biedron

Dopłaty polityka rolna

950 postów w tym temacie

Wsiewka w rzepaku jest lepiej punktowana. A jeśli chodzi o łączenie eko schematów to mają być jakieś przeliczniki które mogą się okazać że są nic nie warte i lepiej będzie zastosować tylko jeden na danej działce.
Głównie mi chodziło o to że jak można tak bardzo namieszać w podstawowych sprawach typu: przeoranie słomy i uprawa bezorkowa przecież to powinno być głównym celem aby przeciwdziałać erozji i "te dwa punkty lepiej ze sobą działają"
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś czytałem że UE chce zalać prawie 400 tyś hektarów w Polsce

Pod hasłem „odtwarzania przyrody” ma być to wdrożone w ekspresowym tempie

Chodzi o łąki a dokładniej niby o torfowiska i tu mam mieszane uczucia

Z jednej strony widzimy co się dzieje z wodą w naszym kraju

Z drugiej strony to są pastwiska dla naszych zwierząt 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to są tereny zalewowe to jakość trawy kiepska, po 80 tyś niech dadzą za hektar i ludzie będą szczęśliwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim rejonie jest rzeka Łeba i gdzieś czytalem ze jej dorzecze jest najgorzej zagospodarowanym w całej Unii. 

Pewnie to racja bo jest mocno zapuszczone, bydła w okolicy trochę jest ale jakoś rolnicy nie kwapia się do koszenia tych łąk przy rzecze. Może gdyby było to podlasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie łąki mają kiepską wartość pokarmową , do tego problemy z wjazdem, na ogół za mokro , a jak sucho to trawa stra kiepska, ta jest trawa na przeżycie , a nie na produkcje towarową

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O dziwo się zgadzamy nawet z UE tylko to jednak dość subiektywne bo nas nie dotyczy

Ciekawe co mają do powiedzenia rolnicy z tych terenów zwłaszcza którzy mają bydło 

Generalnie odbudowanie zasobów wodnych to moim zdaniem bardzo dobry pomysł

Pamiętam jak wyglądały przeróżne bagna przed "melioracją" w latach 70-tych 

Kiedy woda została spuszczona rosną tylko krzakory a była nawet ryba tam 

Kolejna sprawa pozwolenia na wykopanie stawu kiedyś chłop kopał i tyle

Dziś na zgłoszenie to płytkie maleństwo a konkret to papierologia na lata 

Kiedyś byłem na takim spotkaniu gdzie byli wojewódzcy spece od melioracji

Mówili że wysychające torfowiska się zapadają i tego się nie da odwrócić 

Podawali przykład  Doliny Noteci a tego jest podobno bardzo dużo w PL 

Odwrócenie trendu powinno spowodować zwiększenie opadów 

Przecież brak deszczu jest naszym głównym zmartwieniem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos reasumując:

-jak sieję rzepak pasowo to słoma z przedplonu ma być pocięta?Jak tej piekielnej maszyny nie zapchać.Albo skąd wziąć słomę w buraki cukrowym...z perzu? :)

Nie na darmo 60% rolników nie chce nic poza "podstawą".Część się fefra wzmożonych kontroli.Do tego te ugorowanie zagmatwane i pola szkoda,jak nie ma piachu.

W tym sezonie mam:plan nawozowy,gnój 12h i słomę z rzepaku.Może jeszcze DOBROSTAN ???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten rok to na "sucho" wszystko  można olać i udawać że nic się nie rozumie z tego

pewne jest tylko to że będzie mało do hektara około 700 bez eko.owna

przepisy pisali de..le co styczność z polem mieli jak jechali obok niego drogą więc ilość bzdur i zagmatwania jest ogromna, nikt do końca nie wie do dziś jak te przepisy nowe interpretować

jak to mówią jeden rabin powiem tka a drugi tak  i podobnie będzie z poprawnością tych wniosków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo wiedzą tam pierdzistołki i nic nie rozumieją ale się muszą wykazać

