samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2811 postów w tym temacie

Ja planuje na początek kwitnienia prochloraz + tebukonazol,  podczas zawiązywania łuszczyn proteus, pod koniec kwitnienia znów proteus + kolejna grzybówka, ostatni zabieg pod znakiem  zapytania w zależności jak to będzie wyglądał, czy warto ...

Grzyby nie stanowią takiego problemu jak robactwo, zeszły rok rzepak kwitł długo robaki później narobiły szkody a grzyby przyszły na gotowe

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa identyczne lata pod rząd sie nie powtarzają ,zawsze były dwa zabiegi i było OK,w tym roku rzepaki kiepskie,no i kiedy to opryskac jak wieje i pada,prognozy pesymistyczne nadaja wciąż deszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku jedyna nadzieja to że rzepak będzie kwitł długo, jak szybko skończy to jedynie siać jeszcze QQ dla krowiarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie zaorał to już nie zaorze ,prawie wszystko już dostał co będzie to będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie.w zeszlym roku wygladal na 5 ton a dal 3 w tym roku wyglada na 3 to moze da 5:-)

U mnie na poczatku kwitnienia azoksystrobina+flutriafol na koniec prochloraz+tebukonazol robale oczywiscie tez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytam z ciekawości bo yamato zawsze zamieniałem na tebu+topsin 

 

2 godziny temu, przem napisał:

@jarki wg Książek tetrakonazol ma tylko gorsze zwalczanie Suchej Zgnilizny Kapustnych od tebukonazolu, reszta chorób na takim samym poziomie 

Dobrze i to choć mnie zawsze bardziej w głowie twardzikowa 

 

@barts uważam że jest wręcz odwrotnie 

Ty masz zbyt krótko rzepaku żebyś tego zaznał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doradzcie co zrobić,tydzień temu pryskałem  rzepak topsinem i mospilanem , rzepak był w fazie początek kwitnienia  teraz jest w fazie pierwsze łuszczycy na pędzie głównym, planuję dać propulse ale chciałem jeszcze poczekać,Ale mospilan przestaje działać i znowu ogrom robactwa, słodyszek, chowacz , i pryszczak.  I nie wiem co robić czy teraz pojechać tylko na robaki a grzybówka za tydzień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na kolejny fungicyd za wcześnie, żeby chociaż było około 21 dni odstępu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod względem zdrowotności to ten rzepak nie ma żadnych oznak choroby topsin fajnie daje radę ,gorzej z tym chowaczem i pryszczarkiem , to jak coś pojadę teraz tylko na chowacza , bo zostawić go teraz jak łuszczyny się pokazują trochę chyba nie za bardzo . Na razie i tak się trochę ochłodziło i popaduje od trzech dni . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwitnie juz w kuj- pom? U mnie zaczynaja pierwsze dziś zolknac. Niedługo topsin + tebu planuje, za około 10 dni

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają kwitnąć bardzo to kiepsko nierówno wygląda 

Jak takie badziewie chronić żeby koszt się zwrócił 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dziś grad, 2-4 cm kulki i gdzie trafiła kulka to oberwala wszystkie paki, najczęściej na pędzie glownym sterczy lodyga bez pakow. Dobrze że nie było aż tak gęsto tych kulek, pewnie kolo 5% oszacują i tyle z tego wyjdzie

 

da.jpg

teraz to dopiero bedzie miejsce do wdania sie infekcji

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie tak źle liście masz ok 

 

Mój jak widać już kwitnie dlatego rozważam drugi-ostatni fungicyd 

Tylko wydaję mi się że ciut krótko po pierwszym 16 i 10 dni(odpowiednio toprex tebu)

Ale przecież pierwszy mocno opóźniałem teraz niewiadomo co pogoda pokaże 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też się zastanawiam 14 dni po topsonie rzepak już zaczyna przekwitać miałem pryskać w sobotę na chowacza i pryszczarka ale pogoda  nie pozwoliła albo wieje, w końcu popadało a to akurat dobrze , ale najgorsze jak postraszy a nic z tego nie ma :) i teraz nie wiem czy jest sens rozdzielać na dwa zabiegi bo z chowaczem nie mogę już czekać bo jest go coraz więcej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybacz , trochę zamieszałem :)  pierwszy zabieg poszedł caryx + tebu , jak pęd miał 0,5 cm do 15cm , i szczerze powiem aż dziwne bo go prawie w ogóle nie zatrzymało ,a 14 dni temu poszedł topsin , a teraz ma iść propulse , w tym roku ten rzepak tak szybko przeskakuje te fazy że masakra wszystko wcześniej o ponad dwa tygodnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie duży procent rzepaków, które kwitną w najlepsze i zaczynają siadać/przeginać się z powodu zbutwiałego korzenia? Jeden z Kolegów ostatnio wstawił tu foto...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nie mam takich wcale ale 2 lata temu było bardzo dużo. Kwitł ładnie i zaczął się przewracać. Jak masz tego dużo to nie czekaj tylko zaorz i siej kukurydzę. Nic z tego nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, duży będzie spadek skuteczności grzybówki jak podczas zabiegu będzie około 13-15 stopni a w nocy spadnie   temperatura do 5 , dzisiaj planuję wjechać w rzepak ,bo już nie mogę czekać z chowczem i pryszczarkiem , bo już widać uszkodzenia na łuszczynach przez pogodę się przeciagneło . I nie wiem czy z grzybówką jeszcze poczekać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie OK 

Przy triazolach patrzymy na temperaturę w czasie zabiegu 

Dobrze by było gdyby przez powiedzmy trzy godziny utrzymało się 10°C

Ja polecę na dziadostwo tiofanatem metylu a na lepszy boskalid+strobi 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się