robi pewnie w tym dość duża obsada, skracales? Czym? Stawialbym ze tebekunazol

 

 

Z kiedy są ostatnie zdjęcie bo wydaje się że Kolega ma rację

Ostro zasuwa oby nie było problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To mam teraz ja pytanko. Ten moj najslabszy rzepak dostał 14.09 Caryx w dawce 0,7l. Nie był wtedy już tak słaby. Od tego czasu mineło troche czasu, od czwartku ma przyjsc 18 stopni i chciałbym go jeszcze trochę przytrzymać, najlepiej dziś. Caryx 0,5l? Czy ostrzej Caryx + tebu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasiałem pierwszy raz rzepak i jeszcze nie mam wyczucia pole miało być pod burak  zastosowałem worek 0.5t NPK 7/20/30 i chyba dobrze, że nie dałem planowanego 100l. RSM32

Kiedy był najmniejszy w okolicy w fazie 4 liście zastosowałem 0,6l tebukonazol 250 + 0,5CCC. i czym teraz poprawić??? https://photos.app.goo.gl/wBR9wfEpHLwUUpHM8

Mam w magazynie tebukonazol, difenokonazol, CCC,  Może dokupić??  np Mepik 300 SL i dać wszystkiego po 1/2litra/ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie przesadzajcie to już październik i na regulację był czas

Teraz to jedynie dawki uzupełniające 

Jak będzie ciepło i wilgoć to może dam jeszcze tiofanat metylowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

rzepak ma duże liście ,ale nie jest za wysoki,jak lejesz tyle gnojowicy .to powinneś dać tak jak ja litr caryxu na początku 4 liścia,to wtedy go wstrzymóje mocno,u mnie idzie tylko 34 N na mineralizacje słomy i 21 N w wieloskładniku

 

 

1 godzinę temu, lokizom napisał:

Robiłem też litr Caryxu na 4 lisc na części i powiem Ci że dawki dzielone lepiej go przytrzymaly(ale też było 1,25). Tylko że ta druga po 10 dniach a to było za późno na to ciepło we wrześniu.

 

 

 

Nie ma opcji żeby takie dawki caryxu dawać na raz to może uszkodzić rośliny

Na pewno macie liście pomarszczone drugą część trzeba podać szybciej 

Po moim sposobie regulacji rzepak wygląda imponująco 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Litr Caryxu jak rzepak jest równy nic nie zrobi zlego. A jak stosowałem 0,7 a po 10 dniach 0,55l to też nic po nim nie widac. Tylko mam tutaj do siebie troche pretensje, bo te 0,55l to było o 5 dni za pozno i dlatego nie wszedzie jest on idealny, ale i tak jest powiem nieskromnie bardzo dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ta druga część musi być dostosowana również czasowo 

Zwykle w moim przypadku jest to 5 do 7 dni czasem krócej jak w tym roku

Regulacja pokroju to skomplikowana i zmieniająca się w latach i stanowiskach sprawa 

Każdy z nas ma swoje spostrzeżenia warto słuchać innych wyciągać wnioski z błędów 

Kiedyś byłem sceptycznie nastawiony do caryxu uważałem że jest za mocny 

Moje przypuszczenia były błędne a opierały się na tym że metkonazil wystarczy

Prawda jest taka że dzięki dodaniu chlorku  mepikwatu można przyspieszyć siewy 

Trzeba wspomnieć też o kombinacji z czystymi triazolami 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tiofanat to dobra substancja zwłaszcza jak chłodno

Można czymś wzmocnić ale ja bym nie szalał z $$$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak już się nie buja u mnie .Mocna dawka caryxu jednak działa,tak piekny rzepak miałem raz w życiu 2 ha,w 1995 roku,odmiana libravo,był groch,po nim kminek,a następnie rzepak plon był 4,1 tony nic nie lepiej niz inny po pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że poprawiłem ten rzepak Caryxrm i tebu przed tymi słonecznymi dniami. Być może najlepszy w życiu, chyba że ten dwa lata temu. Jest dobrze przygotowany do zimy ale jak przyjdzie -25 bez sniegu to i on nie da rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się chwalicie jakie to nie są wasze rzepaki  ja tu nic porządnego jak do tej pory nie widzę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2018 o 11:59, jarki napisał:

Jak będzie w fazie 7-8 liścia to już nic go nie zatrzyma 

Pokrój musimy starać się uregulować dużo wcześniej

Otóż jesteś w bardzo wielkim błędzie. Część przeznaczoną do likwidacji pryskałem na 10 liść, żółte naczynie się schowało. Dostał litr Caryxu na koniec września, to był pierwszy zabieg w rzepaku. Kolor szybko się wyrównał ale kładło go 2 tygodnie. Teraz leży, wiaderko znowu widać a ten po Toprexie pryskany w terminie trzeba poprawiać bo ruszył znowu, na przyszłość będę raczej opóźniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się