Zielony nieład z naszego komisarza to też znawca jak z koziej dupy trąba 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto mi wytłumaczy jak zrobić ekoschemat uproszczone uprawy po skoszeniu i pocięciu slomy. Rozumiem że nie można puścić talerzowki, jedynie bezpośrednio zasiac? Mozliwe jest przejechanie zgrzeblem pewnie tylko? Puszczenie talerzowki to już będzie tylko ekoschemat wymieszanie slomy z gleba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uprawa uproszczona to nie oranie , możesz sto razy mieszać czymkolwiek , byle nie pługiem, 

Jak wymysleli ekoschematy to powinno być można połączyć wymieszanie słomy + uprawa bezorkowa

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to że nie można połączyć międzyplonu z wymieszaniem slomy i z uproszczona uprawa(tutaj wytłumaczenie ,,bo mulcz"). Może ja zle odbieram właśnie ta uprawa uproszczona ale wydaje mi się że bardziej tam mieli słabych ekspertow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom bezpośrednio w ściernisko też ponoć siać nie można, bo to będzie NO TILL,a tego ekoschemat nie obejmuje?

W całości przeszedłem na usługę Czajkowskiego/Terrasem,ale słomę zbieram i kasa tylko za pszenicę po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że za słomę się należy.Usługa kosztuje 550-600 zł/ha więc liczyłem,że za bezorkową też coś wpadnie.Tym bardziej iż ceny podskoczą ze względu na ekoschematy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje jakie mają być dopłaty do pszenicy? Tak z polskiego na nasze, bo to co czytam nie rozumiem. Wzór może jakiś wyliczeń, cokolwiek. W ARMiR przyjmują wnioski ale do tej poprzedniej edycji, do tej niby też ale nic nie wiedzą. Te terminy są dziwne, jedna edycja pokrywa się z drugą. Zostałem z pszenicą, część sprzedana w żniwa po 1400, teraz po 900 trudno sprzedać.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do pszenicy sprzedanej od 15.04 do 15.06 dostaniesz 2200 do hektara przy założeniu że sprzedasz 5,5t/ha. Przy większej wydajnosci dalej łapiesz 2200zl/ha, natomiast przy mniejszej proporcjonalnie mniej o 400zl/t wydajności do hektara. Czyli przy plonie 4,5t sprzedanym w tych dniach dostaniesz 1800 zl/ha

Teraz moje pytanie: czy tegoroczny ugor z uprawa można nawozić? Bo s.o.r. wiem że nie można stosować ale czy nie można nawozić i czy można wziąć dopłatę do nawożenia innego niż rozbryzgowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można wszystko normalnie robić

To do kuku będzie dopłata 1400 przy sprzedaży 7,5 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje kolejne pytanie skoro nie można posiac po uprawie uproszczonej miedzyplonu ,,bo mulcz", to co można? Talerzowac? Chyba też nie bo to będzie ruszenie mulczu przecież?

Czy tylko odrazu siać kolejny plon glowny? Ale to też będzie ruszenie mulczu przeciez

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lokizom napisał:

Do pszenicy sprzedanej od 15.04 do 15.06 dostaniesz 2200 do hektara przy założeniu że sprzedasz 5,5t/ha. Przy większej wydajnosci dalej łapiesz 2200zl/ha, natomiast przy mniejszej proporcjonalnie mniej o 400zl/t wydajności do hektara. Czyli przy plonie 4,5t sprzedanym w tych dniach dostaniesz 1800 zl/ha

Teraz moje pytanie: czy tegoroczny ugor z uprawa można nawozić? Bo s.o.r. wiem że nie można stosować ale czy nie można nawozić i czy można wziąć dopłatę do nawożenia innego niż rozbryzgowo?

a do rzepaku tez liczone jest 5,5 tony?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Jeśli sprzedasz mniej to za każdą tone 400 zł mniej.

Ogólnie te pieniądze są niepotrzebne bo to nie rozwiązuje problemu ale mamy rok wyborczy. Przecież nie będą nam dopłacali w każdym roku.

Zamiast tych pieniędzy (10 mld) powinni wybudować agroport z dużą baza przechowalnicza. Myślę że to kwota która by starczyła już na coś konkretnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się