damian9871

Opłata hodowlana

43 postów w tym temacie

Tak wiec widac ze jest to problem nie tylko u mnie....kupuje za duze pieniadze materiał siewny a tu klops..i jeszcze opłata?:o...jak to kto sprzedaje??...CENTRALA NASIENNA ....i jej oddziały, bo nie tylko ja sie zetknałem z taka procedura..ale głosno sie o tym mówi wkolo..na wszelkich spotkaniach słychac wszedzie narzekania na jakosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Materiał siewny to FARSA!!!!!!...i jeszcze za to chca opłaty hodowlanej....a wiem bo widziałem wiele razy jak przedsiebiorstwa nasienne brały zboze poprostu od rolnika i sprzedawały go dalej choc ten rolnik nie produkował zboza nasiennego.....kupili go za 120...a oni sprzedaja to po 230 zł...i nazywa sie to KWALIFIKANT..I PIERWSZY ODSIEW ha ha ha...Czesto tez zboze kwalifikowane było ze smieciami i plewami...a nie wspomne o tym ze kupiłem kilka razy z fuzarioza....POSLAD

 

 

Niestety ale dokładnie tak to wygląda.Kwalifikat niejednokrotnie jest gorszy niż własny.Też trafiłem taki który miał od groma połówek i plewy.Smutna rzeczywistość.A do tego jeszcze te niemałe pieniądze,które trzeba za niego zapłacić  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko przez te cholerne dopłaty-waty  >:o

przecież rolnikowi dali to trzeba mu zabrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Projekt rozporządzenia dotyczy stawek dopłat do 1 ha  obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany - czyli i zboża i rzepak i ziemniaki nawet pod to podchodzą.

 

To 150 zł na zboża podano jedynie jako przykład, przynajmniej ja tak to rozumiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie jest uzasadnienie, że zwalnia się z opłaty hodowlanej gospodarstwa o powierzchni <25ha. Dla mnie jest to nierówne traktowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gospodarstwa <25 ha nie generują takich dochodów jak te duże. Koszt materiału siewnego i opłata hodowlana stanowią w takim przypadku większy % kosztów całkowitych produkcji, a więc (moim zdaniem) zwolnienie z opłaty jest formą pomocy i zachętą do wymieniania materiału siewnego na kwalifikowany częściej niż co 20 lat.

 

A może chodzi o to, że małe gospodarstwa (czyli większość) i tak zlewały tę opłatę, a że ściągnięcie od nich należności graniczyło z cudem - więc zlikwidowali martwy przepis  :o

 

Progi podatkowe też są przykładem nierównego traktowania - kto ma więcej ten płaci więcej. Słusznie, czy nie? Jak zawsze, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gospodarstwa <25 ha nie generują takich dochodów jak te duże. Koszt materiału siewnego i opłata hodowlana stanowią w takim przypadku większy % kosztów całkowitych produkcji, a więc (moim zdaniem) zwolnienie z opłaty jest formą pomocy i zachętą do wymieniania materiału siewnego na kwalifikowany częściej niż co 20 lat.

 

A może chodzi o to, że małe gospodarstwa (czyli większość) i tak zlewały tę opłatę, a że ściągnięcie od nich należności graniczyło z cudem - więc zlikwidowali martwy przepis  :o

 

Progi podatkowe też są przykładem nierównego traktowania - kto ma więcej ten płaci więcej. Słusznie, czy nie? Jak zawsze, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 

Wydaje mi się że bardziej chodzi o ściągalność. Bo tak naprawdę jeśli ograniczymy się do gospodarstw powyżej 20 ha, to mamy ich w Polsce, żebym nie skłamał, maks. kilkadziesiąt tysięcy, na wszystkich teoretycznie około 1,5 mln.

 

W przypadku progów podatkowych - są one naliczane od dochodu. Za środki produkcji, jak na przykład nasiona, wszyscy płacą ten sam podatek - i duzi i mali, nie zależnie od kupionej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do rzepaku nie ma doplaty

 

no właśnie ale DLACZEGO :o :o :o

 

Wypowiedź Sawickiego z wczorajszego czatu na onecie: "Z pewnością każdy rolnik chciałby mieć dopłaty do wszystykiego, czym się zajmuje. Ale rzepak jako roślina przemysłowa o nieco wyższym poziomie dochodowości, jak na przykład uprawa zbóż, traktowany jest nieco inaczej."

 

Fajny pomysł za tym czatem, ale trochę za krótko trwał  :o A wy - pytaliście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zaznaczyć, ze opłaty hodowlane płaci się jedynie od odmian chronionych wyłącznym prawem, których lista dostępna jest na stronie COBORU.pl. Jednak te nie chronione prawem to najczęściej odmiany już będące na rynku wiele lat i nie zawsze spełniające oczekiwania dzisiejszego rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie...masz rację...poza tym mogę sobie siać np.żytko które już nie jest na ich liście bo to jakaś stara odmiana i niech mi udowodnią,że tak nie jest

Tylko uwaga! Zytko własne masz prawo posiać, ale od sąsiada już kupić i zasiać nie możesz, bo jest zakaz obrotu odmianami nie wpisanymi na listę...

Ta ustawa nie jest durna, tylko bandycka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się