biedron

Dopłaty polityka rolna

950 postów w tym temacie

Jeżeli zmiany dokonują się same to po co do tego dokładać i jeszcze zatrudniać armię urzędników, bezsens, te pieniądze można wydawać efektywniej.Ta grupa o której piszesz już jest na utrzymaniu państwa a dopłaty to tylko dodatkowa premia plus jeszcze jakaś strukturalna renta się trafi.Jaki jest sens rozwoju biopaliw i podnoszenia ich udziału, jeżeli dopłaca się do konserwacji nieefektywnej struktury gospodarstw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację dopłaty utrwalają obecny stan rzeczy spowalniając przemiany wymuszane ekonomicznie przez rynek. Głębszy sens dopłat to utrzymywanie rzeszy urzędników w instytucjach, którzy bez tego musieliby sobie szukać innych zajęć. Niestety socjalizm to wyzysk klasy pracującej (chłopi robotnicy przedsiębiorcy) przez klasę urzędniczą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cyt.Odłogowanie gruntów. Inny mechanizm stabilizujący rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych jest ograniczanie produkcji przez wymóg odłogowania nakładany na producentów uprawiających użytki rolne pozwalające wyprodukować ponad 92 tony zbóż. W latach 2000-2006 stopa obowiązkowego odłogowania została ustalona na 10%; możliwe jest przekroczenie tego poziomu w ramach tzw. odłogowania dobrowolnego. Za grunty odłogowane rolnikom przysługują dopłaty bezpośrednie w tej samej wysokości co za grunty plonujące zbożem (63 euro/t) wg przeliczenia plonu referencyjnego na hektar.ze strony http://www.regioset.pl/monitor.php?lg=0&art=16&unit=6

Co do odłogowania to nie chcą go robić rolnicy ,a szczególnie ci więksi ,bo wg. zasady kto produkuje ten może odłogować,za odłogowanie ziemi w kraju wzięli się PRACOWNICY ARiMR czyli agencji strukturyzacji rolnictwa ASR tak powinna wyglądać jej nazwa teraz. Skupują lub dzierżawią grunty by obsiewać ich koniczyną.W celu powiększania swoich marnych pensji urzędniczych, nawet idea odłogowania została wypaczona w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sami widzicie nasz rząd działa gwałtownie i bardzo pochopnie - czytaj sprawa ze składkami zdrowotnymi. Uważam, że PSL jak i PO nie nadają się. Tak samo sprawa z lekami i kolejkami pacjentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co wy na to??? http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/senat-nie-zglosil-poprawek-do-noweli-o-doplatach-bezposrednich,34166.html

Do tytoniu dopłata papierosy do gory to gdzie te pieniadze ida??? wszystko do gory to wiecej pieniedzy maja a w prakrtyce cosraz mniej. moze sejm i senat powinien zaczac wprowadzac obnizki ale W SWOICH POBORACH I DODATKACH. Wtedy wszyscy byli by zadowoleni. I w koncu minister rolnictwa wziol sie do roboty i załatwił te 150 euro do hektara co tusk obiecywał przed wybiorami. czekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem nowy witam wszystkich użytkowników!

Mam nadzieję ze post umieściłem we właściwym miejscu - jeżeli nie to przepraszam;))

 

Przechodząc do tematu:

 

Mam możliwość zakupienia około 100 ha ornych za 15 tys ha klasa bonitacji III i IV, przewaga tej drugiej, rodzice mają gospodarstwo około 30 ha więc doświadczenie jakieś mam. Ziemia jest do kupienia w innym województwie. Moje pytania brzmią:

1) Czy jest sens wchodzić w kredyt na 15 albo 20 lat (mam duże szanse na dostanie kredytu - jest i trochę gotówki)

2) Jak to zacząć kupić słabsze maszyny czyli jakiegoś ursusa 1614 czy tam zts`a i maszyny żeby to obrobić czy od razu pchać się w zakup nowych

3) co ze żniwami? na start ciężko wybudować bazę( jakąś hale i silosy na powietrzu), a może wynająć na pierwszy rok jakiś magazyn - nie ma szans od ręki w czasie żniw sprzedać - wtedy jest czas na zbiór..

