samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2811 postów w tym temacie

O grzybobójczej beznadziejności CARYXA to słyszałem jeszcze zanim go zacząłem stosować(zwykle samo tebu)-tylko ile możes kosztów sobie narobić?u mnie gospodarstwo nie stanowi dodatku do pracy gdziekolwiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Caryx jest bardzo dobry na jesień na wiosnę trochę za słabe działanie grzybobójcze a pokrój aż za mocno zmienia. Niestety nie mam porównania na polu toprexu vs caryx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te porówanie dotyczy pokroju roślin,aż tak wnikliwie to nie latałem po polu kuzyna,żeby "grzyby"wyłowić-kuzyn pryszczył dość późno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze stosuje wiosną toprex więc nie mam porównania. Ale w tym roku zabrakło mi,i na 0,5ha dałem Menarę (bo akurat miałem z zeszłego roku)i ccc,rzepak zakwitł tam później i równiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Propikonazol i cyprokonazol to triazole w połączeniu z chlorkiem chloromekwatu

Stworzyły bardzo ciekawy układ fungicydowo-regulujący

Musisz to Daymon opatentować ;) ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marcos

Jak podchodzisz do temperatury podczas pryskania toprexem

 

Wiem wiem że synergizm i takie tam gadki z syngenty

Ale triazole są triazolami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile łuszczyn może być na jednej roślinie, i jaka liczba jest już zadowalająca, czy duża ilość łuszczyn spowoduje znaczni mniejsze nasiona albo mniej ziaren w łuszczynie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Denerwujesz się o plon tego się szybko nie dowiesz :)

Ja się wiele razy pomyliłem w obie strony

Przybliżony jestem w stanie określić jak kombajn obiedzie pole

Przynajmniej raz w koło wtedy widzisz stan rżyska i łuszczyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na jednej roślinie może być nawet 5 tys łuszczyn, ale to są wyjątki chociaż widziałem i takie, inspektorzy od szacowania pokazywali foty. Miały dużo miejsca i bodajże były zgryzione przez jelenie. Przy obsadzie 40- 50 szt/m2 to 300 łuszczyn na roślinę powinno zagwarantować plon 4t/ha. Duża ilość łuszczyn nie musi oznaczać mniejszych nasion czy mniejszych łuszczyn. Są rolnicy w Polsce, którzy sieją 12 roślin/m2, a po przezimowaniu jest np.8 szt/m2 i plony ponad 4t/ha. To wyobraź sobie ile takie rośliny tworzą łuszczyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle się denerwuje o plon co staram sobie usprawiedliwić wjazd z symetra + robak w pole :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Twoich polach jeszcze nie było rzepaków ?

Czyli zagrożenia chorobowe dużo mniejsze

Można się pokusić o tańsze rozwiązanie

Tiofanat+tetrakonazol lub tebukonazol

Chlorotalonil prochloraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj jarki -jak kombajn obiedzie pole to działa nawożenie posypane przez miedzę od sąsiadów ;D i plonu nie oszacujesz-kombajn powinien wjeżdżać w środek(u mnie w 2014 roku objechał i operator NH-la za głowę się łapie,że mu komp 5,5t pokazuje wg powierzchni,a średnia wyszła 4t,w zeszłym wokół pola były moje to ok.4t na całym kawałku równo)....barts jak nie było rzepaków to zdrowotność wpłynie znacznie na plon i zacznie spadać po 5 latach i wtedy musisz "pójść w koszta"-we wsi jak buraki przestali siać to zaczęli rzepak i taka była sytuacja (KONIEC WYWODU) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jak skosze zbiornik to wiem jaki będzie plon ,bo licznik liczy hektary i umnie wszystko lepsze jak wkoło moje pola jak sąsiada to nieraz nieco gorzej bo wiedzą że ja dosiewam nawozy,od mojego pola mają lepsze zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego to u mnie w promieniu 20 km nikt nie uprawia intensywnie, takie zad...e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

miwigos to masz za miedzą "prawdziwych" rolników-skoro szczędzą-u mnie biznesmeni najwięksi żnińscy to walą nawożenie na potęgę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero dawałem grzybówkę, na częsci poszło tebu 0,7+ azoksy 0,5; tebu 0,7 + tiofanat 0,6; a na czesci symetrę bo kiedyś dawali w promocji za toprex. Będzie u mnie kwitł pewnie jeszcze conajmniej tydzień. Na wczoraj wygląda to tak

rzep.jpg

 

A tak mniej wiecej pojedyncze rosliny. Wasze duże lepsze ale tragedii nie ma. Toprex wczesnie podany ładnie zadziałał i chyba było warto zostawić te 10 roslin/m2, bynajmniej na chwile obecna

rzep2.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Cię plon zadziwi :)

 

Åadnie się rozpycha na boki po pierwszym zabiegu

Redukcję widać na zdjęciach to samo co u mnie

Pokwitnie dłużej mój też kwitnie ale jeszcze kilka dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Åadny rzepaczek kolego lokizom :)

Czy planujesz może poprawkę amistarem xtra po symetrze? Czytałem że w takim zestawie rośliny dłużej zdrowe i jest dużo lepszy plon. Ma ktoś już doświadczenia z takiego połączenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

raczej nie będe niczym poprawiał bo rzepak pierwszy raz na tym polu rosnie i nie ma wilgoci, wiec patogeny też za bardzo się nie rozwijają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marcos

Do tej pory tylko raz słyszałem o takim zestawieniu

Toprex->symetra->amistar xtra mówi o tym Åukasz Z

Pracownik firmy s...enta :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porter 0,25l+tebu0,5l na jesień-w Monolicie,samo tebu w Kadore

Dam Toprex jednak,bo jarki się wkurzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eeee tamm zaraz się wkurzy :P

Po tej mieszaninie masz taki mini toprex ???

Choć ja już wielokrotnie mówiłem że na jesieni lepszy jest karyks

A jeśli ktoś uważa że jest nieco za słabym fungicydem to dodać tebukonazolu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Caryx super to się zgadzam, tylko ta cena :) Ja daję tebukonazol na 4 liść, nie później i bardzo ładnie przytrzymuje całość. Z tego co wiem to tebukonazol tak wcześnie w roślinie blokuje syntezę giberelin i dzięki temu nie ma predyspozycji do strzelania w pęd. Jednak najważniejsze to się nie spóźnić bo po czwartym liściu nie jesteśmy w stanie ograniczyć tebukonazolem produkcji tychże hormonów. To tak z tego co słyszałem - nie wiem nie znam się :) wolę nawożenie.

Caryx w ostateczności żeby ratować sytuację :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się