samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2846 postów w tym temacie

Pierwszy zabieg zwykle na przełomie marca/kwietnia

Zdarzało się trochę wcześniej jak w 2015  roku 25 marca

Powód to głównie działanie paklobutrazolu ale też pogoda 

Dawno temu bliżej połowy kwietnia ale wtedy szedł metkonazol 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

150g azoksystrobiny + 125g difenokonazolu + 125g protiokonazolu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja myślałem że przesadzam z ilościami substancji :D 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oprysk wykonany i juz powoli zaczynam żałować ze go zrobilem. 10% pola to już liscie klapnięte, rośliny więdną. A pogody na najbliższe dni od poniedziałku pokazują jedynie mzawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jutro planuje, 350-400 prochloraz, 150 azoksy, 200 tebu+ 0,2 inazuma

Akurat wieksozsc pozostalosci z porzednich lat, nie chce bardzo pachc sie w koszty

Na chwile obcna jest jeszcze troche wilgosci, ale tydzien z tkasimi wiatrami to bedzie tak samo wszystko siadalo.

Mialy byc opady na poniedzialek, juz przekladaja na srode...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.05.2023 o 10:31, jarki napisał:

To ja myślałem że przesadzam z ilościami substancji :D 

Nie!..no Porter jest 250?,Ambrossio 500,a Maklera miałem 3 litry...wszystko na 4,1ha.(+/-60,120,180/ha).

Do tego Apis i DelCaps.Na ciągniku przywiozłem tylko kilka chowaczy,gdzie w poprzednich sezonach czułem się,jakbym wlazł w mrowisko :).

Teraz zjechałem z pola.Co ciekawe po regulacji:metkonazol+tebukonazol rośliny wyższe!?,niż po mieszaninie metkonazolu i difenokonazolu.

Murphy niziutki,ale za gęsty.Excitet rośliny potężne,że "Ciapek"by tego nie upchał?

Teraz czekam na GRAD,albo kombajn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sporo azoksystrobiny a difenokonazolu zmniejszyłeś 

U mnie prawie jak w planie tylko nieco więcej protiokonazolu

Część opryskana na granicy temperatury reszta chyba jutro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki @lokizom @miwigos Pytanie na szybko

Ile dodac kwasku cytrynoqwego do prochloraz/tebu/azoksy +inazuma? na 200 l wody

Woda ze studni glebinowej, dosyc twarda.

Nigdy nie wiem czy trzeba zakwaszac do danej substancji czy nie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do fungi zawsze. Ale ile tego kwasku to nie mam pojęcia, ja tam stosuje te z I........ I daje tam 50-100 ml/100l wody. Myślę że tego kwasku conajmniej tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie PH , mam miernik  , daje 0,1 l n 100 lirów wody technopytu, , na koniec mierze i dodaje kwasek , bor podnosi , cynk obniża PH

 

Dnia 13.05.2023 o 06:57, jarki napisał:

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej tego się nie dało mnie opisać!

Był plan na 2ha azoksy+tebu i 2ha azoksy+Porter-odwrotnie do pierwszego zabiegu z metkonazolem.Ostatecznie wszystko zmieszałem,a AsPik (choć R)powędruje na T2/T3 w zbożach.Propulse'a w Janowcu Wlkp. nie chcieli mi sprzedać,bo za drogi :).Pół bańki Sivanto leży w piwnicy do roku przyszłego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Pałuczanin1981 napisał:

Teraz was zaskoczę,bo mój sąsiad nie ma zamiaru pryskać na płatek.Odmiana Derrick/Absolut prowadzona ekologiczne,o czym już wspomniałem kiedyś.Na wiosnę tylko poprawka na jednoliścienne,jakiś jednoskładnikowy fungicyd+ "ta nowość-insektycyd"po 10.IV...i to wszystko

Bywały takie uprawy dawno temu dziś to się nie uda bynajmniej w moim rejonie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby za dużo nie wlec tematu:sam jestem zaskoczony podejściem do uprawy i CIEKAW wyniku.Jeszcze względem braku poniesionych kosztów.Tym bardziej, że uprawa graniczy z rzepakiem od X lat sianym co drugi rok bezorkowo.Wynik podam za dwa miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Został mi do opryskania na płatek jeszcze najsłabszy rzepak na piachu. Nie chcę zaczynać nowej banki Pictora a zużyć końcówkę azoksy i albo tebu(250) albo prochloraz. Jakie dawki byście dali azoksy+tebu a jakie  azoksy + prochloraz. I która opcja lepsza?

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.IMG-20230704-WA0009.jpg.b28bbc72c001c252b184037a23a7bd5f.jpglarge.IMG-20230704-WA0007.jpg.6fbbfdfe8b3994539aafbae958e53dc0.jpglarge.DSC_0593.JPG.e75dc814582a256cc29205b88b93b572.JPGlarge.DSC_0581.JPG.2e0da1d0358a0a3ad12f00ea07c0531d.JPGlarge.DSC_0578.JPG.a6263a3d32abd6241576233a5a3bbdd3.JPG

Rzepak z wsiewka. Stan na 4 lipca. Bardzo słabo to widać na zdjęciach ale tam gdzie jest gruber z wsiewka rzepak jest ciut bardziej zieleńszy. Nie wiem czym to jest spowodowane ponieważ obok widać ślady dokąd było orane. rzepak z wsiewką jest podobny do reszty.
Koniczyna która nie wymarzła sięga do wysokości gdzie zaczynają się dolne łuszczyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli pytasz czy wsiewka mogła pomóc zdrowotności rzepaku ? 

Wiadomo że dobre sąsiedztwo wpływa bardzo pozytywnie

W naszym życiu i w przyrodzie również 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile tej wsiewki jest , nie będzie przszkadzało pzy omłocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin1981Nie mam pojęcia dlaczego teraz w tym momencie jest tak a nie inaczej. Na wiosnę było odwrotnie tam gdzie orka z wsiewką było lepiej. 
Czy teraz działa jakaś dodatkowa mineralizacja składników? Nie wiem.  Na pewno po żniwach będzie więcej info. Po co słonecznik ?? To ma produkować azot więc tylko rośliny bobowate.

@miwigosRozmawiałem z Arturem Kozera na dniach pola w mojej okolicy i pytałem się o te doświadczenie z poniższego filmiku. Powiedział że tak jak u mnie nie wymarzła koniczyna i bodajże kozieratka". Ale powiedział coś ważnego. Siew rzepaku odbył się jednocześnie z roślinami i mieli bardzo duży problem z nierówną obsadą rzepaku. Ja u siebie siałem osobno za pomocą siewnika APV.
Nic nie będzie przeszkadzać ponieważ rośliny zostały w dolnej części łanu. Ja zawsze koszę rzepaki na wysokości łuszczyn. Koniczyna nie urosła wyżej jak 80 cm. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos
Koniczyna wysokość od 30 do 60 cm
Rzepak 120 do 160 cm
Rozgałęzienia boczne w rzepaku zaczynają się na 20-30 cm a łuszczyny od 60-80 cm
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się