samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2853 postów w tym temacie

Może i zwalił bym na to ale sprzęt na zimę myty i zabezpieczony, a oprysk pierwszy w sezonie,po 2 przychorowały tylko te najsłabsze,więc nie widzę innej opcji. Chyba że jakiś bubel mi sprzedali??? Też o tym myślałem ale nie było już tego jak sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden słaby kawałek rzepaku i słabo rusza a dostał strzał 130 N w 1 dawce. Na glince jeszcze jakoś jakoś ale na piachu porażka. Kawałek był dość czysty i wogole nie odchwaszczalem. Myślę ze za duza dawka caryxu na jesieni go dobila, przedstawiciel handlowy mówi ze u kilku rolnikow tak zrobiło w zeszłym roku po caryxie w pełnej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po caryksie bym się zgodził ale po toprexie raczej nie przecież w Czechach ma bardzo wczesną rejestrację 

Wiosną rzepak jest już duży co prawda dawka też odpowiednia 

Mimo wszystko jednak bym stawiał na zupę ja jak robię takie mikstury to mocno zmniejszam dawki 

Wolę częściej ale w mniejszych dawkach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te karłowacenia to nie przypadkiem pozostałości w opryskiwaczu a raczej węże i filtry?? W rzepaku dajemy bor a to środek idealnie nadający się do czyszczenia opryskiwacza z pozostałości jakichkolwiek środków. Może późną jesienią robiłeś zabieg na chwasty w pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał @jarki, wątpię że po toprexie  na jesieni bo sam dawalem na 3 listki w zeszłym sezonie i tym najmniejszym też nie zaszkodzilo. A na wiosne jak przymrozki to wszystko mozliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja daje tylko toprex +  robiona nurelka,odżywki odzielnie ,dziś poszło drugie 210 g boru+ dodatki

Rzepak juz miałem  10 szt. i 50 szt.na metrze i nie widze różnicy w plonowaniu,sieje do50 szt,na ogół wzejdzie 40 -45 szt. ,chyba że dużo napada to obsada mniejsza,wole mieć 50 szt. niż 20 szt. na jesieni,ostatnia zima potwierdziła tą teze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

miwigos- bardzo zdrowe podejście też wole gęściej niż za rzadko. Ja pszenicę sieje gęsto (200/240kg) i nie dokrzewiam, przecie i tak taniej to wyjdzie i łan równiejszy z wyleganiem też nie mam problemu przy nawożeniu około 190kg/N ale to tylko moje obserwacje. Ale raps w tym roku to jednak przesada.Też kiedyś robiłem Nurelle ale to drożej wychodziło. 

U mnie w sobote Nurelle + zupa a dziś Carix+ tebukonazol też nie mieszam wszystkiego razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie działa toprex, pytam ponieważ przed zabiegiem widziałem pierwsze oznaki suchej zgnilizny kapustnych, dzisiaj byłem to tak jakby więcej tego było .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety po wykonaniu zabiegu zainfekowana tkanka nie stanie się soczyście zielona . To tak nie działa . To co było porażone chociaż tego pozornie nie widać musi obumrzeć . Zabieg co najważniejsze nie pozwoli się dziadostwu rozwijać i rozprzestrzeniać . 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie już 2 dni po zabiegu toprexem, wygladaja moje drzewa tak

fdf.jpg

Z jednej rośliny po 8 mniejszych roślin. Szyjka 35 mm, ale kawerna też ,,zajebista''

zdjecie.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w zaleceniach niemieckich pisza, że na bardzo dobre rzepaki pryszczyc jak mają 15-20cm, a na słabe 5-10 cm. A srednie właśnie jak na etykiecie 10-15. Także może nawet za szybko poszło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czuć plon tutaj :) Co to za odmiana ?

 

Dobrze że ustawa o wycince obowiązuje bo musiał byś się przed żniwami starać o pozwolenia na wycinkę :E

 

Mój ma obecnie gdzieś 20-30 cm a niby karzeł

@jarki powinien dostać minusa za brak zdjęć plantacji do tej pory :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta to akurat Popular F1. Mam też standardowo DK Extorm. Najwięcej zależy od gęstości siewu. Siać wczesnie i rzadko to moje zdanie po zeszłorocznej zimie, chociaż to dopiero mój 3 rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skromność szefa :) Też niezłe badyle . Myślicie że słodyszek schował się bo zimno czy jeszcze działa dawka z przed tygodnia ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak tydzień po oprysku toprexem i caryxem + teby  różnica jaką zauważyłem to po toprexie jest ciemniejszy i minimalnie niższy , po prawej skracany caryx + tebu a po lewej toprexem , nie wiem czy na zdjęciu zauważycie różnicę trochę widać

Rzepak

Rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odmiana półkarłowa, dostał pełną+ dawkę toprexu a miejscami już prawie w kolano...

mar3ook3w.jpg

mar1n5j9f.jpg

mar2gskf7.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój też Toprex dawka z plusem bo nieco za późno ale jest mniejszy 

Albo Twoja ziemia albo ciut za gęsty? Ja wysiałem 42/m i chyba coś koło tego jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Nie sądziłem że zostanę posądzony o za gęsty siew  siejąc ok 37 szt :E samosiewów tutaj nie uświadczy bo pole rzepaku nie widziało, zapewniam nie jest gęsty a tylko taki może się wydawać, mam ten sam problem co @lokizom jedna roślina zastępuje kilka sztuk

Tutaj pojedyncza roślina jak widać z kilkoma zdrowymi już rozgałęzieniami 

mar4ppuye.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku takie drzewa były zbawienne, gdyby nie to nie byłoby 3+. U mnie jest 20-30 roslin/m. Na kawałku sianym tydzień później 40-50 bo zwiekszalem normę wysiewu. Niekoniecznie musi być gorszy, ale stawiam ze będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się