4) czy ktoś z was był w podobnej sytuacji

5)jak to widzicie i czy w ogóle widzicie (kredyty preferencyjne są bardzo korzystne)

6) na pewno trzeba pamiętać o wsparciu - młody rolnik, na maszyny itp itd

7) Tylko produkcja roślinna(pszenica, jęczmień, jak będzie trzeba to i żyto, i jakiś płodozmian. łubin, gryka albo rzepak) jeżeli ktoś ma około 100 ha niech napisze jak może ile zysku ( czyli na czysto ma z 1 ha)

icon_cool.gif czy jest sens wchodzić w dopłaty środowiskowe( 5 letnie)

 

Proszę o pomoc albo jakieś sugestie, trudna decyzja, jak ma ktoś coś pomocnego do powiedzenia byłbym wdzięczny

 

Ps. nie pytam jaka jest praca trudna na roli itp itd;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witaj :)

choć nie mam STU ha :'(

ja bym chyba jednak poszedł w rolno środowiskowe tą drogą polepszysz strukturę gleby bo pewnie jest zaniedbana :-\

wymyśl porządny płodozmian najlepiej trzypolówka to Ci bardzo uprości organizację pracy

przechowywanie zbóż to konieczność tylko gdzie ???

maszyny ja bym jednak postawił na tańsze

za to nawożenie i ochrona na max

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ma się nad czym zastanawiać,

jak to mówią rolnicy - ziemie sprzedajesz tylko raz, a plon daje co roku,

magazyn sobie odpuść, sprzedaj prosto z pola, jak okrzepniesz, to wtedy zainwestujesz,

przy 100 ha masz spore dopłaty, sprawdź przed zakupem, czy grunty nie są wykluczone z dopłat, to ważne,

listę ziemi znajdziesz w ARiMR, kiedyś była zakładka na jej stronie www,

tańszego kredytu od preferencyjnego nie znajdziesz

rolnośrodowiskowe - tak, ale przemyślane, np. gryka, jest zysk

jak widzisz kłosowe, kukurydza i rzepak dobrze płacą,

jak nie znasz się na roli, weź agronoma, ale dobrego, żeby ustawił nawożenie, ochronę, etc,

bo firmy mogą Cię trochę 'próbować'

nie idź w żadne wynalazki na początku, tylko sprawdzone metody,

dawaj stary, zysk jest ::)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzepaku się trochę boje bardzo duże nakłady myślałem własnie o rolno-środowiskowych dopłatach tj. talerzówka, wysiać żyto rozsiewaczem do nawozu, zabronować, do 30 września trzeba to zrobić, później po 1 marca orka i gryka albo łubin jako płodozmian ( później eleganckie pole pod pszenice) i tak podzielić całość na 3 i 570 zł do 100% gruntów jest. Ciężko będzie sprzedać od razu z pola coś, koszt postawienia hali magazynowej to 60 tys(12x36. (albo gdzieś wynająć) a jak bym dostał młodego rolnika to od razu stawiać silosy na zboże.

 

A jaki ciągnik? żebym obrobił te 100 ha (ja ciągle myślę o 1614 etc, chociaż i 120 konny jakiś by wystarczył bo 33% gruntów na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciągnik O.K. kup większy bo tam są podobne pieniądze

z tej gryki są jakieś porządne pieniądze ?

wiosenna orka to kicha bo wysusza

napisz koniecznie wszystko o tych polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o polach tz? mam pare gruntów na oku to jest jeszcze wszystko w toku jeżeli dojdzie do zakupu to pewnie jakoś w żniwa żebym zaczął od września już. A co do opłacalności gryki etc niech wypowiedzą się inni (ale 570 zł do 100% aeralu to jest trochę kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o ciągnik, to ja bym wziął na początek używany ale większej mocy. Na 100 ha 120 KM to trochę mało, nie to żebyś im nie dał rady obrobić, ale w jakim czasie? Wydaje mi się że dobrze by było mieć te 140-160 KM, tylko do tego jakby nie patrzył przydałby się jakiś nieduży pomocniczy, to już praktycznie obojętnie jaki.

 

Fakt że na używany dofinasowania z modernizacji nie dostaniesz (podobno ma być jeszcze trochę w tym roku), a z kredytem preferencyjnym na używane jest szansa, ale też trochę marudzą - przynajmniej mi tak w banku mówili jak się dowiadywałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko o tych polach, miałem namyśli w jakiej są kulturze,zasobność i........

ale Ty widzę że jeszcze konkretnie nie wiesz jakie kupisz :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warmińsko mazurskie dużo znajdziesz do 18 tys za ha.. bynajmniej ja znalazlem, swoją drogą dojścia do anr tez sie licza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się